Notowania

Polska znów w ogonie UE. Wydatki na służbę zdrowia poniżej średniej

Polska wydaje średnio 6,5 proc. PKB na ochronę zdrowia. Gorzej jest tylko w Rumuni, Luksemburgu, Łotwie i Estonii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Polska wydaje średnio 6,5 proc. PKB na ochronę zdrowia.

Średnia unijnych wydatków na ochronę zdrowia to blisko 10 proc. PKB wynika z danych Eurostatu opisywanych przez portal TVN24. Polska z wydatkami na poziomie 6,5 proc. wypada w zestawieniu słabo. Znów jesteśmy w ogonie Europy.

Z ponad 27 mld euro plasujemy się dopiero na 13. miejscu wydatków liczonych kwotowo. W stosunku do PKB jest jeszcze gorzej, tu zepchnięci zostaliśmy do 24. pozycji w Wspólnocie. Mniej na ochronę zdrowia wydają tylko cztery kraje Unii.

Obejrzyj: Brak lekarzy w Polsce to efekt decyzji sprzed 10 lat. Balicki wskazuje na problem:

Gorszy wynik stosunku wydatków do PKB odnotowała Rumunia, Luksemburg, Łotwa i Estonia. Przy czym, jak podkreśla cytowany przez TVN24 Eurostat, przypadku Luksemburgu taki wynik jest skutkiem wysokiego PKB.

Jak pisaliśmy w money.pl, również pod względem liczby lekarzy przypadających na pacjenta Polska jest na szarym końcu Europy, co potwierdzają dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zgodnie z międzynarodowymi danymi Polska znajduje się na końcu listy pod względem liczby lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców. Nad Wisłą nie jest to nawet 3 na 1000.

Między Polską a krajami rozwiniętymi jest ogromna przepaść w służbie zdrowia zarówno pod względem liczby lekarzy, jak nakładów finansowych przypadających na pacjenta. Jak wskazuje raport "Health at a Glance 2018", przygotowany przez OECD i Komisję Europejską, w kraju brakuje około 30 tys. medyków, a tych, którzy mają w planie wyjazd z kraju, można liczyć w setkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

oliNajważniejsze, że jest kasa na 500+

04-09-2019

amarylSkąd 6.5% PKB na ochronę zdrowia?Aktualnie wydajemy 4.92% ,które mają wzrastac do 6% w 2024 roku.

04-09-2019

zły sortHa, a co na to Muchomor, Pinokio i Adrian? A może cos ma do powiedzenia ich wyrobnik co sie z carycą Katarzyną chciał umawiac?

Rozwiń komentarze (24)