Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Połowa zainteresowanych złożyła już wnioski o 500+. Od czwartku również w formie papierowej

3
Podziel się:

Ponad 756 tys. pierwszych dzieci, dotychczas nie objętych rządowym programem, otrzymało już świadczenie wychowawcze. Na konta ich rodziców trafiło 345 mln zł.

Od 1 sierpnia wnioski o 500+ można składać również w urzędach
Od 1 sierpnia wnioski o 500+ można składać również w urzędach (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

Od początku sierpnia wnioski o 500 zł na dziecko oraz świadczenie z programu "Dobry start" na wyprawkę szkolną można składać już nie tylko drogą internetową, ale również w formie papierowej. Połowa rodziców złożyła już wnioski: w lipcu online wpłynęło ponad 2,5 mln wniosków oraz 1,5 mln wniosków o dofinansowanie wyprawki szkolnej – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pomimo tak dużego zainteresowania programami – i niezależnie od trwającego sezonu urlopowego, który powoduje, że urzędy pracują w okrojonych składach - gminy sprawnie radzą sobie z rozpatrywaniem wniosków. Dowodzą tego liczby: 51 proc. osób, które wnioskowały o 500+, otrzymało już e-mailem informację o jego przyznaniu.

W przeważającej liczbie są to informacje, na które rodzice czekali. W związku ze zmianą zasad funkcjonowania programu "Rodzina 500+" – nie obowiązuje już próg dochodowy na pierwsze dziecko – decyzje o odmowie przyznania świadczenia zdarzają się sporadycznie.

Obejrzyj: 500+ dla wszystkich wcale nie taki idealny. "Lepiej mieć próg dochodowy"

Decyzje negatywne zdarzają się głównie wtedy, gdy zarówno matka, jak i ojciec dziecka, którzy się rozstali, starają się o 500+. Z odmową musi się również liczyć rodzic, który złożył wniosek jednocześnie z drugim rodzicem. Takich przypadków było akurat całkiem sporo i wiązały się z awariami systemów bankowych, które nie wytrzymały tak ogromnego zainteresowania wnioskami w pierwszych dniach lipca. Zawieszały się, a niektórzy rodzice, którym bardzo zależało na czasie, składali wniosek ponownie, korzystając z konta małżonka w innym banku.

–Tyle że finalnie obydwa do nas docierały i w takich sytuacjach świadczenie było przyznawane temu, którego wniosek dotarł wcześniej, a na drugi dawaliśmy odmowę – powiedziała w rozmowie z "DGP" Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Katowicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Członek
5 lata temu
Zrezygnowałem w Norwegii z zasiłku na dziecko bo Polska jest tak bogatym krajem że daje więcej( w Norwegii około 1060NOK/dziecko). A dzięki rozdawnictwu pis korona w końcu idzie w górę i dzięki temu więcej zarabiam. PARTIA RZĄDZI PARTIA RADZI PARTIA NIGDY CIE NIE ZDRADZI
KAMIL 0-12345...
5 lata temu
42 LATEK JAKIE WIEK MA ZNACZENIE ZYJE Z RENTY I NIE NARZEKAM!!!!!
50 -latek
5 lata temu
(Super że jest 500 plus) z moje punktu widzenia to za 15 -20 lat będzie więcej "robotów" do czarnej pracy za podstawową pensje i to mi pasuje bo będę wolnym człowiekiem jak dożyję i NIE BĘDĘ PRACOWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!