Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polska wspomoże Białorusinów. Jest decyzja o uproszczeniu procedur

Podziel się:

Już od czerwca Białorusini mieszkający w Polsce będą mogli łatwiej ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Nie będą płacić też za jego wydanie. – To wyraz wsparcia dla demokratycznej Białorusi i efekt rozmów szefa MSWiA ze Swiatłaną Cichanouską – podkreślił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Polska wspomoże Białorusinów. Jest decyzja o uproszczeniu procedur
Białorusini mieszkający w Polsce od czerwca nie będą płacić za dokument podróży dla cudzoziemca (Adobe Stock, 07photo)

Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że nowelizacja ustawy o cudzoziemcach od 1 czerwca pozwoli na uproszczenie procedury wydawania polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca obywatelom Białorusi. Dotyczy to osób, które mają tytuł pobytowy w Polsce, a z uwagi na sytuację w ich kraju nie mają ważnego paszportu.

Minister Mariusz Kamiński, po rozmowach ze środowiskiem Białorusinów w Polsce, jak również ze Swiatłaną Cichanouską (liderką białoruskiej opozycji – przyp. PAP), zdecydował, że dokument ten będzie wydawany nieodpłatnie. Minister podjął taką decyzję, mając na uwadze specyficzną sytuację społeczności białoruskiej, a także w ramach wsparcia, którego udzielamy demokratycznej Białorusi – powiedział Bartosz Grodecki.

Obecnie opłata za wydanie takiego dokumentu wynosi 350 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpływamy na trudne wody. "To może doprowadzić do kryzysu finansowego"

Zwiększa się liczba Białorusinów w Polsce

Od czasu masowych protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 r. liczba Białorusinów mieszkających w Polsce rośnie. Tylko od początku 2022 r. wnioski o legalizację pobytu złożyło 80 tysięcy obywateli tego kraju.

Dlatego nowa procedura wydawania im polskiego dokumentu podróży to wyjście naprzeciw sytuacji tych osób, których paszport na przykład utracił ważność. Zmiana ta jest istotna także ze względu na dzieci Białorusinów, które urodziły się już w Polsce i nigdy go nie miały – wyjaśnił wiceminister.

Te osoby prowadzą w Polsce normalne życie, chcą podróżować, ale mogą mieć uzasadnione obawy co do tego, żeby stawić się w przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym swojego kraju lub powrócić do Mińska i wyrobić odpowiedni dokument – ocenił Bartosz Grodecki.

Część Białorusinów może nawet nie wiedzieć, jaki będzie ich status w kraju. Związane jest to ze zmianą prawa białoruskiego, które pozwoli pozbawiać ich obywatelstwa. – To pokazuje, że reżim nie cofnie się przed niczym. Jest w stanie odebrać to fundamentalne prawo, jakim jest posiadanie obywatelstwa praktycznie każdemu – stwierdził wiceminister.

W grudniu 2022 r. białoruski parlament uchwalił przepisy umożliwiające reżimowi Alaksandra Łukaszenki pozbawianie obywatelstwa osób skazanych za "udział w organizacji ekstremistycznej" lub za wyrządzenie poważnej szkody interesom państwa, a przebywających za granicą. Ośrodek Studiów Wschodnich informował, nowelizacja została podpisana przez dyktatora i opublikowana w styczniu, a w czerwcu wejdzie w życie.

Nadchodzą zmiany w wydawaniu dokumentów

Wiceszef MSWiA dodał też, że nie wszyscy Białorusini chcą się ubiegać o ochronę międzynarodową, po której udzieleniu otrzymuje się genewski dokument podróży. – Motywacje są różne. Niektórzy ciągle mają nadzieję, że wrócą do kraju, inni nie chcą zaszkodzić swojej rodzinie, która nadal przebywa na Białorusi – wyjaśnił.

Polski dokument podróży jest ważny przez rok, więc umożliwi czasowe wyjazdy – wypoczynkowe lub zawodowe. Przyjęte przez nas rozwiązanie to prawnie najszybsza droga, która jest możliwa. Ważne też, że udało nam się to zrealizować przed okresem wakacyjnym – ocenił Bartosz Grodecki.

Przepisy o uproszczonej procedurze wydawania polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca wejdą w życie od 1 czerwca. Znalazły się w ostatniej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Będą z nich mogli korzystać obywatele państwa wskazanego w rozporządzeniu, które wyda szef MSWiA.

Pod koniec kwietnia z kolei wejdą w życie przepisy, na mocy których minister – również w drodze rozporządzenia – będzie mógł określić, że obywatele danego państwa będą zwolnieni z opłaty za ten dokument. Minister ma przy tym uwzględniać m.in. sytuację cudzoziemców, którzy nie mogą uzyskać dokumentów w swoim państwie, a także znaczenie tych rozwiązań dla interesu RP.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP