Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polska motoryzacja rusza w drogę. Ma pomysł na pandemiczny kryzys

11
Podziel się

"Dramatyczne", "bezprecedensowe", "dewastujące" – takie określenia bardzo często padały z ust uczestników roundtable gromadzącego liderów i decydentów z branży motoryzacyjnej w Polsce. Spotkanie rozpoczyna cykl rozmów o zmieniającej się rzeczywistości społecznej i gospodarczej, których zwieńczeniem będzie Impact re:action 2020 connected by Krakow, wydarzenie 100 proc. online już 3 czerwca.

Branża motoryzacyjna w Polsce powiązana jest silnie z unijnym ekosystemem producentów i dostawców.
Branża motoryzacyjna w Polsce powiązana jest silnie z unijnym ekosystemem producentów i dostawców. (materiały partnera)
bEqkNzhh

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE

Kilkunastu przedstawicieli branży odpowiadającej za ok. 8 procent polskiego PKB (dane FPPE) i 2,6 mln miejsc pracy oraz stanowiącej 5,4 proc. polskiego eksportu, nie zamierza oddawać pola pandemii. Okrągły, branżowy stół, zorganizowany pod egidą Impactu oraz Polskiego Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) pokazał, że owszem, jest źle. Jednak, gdy tylko gospodarka ruszy pełną parą, branża odzyska swój dawny wigor.

- Oczywiście, mamy świadomość, że obecny stan odbije piętno na kondycji branży. Spójrzmy tylko na liczby: rejestracje nowych samochodów w kwietniu spadły prawie o 70 proc., nieoficjalna prognoza na maj mówi o ponad 60-proc. spadku. Podobnie jest w przypadku innych kategorii pojazdów. Tarcze i programy pomocowe pomogły branży utrzymać płynność, jednak wciąż po stronie publicznej możemy wypracować więcej mechanizmów ułatwiających motoryzacji szybkie wyjście z kryzysu – podkreślił na wstępie Jakub Faryś, prezes PZPM.

bEqkNzhj

Rząd: pomagamy i będziemy pomagać

Co na to przedstawiciele rządu? Krzysztof Mazur, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju zaznaczył, że branża motoryzacyjna w Polsce powiązana jest silnie z unijnym ekosystemem producentów i dostawców. Stąd, część rozwiązań będzie miała paneuropejski charakter.

- Słyszymy głosy naszych partnerów z biznesu i rozważamy ich postulaty. Nadchodzi czas wprowadzania rozwiązań skrojonych dla poszczególnych branż. Szereg rozwiązań, które zapewne pojawią się dziś w debacie, wymaga głębszych analiz i doszczegółowienia. Np. dotacje do zakupu samochodów w Niemczech w poprzedniej dekadzie dały wprawdzie krótkofalowy wzrost sprzedaży aut, jednak po nim nastąpiły lata wyraźnego spadku – zapowiedział Krzysztof Mazur.

bEqkNzhp

Według wyliczeń Jana Sarnowskiego, wiceministra finansów, w przypadku sprzedawców i producentów motoryzacyjnych państwo musi aktywnie włączyć się w rolę wspierającego ich odbudowę. Dlaczego? Bo to się po prostu opłaca.

- Coroczne wpływy podatkowe z tego sektora to 10 mld zł. Patrzymy na was klientocentrycznie, wiedząc, że bez was restart gospodarki będzie niepełny. Stąd nasze założenie, że ostateczne propozycje dla branży powstaną przy ścisłej kooperacji z jej przedstawicielami – zaznaczył wiceminister finansów.

Biznes: mamy przewagę i odwagę

Ilona Antoniszyn, przedstawicielka Volkswagen Group Polska ds. relacji rządowych i polityki publicznej, podkreśliła, że właśnie decydują się losy całego ekosystemu, w tym wielu rodzinnych firm np. dealerskich.

- Od podjętych teraz działań zależy w jakiej ekonomicznej formie będą dziesiątki tysięcy rodzin w Polsce. Na dziś, dzięki temu, że w odróżnieniu od np. Hiszpanii czy Włoch, w czasie pandemii działały serwisy i salony, jesteśmy o kilka tygodni przed zachodnią Europą, jeśli chodzi o rozmrażanie sektora – mówiła menedżerka.

bEqkNzhq

Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland dodawał, że według niektórych szacunków, odbudowanie popytu na polskim rynku może zająć nawet rok. Jak skrócić ten czas?

