Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Polska Press w rękach Orlenu. "Boję się, że pójdzie drogą TVP"

282
Podziel się:

- Obawiam się, że gazety przejęte przez PKN Orlen pójdą drogą Telewizji Polskiej z ostatnich lat - mówi money.pl Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych (z rekomendacji PO) i były prezes TVP. Komentuje w ten sposób przejęcie regionalnych dzienników przez spółkę Skarbu Państwa.

Polska Press w rękach Orlenu. "Boję się, że pójdzie drogą TVP"
Juliusz Braun (z lewej) z niepokojem przyjął informację o przejęciu Polska Press przez PKN Orlen (East News, Jan Bielecki, East News)

W poniedziałek po południu PKN Orlen ogłosił przejęcie Polska Press. To jeden z największych wydawców prasowych w naszym kraju, do którego należą głównie regionalne dzienniki, takie jak "Gazeta Krakowska", "Dziennik Łódzki" czy "Gazeta Wrocławska".

Co to oznacza dla tych tytułów, jak i dla całego rynku medialnego? O opinię zapytaliśmy byłego prezesa TVP oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a dziś członka Rady Mediów Narodowych Juliusza Brauna.

- Obawiam się, że te gazety pójdą drogą TVP z ostatnich lat - mówi money.pl Braun. Jego zdaniem taka transakcja to ewidentny krok w kierunku repolonizacji mediów prywatnych.

Zobacz także: Jan Dworak ostro o TVP. "Nie dałbym nic telewizji Kurskiego"

- Całkiem niedawno UOKiK zakwestionował przejęcie Radia Zet przez Agorę. A przecież to polski podmiot przejmował rozgłośnię z rąk zagranicznych - przypomina Braun. - Wtedy to mogło zaburzać konkurencję. Teraz o zainteresowaniu UOKiK-u nie słychać.

Jak dodaje nasz rozmówca, "w jednych rękach mamy skupione nie tylko media, ale również ich kolportaż". Zdaniem Brauna UOKiK powinien w takiej sytuacji szczególnie patrzeć na ręce Orlenowi i przyjrzeć się takiej transakcji.

Czy to już droga węgierska? - Do Budapesztu nam jeszcze trochę brakuje, ale wszystko zmierza w tym kierunku - mówi Juliusz Braun. Uzupełnia jednak, że "jeśli będzie się uprzykrzać życie kolejnym właścicielom mediów, to kolejni będą skłonni sprzedać swoje portale, gazety czy telewizje".

- Te gazety same w sobie nie są dużo warte, ale mają portale internetowe. A to już sposób, żeby docierać do milionów Polaków - zwraca uwagę członek Rady Mediów Narodowych.

- Pluralizm w mediach jest wtedy, jeśli są różni właściciele. A tu mamy coraz większy udział państwowych mediów - komentuje poniedziałkową transakcję Juliusz Braun.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(282)
wyborca gorsz...
2 lata temu
dla mnie to obajtek może władać nawet toi tojami
plis
3 lata temu
Pan Juliusz jak to ludzie z PO nie widzi zasadniczych różnic wykazuje się relatywizmem . Jak Agora przejmowała Radio Z to firma medialna przejmowała firmę medialną i to groziło monopolem. Jak Orlen przejmuje Polska Press to koncern paliwowy przejmuje koncern medialny i jest to dywersyfikacja czyli coś przeciwnego Panie Juliuszu. Nie wierzę że Pan tego nie wie, więc celowo Pan wprowadza swoją wypowiedzią słuchających w błąd czyli Pan kłamie. A to nie ładnie
Prosta decyzj...
4 lata temu
Sprawdziłem na stronie, jakie serwisy są własnością PiSu, dodałem do czarnej listy na firewallu.Nie będzie Kaczyński indoktrynował moich dzieci i rodziny!
Tadeusz
4 lata temu
Monopol rynek deprawuje, konkurencja go uzdrawia. Pis tego nie zrozumie bo nie chce.
ada
4 lata temu
To nam wyborcy PIS za 500+ , zgotowali demokrację...........
...
Następna strona