Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polska potęgą w uprawie aronii. 2/3 światowej produkcji

74
Podziel się

Rośnie popularność przetworów z aronii. 11 proc. Polaków regularnie spożywa te owoce w różnych formach.

Polska potęgą w uprawie aronii. 2/3 światowej produkcji
(Fotolia)
bErBwcdN

Według ostatniego sondażu Kantar, w ostatnim tygodniu marca 11 proc. Polaków deklarowała regularną konsumpcję aronii i jej przetworów.

- Wynik jest bardzo dobry na tle badania jakie zrealizowaliśmy pod koniec 2019 roku, dotyczącego spożycia warzyw i owoców w całym mijającym roku. Konsumentami aronii w różnych formach w sezonie 2019 było 44 proc. Polaków, a 12 proc. spożywało ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Ten wynik dał aronii wysokie miejsce wśród polskich owoców. Wśród superowoców wyższe deklaracje uzyskały tylko truskawki, maliny, borówki i porzeczki - mówi Agata Zadrożna, ekspertka firmy Kantar, cytowana przez "Wiadomości Handlowe".

Z aronii produkuje się m.in. soki, nalewki, dżemy i przeciery. Przez wielu specjalistów jest nazywana najzdrowszym owocem świata.

bErBwcdP
Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

- Aronia świetnie radzi sobie w leczeniu nadciśnienia, które jest jednym z głównych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na całym świecie. W Polsce szacuje się, że zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi ma 17 mln osób. W badaniach klinicznych, podczas leczenia nadciśnienia podaje się w trakcie czterotygodniowej kuracji witaminę P w postaci 1 kg przetworzonych owoców aronii, po 25 dkg dziennie. Gdyby ten 1 kg aronii zastąpić innymi owocami, należałoby zjeść np. 25 kg cytryn lub 35 kg mandarynek - mówi "Wiadomościom Handlowym" dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, z Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Polska jest największym na świecie producentem aronii i jej przetworów. Odpowiadamy za ok. 2/3 światowej produkcji.

bErBwcdV

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErBwceq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(74)
Rolnik
rok temu
Witam wszystko jest ok tylko cena którą otrzymuje plantator nie pokrywa nawet minimalnych kosztów i wiele plantacji w ubiegłym roku zostało zlikwidowanych bo co można zarobić przy 12 do 15 groszy za kilogram owoców może ten wirus coś zmieni w świadomości ludzi i choć trochę wróci uczciwy handel bezpośredni bo na przykład od nas kupuje się owoce po 15 groszy za kilogram a w sklepie sprzedaje po 6 złotych,moja prośba jest taka szanowni klienci zajrzyjcie czasami na pobliską wieś a zobaczycie że możecie kupić wiele zdrowych produktów w naprawdę atrakcyjny cenach i w dodatku nie sponsorujecie zachodnich firm
Alutka
rok temu
Mój pies (amstaff 4- letni) uwielbia aronię, podchodzi do krzaka i sam zrywa tak śmiesznie "jednym ząbkiem" a jak jakieś opadną na ziemię to chodzi i wyjada, jak go wypuścić na ogród to w drajdy pod aronię. No ale on w ogóle lubi wszelkie owoce i warzywa prócz truskawek i buraków. To tak z nudów napisałam, pozdrawiam i życzę zdrowia!!!
Rolnik bez do...
rok temu
Zapomniałeś napisać że polska to jest tylko ziemia a nie plantacje !
bErBwcer
opalkaka
rok temu
NIE ISTNIEJE NIC TAKIEGO JAK WITAMINA P
jaja
rok temu
Njwiecej modlimy sie !!!! I najwiecej pieniedzy wydajemy na Kosciol Katolicki
...
Następna strona