- Warto rozważyć pewne uproszczenia proceduralne w leasingu i najmie pojazdów np. żeby te umowy zawierać elektronicznie. Do tego ciekawie brzmi chwilowa liberalizacja przepisów w kwestii kosztów posiadania auta w firmie. Tak, żeby uratować branżę i zarazem wpływy do budżetu – zaproponował szef Toyoty w Polsce, prowokując innych dyskutantów do wysunięcia podobnych oczekiwań wobec rządzących.

Nie zmarnować tego kryzysu

- Szkoda zmarnować taki piękny kryzys – konkludował Paweł Wideł, zatrudniony w Groupe PSA na stanowisku dyrektora ds. spraw publicznych na kilka krajów CEE.

Menedżer zachęcał do szerokiego, mocnego wprowadzenia rozwiązań dotyczących wsparcia dla pracowników w kryzysie lub możliwość wydłużenia czasu pracy dla pracowników. Oczywiście, z poszanowaniem prawa i bezkosztowo dla budżetu. Przytaknęli mu wszyscy uczestnicy roundtable.

bEqkNzhr

- Do tego wciąż pamiętajmy, że bez ożywienia sprzedaży nie ma co mówić o odnowie – przypominał Paweł Miszkowski, prezes FCA.

Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym, zwracał też uwagę na to, że nie tylko rynek samochodów osobowych ma przed sobą ciężką próbę:

- Trzeba chronić polski rynek przed zalewem używanych samochodów ciężarowych, wspierać mechanizmy finansowania sprzedaży nowych samochodów ciężarowych, z naciskiem na pojazdy z napędem alternatywnym oraz rozwojem infrastruktury do ich zasilania – mówił Gawroński.

Konkluzja? Niech za nią posłużą słowa wiceministra Krzysztofa Mazura, mówiące o tym, że to zapewne nieostatni kryzys w przemyśle samochodowym w najbliższych latach. Warto więc wypracować rozwiązania i mechanizmy, które sprawdzą się nie tylko "na już", ale i na dekady.

bEqkNzhs

Impact re:action connected by Krakow

Impact re:action 2020 connected by Krakow to pierwsze wydarzenia gospodarcze, organizowane przez Impact 100% online i pierwszy kongres w Polsce, który będzie transmitowany na Stronie Głównej Wirtualnej Polski. Wydarzenie podzielone na trzy główne ścieżki tematyczne (digital economy, next health oraz borderless science), w ramach których grupy eksperckie zaprezentują konkretne pomysły i strategie dotyczące przyszłości: Cyfrowej Gospodarki, Biotechnologii oraz Cyfrowej Nauki. O nowych regułach rządzących ekonomią, polityką i biznesem opowiedzą liderzy biznesu i kluczowi decydenci tacy jak: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jadwiga Emilewicz, Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju), Piotr Arak (Polski Instytut Ekonomiczny), Janusz Cieszyński (Ministerstwo Zdrowia) Justyna Orłowska (Ministerstwo Cyfryzacji), a także Bartosz Ciołkowski (Mastercard), Artur Waliszewski (Google) Adam Marciniak (PKO Bank Polski), Francois Nuyts (Allegro), Wiktor Janicki (Roche) oraz Kai Keller (World Economic Forum), Mark Weber (MIT IBM Watson Lab, słynący z celnych prognoz i analiz w dziedzinie włączania AI w Przemysł 4.0), John Cohn (naukowiec i innowator), Esther Wójcicki, (Planet3). Dołącz bezpłatnie już 3 czerwca. Zarejestruj się! Więcej informacji https://impactcee.com/reaction/2020/pl/start/

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE

bEqkNzhK
motoryzacja
KOMENTARZE
(11)
szypr
rok temu
RT nie poradził sobie w Warszawie, rozpada mu się w rękach: Czajka, kozy, reprywatyzacja
Rafał
rok temu
Nowe Auto bez podatku. Kredyty na niski procent. Trochę powinno ruszyć.
Kasia
rok temu
Spadła ilość rejestracji nowych samochodów w kwietniu bo urzędy się pozamykały, pracowały zdalnie i nie rejestrowały samochodow
bEqkNzhL
Trabant
rok temu
Dziwne że chcą tak bardzo wspierać gospodarkę a przeszkadza im import używanych aut który wykonują małe rodzinne firmy i generują mnóstwo miejsc pracy ale te są już tredowate bo salony już nie wiedzą ile zdzierac za nowe i serwis
Beee
rok temu
Chciałem kupić w leasingu 2 auta. Procedury zamiast ułatwione są bardzo zaostrzone. Więc je kupiłem aut. Wyremontuje te co mam i będę dalej zarabiał. A wy trzymajcie ceny traktujcie przedsiębiorców jak złodziei to napewno ruszycie do przodu .