Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Polska gospodarka zbliża się do standardów zachodnich. PIE podsumowało 30 lat transformacji gospodarczej

1
Podziel się:

Przez ostatnie 30 lat dochody polskich gospodarstw domowych wzrosły prawie dwukrotnie. Wartość eksportu wrosła prawie czternastokrotnie, a wyższym wykształceniem legitymuje się dziś co 4. mieszkaniec Polski - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura".

PKB per capita w latach 1990-2018. Raport PIE "Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura"
PKB per capita w latach 1990-2018. Raport PIE "Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura" (PIE)

- Porównując się do sytuacji z czerwca 1989 roku, możemy zaobserwować szereg zmian jakościowych, które nastąpiły we wszystkich sferach życia publicznego. Z gospodarczego punktu widzenia ostatnie trzydzieści lat to najlepszy czas w historii Rzeczpospolitej - mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

- Wystarczy spojrzeć na polski eksport, którego wartość wzrosła z 19 mld USD w 1990 roku do 262 mld USD w roku 2018, dodaje Arak.

Jak wynika z raportu PIE, w Polsce znacznej przemienia uległa struktura zatrudnienia. 30 lat temu w rolnictwie pracował co czwarty Polak, obecnie zaledwie co dziesiąty. Wyraźnie wzrosło znaczenie usług. Obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Struktura polskiej gospodarki stała się tym samym podobna do państw Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.

Zobacz także: Zobacz: Statistica: Mobilne cyberataki

Okres transformacji gospodarczej charakteryzował nie tylko dynamiczny wzrost dochodów polskich gospodarstw domowych, który dzisiaj jest niemal dwukrotnie wyższy (wzrost na poziomie 96%), lecz także wzrost zadłużenia oraz rosnący zasięg ubóstwa.

Zadłużenie polskich gospodarstw domowych wzrosło z niespełna 2,3 proc polskiego PKB w 1995 do niemal 35,6 proc. PKB w roku 2017. W okresie 1994-2004 procent gospodarstw domowych żyjących poniżej poziomu relatywnego ubóstwa wzrósł o połowę (z 13,5 proc. do 20,3 proc.). Od 2005 r. widoczny jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika, który obecnie kształtuje się na poziomie zbliżonym do tego z połowy lat 90 - czytamy w raporcie PIE.

Przemiany gospodarcze w ostatnich 30 latach wpłynęły także na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia oraz promocję zdrowego trybu życia. Zanotowano tym samym wzrost długości życia, która w przypadku kobiet wzrósł z 75,2 do 81,8 lat, a w przypadku mężczyzn z 66,2 do 74 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
ekono
5 lata temu
Nie wiem co za łosie dają łapki w dół heh. Jest ogólny opis sytuacji gospodarczej na przestrzeni lat oraz to co się zmieniło. Ale jak się nie ma podstawowej wiedzy na ten temat, co widać po wiedzy wielu komentujących to się nie wie wielu rzeczy.