Notowania

emerytury
06.11.2008 12:34

Związkowcy przed Sejmem, związkowcy na torach

Słońce Peru mistrz bajeru - to napis na jednym z transparentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*_ Słońce Peru mistrz bajeru _ - transparent z takim napisem można zobaczyć na manifestacji pod Sejmem. Są też ostrzejsze: _ Popierajmy Tuska czynem umierajmy przed terminem _. *

Przed gmachem Sejmu kłębi się grupa kilkuset związkowców. Są wśród nich również nauczyciele. W innej części kraju wspierają ich kolejarze. Około setka z nich zablokowała na Stacji Bydgoszcz Główna ruch pociągów w kierunku Gdańska i Warszawy. Zanim rozpoczął się protest w Bydgoszczy, przez dwie godziny podobną akcję prowadzili związkowcy PKP w Katowicach.

Akcja związków zawodowych to reakcja na utratę przywilejów emerytalnych. Nie podoba im się również reforma służby zdrowia. Ich zdaniem rząd łamie zasady dialogu społecznego i lekceważy związki zawodowe.

Protest zorganizował NSZZ _ Solidarność _, ale uczestniczą w nim także m.in. przedstawiciele OPZZ.

Termin akcji nie jest przypadkowy: w trakcie wieczornego bloku głosowań posłowie będą decydować m.in. o rządowym projekcie ustawy w sprawie emerytur pomostowych.

Projekt zmniejsza liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z około miliona osób, które obecnie mają taką możliwość, do niecałych 250 tys. osób. Prawo to straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze.

Według projektu, _ pomostówki _ miały bowiem przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze. Aby przejść na emeryturę pomostową (poza nielicznymi wyjątkami) kobieta musi mieć 55 lat, a mężczyzna 60.

Do tego projektu istotną poprawkę przyjęli we wtorek posłowie połączonych Komisji Sejmowych Finansów oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Według niej osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r. i co najmniej 15 lat przepracowały w szczególnych warunkach, otrzymają rekompensaty za utratę prawa do wcześniejszej emerytury.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Doradca rządu: Czas na działanie ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/boni;dosc;negocjacji;czas;na;dzialanie,199,0,383431.html )
* [ Rząd wygrał pierwsze starcie w sprawie _ pomostówek _ ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pomostowki;w;sejmie;po;wygrywa;pierwsze;starcie,238,0,377582.html ) 
* [ Pomysł prezydenta na wcześniejsze emerytury ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;ma;wlasny;pomysl;na;pomostowki,122,0,376186.html )

Poprawka, autorstwa Lewicy, ma być zadośćuczynieniem za brak możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę przez tych, którzy zaczynając pracę wiele lat temu sądzili, na podstawie obowiązujących przepisów, że taką możliwość będą mieli.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak powiedziała podczas posiedzenia komisji, że rząd analizował tę poprawkę i _ doszedł do wniosku, że może ją poprzeć _.

Posłowie odrzucili jednak inne poprawki, na których zależało związkowcom. Według nich m.in. wprowadzenie do przepisów dat, ograniczających prawo do _ pomostówek _, jest niedopuszczalne, gdyż zastępuje kryteria medyczne, które jako jedyne powinny mieć decydujące znaczenie przy przechodzeniu na emerytury.

Prezydent Lech Kaczyński złożył w Sejmie projekt przedłużający o rok obowiązywanie dotychczasowych przepisów o wcześniejszych emeryturach. Zapowiada weto, jeżeli Sejm uchwali projekt rządowy.

Rząd podkreśla, że jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie od 1 stycznia 2009 roku, to obecne wygasną i nikt od nowego roku nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Tagi: emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz