Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Kuczera
|

Polska uszczelnia system podatkowy. Jest podpis prezydenta

19
Podziel się:

Polska kontynuuje działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ratyfikacji porozumienia pomiędzy naszym krajem a Maltą mającą zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatków. Dzięki temu wzrosnąć mają dochody budżetu państwa.

Polska uszczelnia system podatkowy. Jest podpis prezydenta
Polska uszczelnia system podatkowy. Jest podpis prezydenta (Flickr, Krzysztof Sitkowski, KPRP)

Rządy Polski i Malty wypracowały porozumienie, które dotyczy unikania podwójnego opodatkowania i równocześnie ma zapobiegać uchylaniu się od płacenia podatków. Andrzej Duda we wtorek podpisał ustawę ratyfikującą dokument - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Jak wyjaśniła PAP, porozumie polsko-maltańskie dotyczy wypracowania mechanizmów, które utrudniać będą dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do państw stosujących niższe podatki.

Polska uszczelnia system podatkowy. Jest podpis prezydenta

Ministerstwo Finansów, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, uznaje porozumienie z Maltą za ciąg dalszy konsekwentnie realizowanej polityki podatkowej. Ma ona na celu uszczelnienie systemu i ograniczenia zjawiska polegającego na unikaniu płacenia podatków. Jest to o tyle ważne, że wiele firm wybiera Maltę na miejsce swojej siedziby.

Zobacz także: Polexit. Prof. Belka: Wymierne koszty już ponosimy

Eksperci z Ministerstwa Finansów szacują, że uszczelnienie polskiego systemu podatkowego w relacjach z Maltą przyczyni się do wzrostu dochodów budżetowych.

Za sprawą wypracowanego dokumentu, Polska i Malta zgodziły się też co do wymiany informacji podatkowej. To również powinno przyczyniać się do dalszego uszczelniania systemu podatkowego.

Jak wyliczyła PAP, zmiany wprowadzone za sprawą porozumienia obejmują m.in. modyfikację definicji dywidend, zmianę stawki podatku u źródła z tytułu odsetek z 5 proc. na 4 proc., przyznanie prawa do opodatkowania opłat za usługi techniczne obu umawiającym się państwom.

Nowe przepisy zakładają również "zmianę głównej metody unikania podwójnego opodatkowania stosowanej przez Polskę z metody wyłączenia z progresją (zwolnienia) na metodę odliczenia proporcjonalnego (kredytu podatkowego)".

Za sprawą nowych rozwiązań wprowadzono też ogólną klauzulę, która ogranicza przyznanie korzyści podatkowych wynikających z umowy w sytuacji, "gdy jednym z głównych celów zawarcia transakcji lub umowy było uzyskanie takich korzyści, a ich uzyskanie byłoby sprzeczne z przedmiotem lub celem odpowiednich postanowień umowy".

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od momentu jej ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Igor
9 miesięcy temu
Zapomiał dodać ile firm wynosi się z Polski i ile podatku oraz miejsc pracy znika z tego powodu
Polak
9 miesięcy temu
Już niedługo i będzie srad na spacerniaku
jarek
9 miesięcy temu
a to teraz pis gdzie będzie trzymał rozkradzione milirady?
adsfsdafds
9 miesięcy temu
Za pomocą uszczelniania nie zbuduje się gospodarki. Natomiast za pomocą podatków można ją zaorać.
Dopytam
9 miesięcy temu
Kiedy obiecane przez Kaczyńskiego oświadczenia majątkowe rządzących?