Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Polska wyprzedza Portugalię. Bogacimy się na tle Europy

1
Podziel się:

Dochód na mieszkańca, uwzględniający siłę nabywczą pieniądza, rośnie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że już w tym roku Polska będzie bogatsza od Portugalii. Na celownik bierzemy Włochy.

Warszawa w tym roku wyprzedzi Lizbonę.
Warszawa w tym roku wyprzedzi Lizbonę. (flickr.com)

Na tle Unii Europejskiej, pod względem dochodu na mieszkańca, Polska zajmuje 21. pozycję. W tym roku dochód ten, przy uwzględnieniu realnej siły nabywczej walut narodowych, osiągnie 33,5 tys. dol. – pisze "Rzeczpospolita".

To o 63 dolary więcej niż w Portugalii, którą pod względem bogactwa mamy, według prognoz MFW, w tym roku wyprzedzić. Jak pisze dziennik, kolejny cel dla Polski, to przeskoczyć Włochy. Jeszcze nam do nich brakuje. Dochód na mieszkańca Italii w tym roku wyniesie bowiem 40,7 tys. dol.

Choć z roku na rok się bogacimy, to wciąż daleko nam do najbliższych sąsiadów. Do Niemiec trudno się równać, tam dochód wynosi 55 tys. dol. na osobę, ale choćby w Czechach równy jest 39,3 tys. dol., na Słowacji 37,3 tys. dol., a na Litwie 37,2 tys. dol.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+ na pierwsze dziecko. "Z VAT-u 40 mld zł się nie wyciśnie":

Jak informuje "Rzeczpospolita", Centralna Europa sukcesywnie rośnie, a biegun biedy przesuwa się na południe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jerry
12 miesięcy temu
Jak to się mówi....żeby was "ch" strzelił. Ja zamknąłem działalność po wielu latach i nie prosiłem się o nieswoje. Z drugiej strony.....może właśnie o to chodzi. Abym się musiał prosić.