Notowania

chiny
24.12.2009 08:59

Znów wyroki śmierci po zamieszkach w Sinkiangu

Sąd skazał na śmierć pięć kolejnych osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beijing-China/CC/Flickr)

Chiński sąd skazał na śmierć pięć kolejnych osób uczestniczących w krwawych zamieszkach na tle etnicznym w lipcu w Sinkiangu na północnym zachodzie Chin - podały w czwartek lokalne władze.

Pięć innych osób, z ponad 20-osobowej grupy sądzonej w tym tygodniu, skazano na śmierć w zawieszeniu na dwa lata, co w praktyce oznacza zmianę wymiaru kary na dożywotnie więzienie.

Oznacza to, że łącznie karę główną orzeczono dotąd wobec co najmniej 22 uczestników lipcowych zajść. Co najmniej dziewięciu skazanych stracono w listopadzie.

W sumie za udział w zamieszkach osądzono do tej pory ponad 60 osób.
Na początku lipca Ujgurzy, grupa etniczna wyznająca islam i należąca do tureckiej grupy językowej, zaatakowali członków stanowiącej w Chinach większość grupy etnicznej Han, protestując przeciwko napaściom na Ujgurów sprzed kilku tygodni.

Dwa dni później doszło do odwetu ze strony grupy Han. W ciągu kilku dni zamieszek zginęło prawie 200 osób, głównie Hanów, a ponad 1,6 tys. ludzi odniosło obrażenia.

Ujgurzy stanowią około 40 procent 20-milionowej ludności Autonomicznego Regionu Sinkiang-Ujgur. Napięcia na tle etnicznym są w Sinkiangu bardzo silne od lat. Chiny obwiniają o wywołanie zamieszek zagraniczne organizacje opowiadające się za szerszymi prawami dla Ujgurów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Chińczycy protestują na ulicach Sinkiang ]( http://news.money.pl/artykul/chinczycy;protestuja;na;ulicach;sinkiang,197,0,527813.html )
Tagi: chiny, sinkiang, sąd, kara śmierci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz