Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Glapiński o stopach procentowych: nie składam żadnych deklaracji

69
Podziel się:

- Narodowy Bank Centralny nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji w Polsce – zadeklarował we wtorkowym wywiadzie dla węgierskiego dziennika gospodarczego "Vilaggazdasag" prezes NBP Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: nie składam żadnych deklaracji
NBP nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji - zapewnił Adam Glapiński (PAP, Darek Delmanowicz)

Pytany o metodę wprowadzania dalszych podwyżek stóp procentowych Glapiński powiedział: "(…) nie składamy żadnych deklaracji w tym zakresie. Jedyne o czym mogę zapewnić, to że NBP nie dopuści do utrwalenia się podwyższonej inflacji".

"Wzrost cen utrzyma się dłużej"

Odnosząc się do zjawiska podnoszenia stóp procentowych przez banki centralne w regionie Europy Środkowej, Glapiński podkreślił, że nie powinno to dziwić, zważywszy na globalny wzrost inflacji. Jak podkreślił, wzrost inflacji wynika z silnego wzrostu surowców cen energetycznych i surowców rolnych, wyższych cen transportu międzynarodowego, a w Europie także z rosnącej w związku z polityką klimatyczną UE ceny uprawnień do emisji CO2.

"Co więcej, w ostatnim czasie widzimy coraz więcej sygnałów sugerujących, że szybszy wzrost cen utrzyma się niestety dłużej niż wcześniej oczekiwano" – zaznaczył.

Zobacz także: Prof. Balcerowicz: politykę Glapińskiego oceniam źle, nie wiem, czy działa z własnego przekonania

Pytany, dlaczego Polska jako ostatnia w regionie podniosła stopy procentowe, odparł, że chociaż gospodarki regionu zostały dotknięte w dużym stopniu tym samym szokiem, to banki centralne różniły się w ocenie ryzyka dla ożywienia gospodarczego i trwałości wpływu globalnych szoków na inflację, a poza tym gospodarki te różnią się wieloma cechami strukturalnymi.

Wyraził przy tym przekonanie, że kilkumiesięczna różnica między decyzjami banków centralnych Czech i Węgier a bankiem Polski "nie będzie w średnim okresie stanowić istotnej różnicy dla procesów cenowych".

Glapiński: działania NBP pomogły złotemu

Glapińskiego zapytano też, czy widzi związek między tym, że największy spadek wartości waluty krajowej nastąpił w tych krajach regionu, gdzie najpóźniej podniesiono stopy procentowe. Ocenił, że nie powinno się interpretować zmian kursu walutowego przez pryzmat jednego tylko wskaźnika makroekonomicznego.

Według niego "nie ma wątpliwości, że działania NBP są korzystne dla złotego". "NBP prowadzi bowiem politykę pieniężną w taki sposób, by zapewnić stabilność cen w średnim okresie, wspierając jednocześnie wzrost aktywności w polskiej gospodarce" – zaznaczył.

Wyraził też przekonanie, że "wobec silnych negatywnych szoków zewnętrznych nawet wyraźna aprecjacja kursu nie doprowadziłaby do jakiegoś istotnego spadku bieżącej inflacji. Byłaby natomiast dotkliwa dla eksporterów i wobec tego niekorzystna dla gospodarki".

Pytany, czy ataki polityczne na Polskę i Węgry mogą stać się czynnikiem wpływającym na decyzje w sferze polityki pieniężnej, zapewnił: "bank centralny w Polsce ma ugruntowaną tradycję niezależności od czynników politycznych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. I nic się w tej sprawie nie zmienia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(69)
Ds1
2 lata temu
On twierdzi, że inflacja wynika z czynników zewnętrznych. To dlaczego inflacja w Pollsce jest prawie najwyższa biorąc pod uwagę kraje UE.
Prawda
2 lata temu
Wzrost gospodarczy spowodowany był lękiem o utratę oszczędności przez inflację. Nie będzie inflacji, nie będzie wzrostu, będzie recesja. Ale wtedy będzie już inny rząd. Sprawa jest jasna, dopuki PIS będzie u władzy w Polsce będzie wysoka inflacja i stopniowa dewaluacja złotówki. Tak będzie jeszcze kilka lat. Potem może być tylko recesja lub kryzys plus recesja. Z Polski zrobią Ukrainę.
aaa
2 lata temu
wiarygodność zerowa dostanie dyspozycię i tak zrobi
zcx
2 lata temu
Glapiński a ile razy już to mówiłeś a zrobiłeś zupełnie coś odwrotnego? stopy procentowe tez miałeś nie podnosić a od października zrobiłeś już to 3 krotnie.
niestety
2 lata temu
Pomyślcie jaki mielibyśmy potężny kraj, gdyby na stanowiskach....., w sejmie...., w senacie....zasiadali ludzie mądrzy, kompetentni, uczciwi..... Gdyby do tego jeszcze pogonić kieckowego okupanta - bylibyśmy potęgą.
...
Następna strona