Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polscy twórcy mają dostać tantiemy od platform streamingowych. Rząd przyjął ustawę

7
Podziel się:

Rząd przyjął nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która zwiększa ochronę treści w sieci, ich twórców i wydawców.

Polscy twórcy mają dostać tantiemy od platform streamingowych. Rząd przyjął ustawę
Premier Donald Tusk (GETTY, NurPhoto)

- Przyjęliśmy rozwiązania, które gwarantują tantiemy, państwo polskie jest po stronie twórców - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z prawem europejskim będziemy egzekwowali tantiemy dla naszych twórców od platform streamingowych. To twórca zdecyduje, czy będzie chciał korzystać z organizacji pośredniczących przy płaceniu tantiem - dodał szef rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Nowelizacja prawa autorskiego. Giganci mają płacić twórcom

Celem projektu noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przygotowanego w MKiDN, jest implementacja dwóch unijnych dyrektyw, potocznie zwanych dyrektywami prawnoautorskimi, przyjętych 17 kwietnia 2019 r.

Pierwsza z nich, zwana dyrektywą SATCAB II, ma stworzyć warunki umożliwiające szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich. Dyrektywa ma m.in. ułatwić udzielanie licencji na korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w nadawanych programach telewizyjnych i radiowych.

Druga z dyrektyw, zwana dyrektywą DSM, była unijną odpowiedzią na wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego. Przepisy wprowadzają m.in. nowe formy dozwolonego użytku utworów, przedmiotów praw pokrewnych i baz danych (eksploracja tekstów i danych, zwielokrotnianie dla zachowania zbiorów dziedzictwa kulturowego) oraz istotnie modyfikują formy już istniejące w unijnym prawie (korzystanie z utworów na potrzeby edukacji zdalnej).

Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych, dyrektywa wprowadza też środki ułatwiające korzystanie z utworów niedostępnych w handlu oraz umożliwiające, w ograniczonym zakresie, licencjonowanie utworów, co do których uprawnieni nie udzielili stosownego upoważnienia.

"Istotną nowością jest wprowadzenie nowego prawa pokrewnego dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych, jak również ujednolicenie i jednoznaczne przesądzenie zasad odpowiedzialności dostawców usług udostępniania treści online (DUUTO) z tytułu naruszeń praw autorskich" - napisano.

Polska ma opóźnienie we wdrażaniu dyrektyw - termin na ich implementację minął bowiem w czerwcu 2021 r. W lutym 2023 r. nasz kraj znalazł się wśród jedenastu państw członkowskich, przeciwko którym - "w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnej transpozycji unijnych przepisów" - KE skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rząd wskazał jednak na swojej stronie, że wytyczne dotyczące jednego z artykułów dyrektywy DSM Komisja Europejska przedstawiła ledwie kilka dni przed ostatecznym terminem implementacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Marrix
4 tyg. temu
Artysta umówił się na konkretną kwotę za swój utwór i teraz chce jeszcze coś ponad tą umowę. To tak jakbym ja zarządał od pracodawcy procent zysków jako dodatek do pensji za pracę.
Gabi
4 tyg. temu
Tusk zapomniał dodać, że za rządów jego parti FSB miała się w Polsce znakomicie. Przypuszczam, że w tamtym czasie zainstalowało dużo agentów. Tusk o wszystkim wiedział. Teraz udaje niewiniątko i zwala na PIS. Moim zdaniem komisja ds służb rosyjskich powinna być jawna. Czego boi się Tusk? Polacy powinni wiedzieć wszystko.
Jestem z Wawy
4 tyg. temu
To wam poprawię samopoczucie . Poczytajcie Fritiuf Capra punkt zwrotny . Generalnie świat się zmienia linearnie i aby zrobił skok do przodu powinien być kolposkuralny. Tu sztuczna inteligencja przegrywa bo to jest oparte na przeczuciach intuicji itd . Co nie zmienia że adwokaci do lamusa a ocena uczciwości sędziów jest głosowana on line. Dziś wydaje wyrok jako specjalna kasta a jutro zamiata ulice.
Jestem z Wawy
4 tyg. temu
Od tego momentu zlecić artykuły sztucznej inteligencji i je publikować . Po co dziennikarze , po co analitycy w bankach których prognozy się średnio sprawdzają. Po co aktorzy co coś odtwarzają a nie tworzą. Avatar to pokazał . Ładna twarz z ulicy i zapłata za edycję. Reszta spadać . Aktywiszcza po to aby ganiały po ulicy ale hasła lepsze będą od sztucznej inteligencji i nie trzeba im za hasła płacić. Po co nam adwokaci gdy doradca internetowy ma większy zakres wiedzy. Itd..
Ola
4 tyg. temu
Bardzo dobra decyzja rządu. Stop okradaniu artystów