Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
borys
15.03.2009 09:27

Zjazd Polaków na Białorusi. Nie dali się zastraszyć

Andżelika Borys znów została wybrana na szefową organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

aktualizacja: 11:33

Do Grodna przybyło ponad 150 działaczy nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi.

Jeszcze wczoraj wieczorem były poważne wątpliwości, czy zaplanowany na dziś zjazd tej organizacji odbędzie się. Dziś rano były marszałek Sejmu Maciej Płażyński potwierdził w TVN24, że udało się zabrać kworum.

Andżelika Borys została ponownie wybrana na prezesa Związku Polaków na Białorusi. Uzyskała poparcie większości z ponad 150 delegatów na VII Zjazd sprawozdawczo-wyborczy.

Białoruskie władze uznają zjazd organizacji kierowanej przez Andżelikę Borys (na zdjęciu) za nielegalny i zapowiadają, że osoby odpowiedzialne za jego organizację poniosą odpowiedzialność karną.

Związek nie jest uznawany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Przez kilka tygodni białoruskie służby specjalne próbowały uniemożliwić przeprowadzenie zjazdu. Zastraszano związkowców i ich rodziny, a kilku działaczy Związku Polaków straciło pracę.

Jeszcze wczoraj grodzieńska administracja poinformowała władze Związku, że organizacja zjazdu oznacza złamanie białoruskiego prawa. Jednak Anżelika Orechwo wiceprzewodnicząca Związku Polaków na Białorusi powiedziała Polskiemu Radiu, że od rana nikt nie niepokoi przedstawicieli.

Tagi: borys, wiadomości, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz