Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|
aktualizacja

Polska wzorowym członkiem NATO. W 2020 r. na wydatki obronne MON wydało 2,37 proc. PKB

122
Podziel się:

Resort ogłaszając wyniki wskazał, że Polska jest jednym z nielicznych państw, które stosuje się do natowskiego porozumienia o wydatkach na wojsko powyżej 2 proc. PKB. Zgodnie z przyjętą w 2017 r. ustawą, w 2030 r. ma być to już co najmniej 2,5 proc. PKB.

Polska wzorowym członkiem NATO. W 2020 r. na wydatki obronne MON wydało 2,37 proc. PKB
MON zaznacza, że "pomimo trudnej sytuacji gospodarczej" związanej z pandemią COVID-19 wydatki obronne Polski na 2021 r. po raz pierwszy zostały zaplanowane na poziomie 2,2 proc. PKB. (Wikimedia Commons, Domena publiczna)

W trudnym i wyjątkowym za sprawą pandemii 2020 r. na wydatki obronne państwa przeznaczono łącznie 2,37 proc. PKB prognozowanego za ten rok - podsumował resort obrony odpowiadając na pytania PAP.

MON podkreśliło jednak, że za sprawą gospodarczych problemów wielu gałęzi przemysłu resort musiał wykazać się elastycznością podczas realizowania tegorocznego budżetu.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaznacza również, że część "Obrona narodowa" budżetu na 2020 r. uchwalona została w wysokości 49 mld zł, czyli na poziomie 2,1 proc. PKB roku planistycznego. Jednak już podczas realizacji założeń budżetowych, wydatki na obronę zwiększone zostały o 3 mld zł.

Zobacz także: Ksiądz już nie zapuka. "Konieczne jest wprowadzenie podatku kościelnego"

Wszystko to stało się podczas październikowej nowelizacji. Co uradowało wojskowych, bo w całości te 3 mld zostały wydane na modernizację armii.

Warto też odnotować, że jak relacjonuje MON, na wysokim poziomie były wydatki majątkowe resortu (zakupy broni, sprzętu, inwestycje budowlane, remonty i modernizacje) - 17 353 mln zł. Stanowi to w całym budżecie MON 33 proc.

"Jest to jak dotychczas najwyższy poziom wydatków majątkowych, tj. prorozwojowych, w ujęciu nominalnym i procentowym" - podkreśliło MON. Rzeczywiście tak jest, bo przed rokiem było to 29 proc.

Jak pandemia wpłynie na realizację budżetu, za którą odpowiada MON? Resort podkreślił, że "pomimo trudnej sytuacji gospodarczej" związanej z pandemią COVID-19 wydatki obronne Polski na 2021 r. po raz pierwszy zostały zaplanowane na poziomie 2,2 proc. PKB.

Ministerstwo przyznało również, że jesteśmy jednym z nielicznych państw w NATO, które wywiązuje się z sojuszniczego zobowiązania, jakim jest finansowanie sił zbrojnych na poziomie 2,0 proc. PKB".

Przypomnijmy. Zgodnie ze znowelizowaną w 2017 r. ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP realizowany jest stopniowy wzrost wydatków na obronę – od 2 proc. PKB w 2018 r. do 2,5 proc. PKB w 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(122)
fidel
4 lata temu
mięso armatnie Nato
Prawda
4 lata temu
Zamiast budować gospodarkę jak Chiny czy Japonia ładują w wojsko. Czy to znaczy, że do czegoś brną?
Mimi
4 lata temu
Przy tak nędznym PKB to i te wydatki w % wyglądają imponująco
op...
4 lata temu
to przypomnijmy, ze w ubiegłym roku z budżetu MON były zakupione samoloty dla rządu, w tym roku z budżetu MON jest finansowany przekop Mierzei Wiślanej.
@#1
4 lata temu
50% budżetu MON to wydatki na wynagrodzenia + ZUS , emerytury , renty itd.
...
Następna strona