Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Polska się wyludnia. Tylko przez rok straciliśmy tysiące rodaków

247
Podziel się:

W zeszłym roku ludność naszego kraju zmniejszyła się o ponad 22 tys. obywateli. To zdecydowana różnica w porównaniu choćby z 2017 r., kiedy przybyło nam 556 rodaków.

Najwięcej Polaków ubyło w woj. śląskim - 14 615 osób.
Najwięcej Polaków ubyło w woj. śląskim - 14 615 osób. (123RF)

Niekorzystne zmiany demograficzne dotyczą już 3/4 polskich województw. Co więcej, jak wynika z raportu GUS urbanizacja w naszym kraju idzie w przeciwnym kierunku niż w większości państw członkowskich UE.

Poniedziałkową informacje Urzędu Statystycznego dotyczącą liczby ludności w przekroju terytorialnym - przeanalizował "Puls Biznesu". Opisano tam sytuację z początku tego roku.

Zobacz także: Domy spokojnej starości to nowy hit inwestycyjny w Polsce

Najważniejszy wniosek jest też dla nas najsmutniejszy. Okazało się, że w ciągu ostatniego roku ubyło nas dokładnie 22 410 osób. 2017 r. zupełnie tego nie zapowiadał, bo wtedy przybyło nam 556 mieszkańców.

Są jednak województwa, gdzie tę tendencję wzrostową udało się utrzymać również w 2018 r. Przybyło ludności w małopolskim, mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim. Największy wzrost odnotowano na Mazowszu - 18 795 osób.

Z kolei najwięcej Polaków ubyło w woj. śląskim - 14 615 osób. Demografom nie jest łatwo wyjaśnić przyczyny zmian liczby ludnościi. Eksperci cytowani przez dziennik wskazują, że za wahania w ostatnim czasie odpowiada różnica pomiędzy napływem imigrantów a powrotami Polaków do kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(247)
johnny
2 lata temu
Ludzie planują dzieci na czas gdy już będzie idealnie. A idealnie nigdy nie będzie :D . Niektórych czeka samotność na starość
Olkowiak
3 lata temu
Myślę, że Polaków ubywa z powodu słabej medycyny, złych zarobków, i słabej jakości powietrza (a mówię tu także o południu Polski). Jesli ten stan się utrzyma, kiedyś polaków już w ogóle nie będzie.
4214
4 lata temu
Eksperci cytowani przez dziennik wskazują, że za wahania w ostatnim czasie odpowiada różnica pomiędzy napływem imigrantów a powrotami Polaków do kraju. zmieńcie ekspertów są raporty przecież przeprowadzane.. nie tylko w Polsce. Polacy wcale nie wracają jest rotacja bo sporo rodzin się odwiedza nawzajem. Polaków ubyło 10 mln od 2010 roku nie licząc dzieci urodzonych poza Polską co świadczy o tym że więcej młodych ludzi decydują się na dzieci poza Polską niż w Polsce. powód MIESZKANIA< , PRAWO BUDOWLANE, jak chcecie przyciągnąć ludzi by się budowali w Polsce.. skoro mamy tyle instytucji przeszkadzających i takie wymogi związane z budownictwem nie chodzi o szkielety budynków ale ceny usług mają wpływ na wzrost cen nieruchomości. więc ludzie kalkulują i wyjeżdżają inwestować a raczej kupować domy poza granicami. to czy przybędzie jest ważne ale ważne jest też zdrowie ludzi młodych dlaczego akurat młodych? ponieważ coraz więcej ludzi młodych choruje na coś na co nie powinni chorować w tak młodym wieku pomijam już nerwobóle czy różne stany depresyjne.
assa
4 lata temu
ponad 15 milionów ludzi od 2010 roku. 10 milionów emigracji + 5mln dzieci Polaków poza granicami coraz młodziej ludzie umierają, coraz więcej śmierci od raka, coraz więcej nepotyzmu w biznesie, coraz większe koszta, coraz więcej podatków, coraz więcej starszych ludzi coraz więcej depresji powód? powodów jest wiele między innymi sporo pośredników nieruchomości oraz kredyty rozdawane ludziom na śmieciowych umowach. wcale Cywilizacja i rozwój nie mają wpływu na dzietność, patrzmy Chiny, Indie. Europa technologicznie wcale nie stoi tak źle, problem jest demograficzny oraz przyrost starszych osób. generalnie MIESZKANIA , MIESZKANIA MIESZKANIA MIESZKANIA MIESZKANIA ! Gdzie są developerzy>? producenci od 10 lat prawie nie podnieśli cen, gama produktów które przyspieszają proces budowy powinny przyczynić się do spadku cen niestety od 10 lat w mniejszych miastach wzrost o ponad 60%., wzrosły ceny usług oraz nieruchomości po pandemii o jakieś 40% jednym słowem będzie ciekawie. liczba ludności ma wpływ również na bezpieczeństwo Europy.
Karol
5 lata temu
To wieloletnia robota Wybiórczej, zachwalanie mody na singli, gejów i lesbijki. Lemingi to podchwyciły .
...
Następna strona