Notowania

pbuk
09.06.2019 08:54

Polscy kierowcy szaleją za granicą. 200 szkód dziennie

200 kolizji dziennie powodują polscy kierowcy na zagranicznych drogach - wynika z raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najwięcej - bo ponad połowa - to zdarzenia odnotowywane w Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polacy powodują coraz więcej wypadków. Również za granicą (Fot: Jacek Turczyk)

"Brak poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drogach i nadmierne przekonanie o własnych umiejętnościach sprawiają, że kierujący pojazdami na polskich numerach rejestracyjnych powodują na zagranicznych drogach coraz więcej zdarzeń" - czytamy na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy. Polscy kierowcy spowodowali ponad 75 tys. kolizji na drogach poza granicami naszego kraju. To o 10 tys. więcej niż rok wcześniej.

- Wjeżdżając na szosy innych państw, należy wziąć pod uwagę, że często obowiązują na nich inne przepisy niż Polsce. Można odnieść wrażenie, że nasi zmotoryzowani niewiele sobie z tego robią - mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Obejrzyj: Ubezpieczenia: Polacy nie wiedzą, co podpisują

Z czego może wynikać tak szybki wzrost liczby zdarzeń na zagranicznych drogach? - Jest on pochodną intensywnej migracji, nieumiejętności dostosowania się do odmiennych zasad i zachowań na zagranicznych drogach, jak i niskiej kultury prowadzenia pojazdów - ocenia Wichtowski.

(PBUK)

Jak dodaje, przekłada się to na "sukcesywnie zwiększające się obciążenie finansowe polskiego rynku ubezpieczeniowego". W 2018 roku polskie firmy wypłaciły w sumie 1,3 mld zł odszkodowań za wypadki zagraniczne polskich kierowców.

Polak na czele międzynarodowego zrzeszenia ubezpieczycieli. Grzegorz Buczkowski wciąż będzie szefował AMICE

Najwięcej z nich miało miejsce w Niemczech, co nie jest niespodzianką. Na drogach naszych zachodnich sąsiadów Polacy spowodowali prawie 39 tys. kolizji, czyli ponad 50 proc. ogólnej liczby.

(PBUK)

Na dalszych miejscach znajdują się Francja, Włochy i Wielka Brytania.

Co jednak najbardziej przerażające, rośnie również liczba kierowców, którzy powodują wypadki, a nie mają ważnego ubezpieczenia OC.

Aviva będzie oferować PPK poprzez swoje TFI

- Dowodem na rosnące wśród naszych zmotoryzowanych poczucie bezkarności jest fakt, że coraz więcej z nich posuwa się do tak nieodpowiedzialnego zachowania, jak wyjeżdżanie na zagraniczne drogi bez ważnego ubezpieczenia OC - mówi Wichtowski.

Siedziba główna Aviva w Londynie
Aviva zwolni 1,8 tys. pracowników. Oszczędzi 300 mln funtów rocznie

Prezes PBUK ostrzega również, że w takich przypadkach kierowca za wszystkie naprawy, odszkodowania oraz koszty leczenia poszkodowanych będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. A za granicą mogą to być astronomiczne kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pbuk, wypadki, LINK4MID2019, ubezpieczenia, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2019

Nikt ważnyNo i zaraz pójdą w górę składki na ubezpieczenie. Czy rząd mógłby w końcu zmienić taryfikator? 50zł za przekroczenie prędkości o 10km to jakiś żart.

09-06-2019

antonisłuchałem rozmowy w radio zet.to obraza dziennikarstwa,dziennikarz z uporem maniaka dyskutowal o opozycji ,a to dzieli się,nie moze się dogadać i na … Czytaj całość

11-06-2019

KatarzynaOsoby, które nie kupują ubezpieczenia OC, powinny pamiętać, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej wykrywa nieubezpieczone samochody … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)