Notowania

W Polsce nigdy nie będzie jak na Zachodzie. Z demografią nie wygramy

Polska się starzeje, a właściwie mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Liczba osób w wieku produkcyjnym drastycznie spada - to negatywnie odbije się na gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Społeczeństwo się starzeje, ubywa siły roboczej. Przez to nie dogonimy Zachodu (Fot: Pedro Ribeiro Simões)

Jeszcze jesienią 2018 roku, tuż przed wyborami samorządowymi, prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że za 15-20 lat w Polsce będzie "tak samo jak na Zachód od naszych granic". Niestety, nic z tego. Jak wynika z najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego - przez demografię Zachodu nie dogonimy.

Szacuje się, że w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym już do 2030 r. spadnie o 10 proc., a do 2050 r. nieco ponad 30 proc. Porównując ze stanem wyjściowym z 2015 r. To drastyczny spadek, który będzie miał niezwykle negatywne odbicie na naszej gospodarce. Jeśli kogoś pociesza myśl, że inni mają gorzej, to Ukrainę, Bułgarię czy Łotwę czekają jeszcze bardziej drastyczne spadki.

Najnowszy raport dotyczący prognoz demograficznych przygotował Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), a na jego wnioski powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna". Z raportu wynika, że nie ma rady na starzejące się społeczeństwo. Niezależnie od tego, jakie nasze rządy będą podejmowały decyzje - kryzysu demograficznego nie uda się zażegnać, można go tylko nieco złagodzić.

Obejrzyj: Pracownicze Plany Kapitałowe. Wielka reforma emerytalna

Co więcej, zdaniem analityków MFW napływ imigrantów nie zrównoważy do 2050 r. liczby Polaków wyjeżdżających na Zachód, więc nie uratuje naszej sytuacji. Jak dodano w raporcie, najwięcej można zdziałać poprzez aktywizację zawodową osób, które z rynku pracy powoli schodzą, czyli mających więcej niż 55 lat. Polska jest też poniżej średniej Zachodu w kontekście aktywności zawodowej kobiet.

Jednak jak poważny jest to problem obrazują liczby zawarte w raporcie MFW. Nawet gdyby w Polsce liczba pracujących kobiet wzrosła do średniego poziomu na Zachodzie, a wiek emerytalny zostałby wydłużony do 67 lat, i tak w 2050 r. siła robocza skurczy się o 20 proc. Gdyby podnieść wiek emerytalny powyżej 70. roku życia, spadek liczby osób w wieku produkcyjnym osiągnąłby poziom 15 proc.

Te nieuchronne zmiany będą iść w parze razem z rosnącą liczbą emerytów przypadających na osobę w wieku produkcyjnym. W 2020 r. będzie to 3 emerytów na 10 pracujących, jednak w 2050 r. już 6 na 10. A to będzie oznaczało m.in. znaczne osłabienie wzrostu PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: siła robocza, demografia, zachód, pkb, wiek produkcyjny, emeryci, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

ZeŚląskaTo proste. Zamiast dawać 500 zł na pierwsze dziecko, trzeba było zwiększyć kwotę na trzecie i czwarte dziecko. Lepiej pomyśleć o więcej płatnych … Czytaj całość

18-07-2019

NKJSZWECJA JEST WIĘKSZA OD POLSKI, MA DUŻO MNIEJ MIESZKAŃCÓW I JAKOŚ SOBIE RADZI Z GOSPODARKĄ. NIE WAŻNA JEST ILU MA SIĘ LUDZI , TYLKO STAN GOSPODARKI … Czytaj całość

18-07-2019

EdekNiech emerytowanych policjantów reaktywuja na produkcje do tego sie nadadza

Rozwiń komentarze (26)