Według ostatniego sondażu Kantar, w ostatnim tygodniu marca 11 proc. Polaków deklarowała regularną konsumpcję aronii i jej przetworów.
- Wynik jest bardzo dobry na tle badania jakie zrealizowaliśmy pod koniec 2019 roku, dotyczącego spożycia warzyw i owoców w całym mijającym roku. Konsumentami aronii w różnych formach w sezonie 2019 było 44 proc. Polaków, a 12 proc. spożywało ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Ten wynik dał aronii wysokie miejsce wśród polskich owoców. Wśród superowoców wyższe deklaracje uzyskały tylko truskawki, maliny, borówki i porzeczki - mówi Agata Zadrożna, ekspertka firmy Kantar, cytowana przez "Wiadomości Handlowe".
Z aronii produkuje się m.in. soki, nalewki, dżemy i przeciery. Przez wielu specjalistów jest nazywana najzdrowszym owocem świata.
- Aronia świetnie radzi sobie w leczeniu nadciśnienia, które jest jednym z głównych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na całym świecie. W Polsce szacuje się, że zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi ma 17 mln osób. W badaniach klinicznych, podczas leczenia nadciśnienia podaje się w trakcie czterotygodniowej kuracji witaminę P w postaci 1 kg przetworzonych owoców aronii, po 25 dkg dziennie. Gdyby ten 1 kg aronii zastąpić innymi owocami, należałoby zjeść np. 25 kg cytryn lub 35 kg mandarynek - mówi "Wiadomościom Handlowym" dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, z Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Polska jest największym na świecie producentem aronii i jej przetworów. Odpowiadamy za ok. 2/3 światowej produkcji.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl