Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Polska znów w ogonie UE. Wydatki na służbę zdrowia poniżej średniej

24
Podziel się:

Polska wydaje średnio 6,5 proc. PKB na ochronę zdrowia. Gorzej jest tylko w Rumuni, Luksemburgu, Łotwie i Estonii.

Polska wydaje średnio 6,5 proc. PKB na ochronę zdrowia.
Polska wydaje średnio 6,5 proc. PKB na ochronę zdrowia. (iStock.com)

Średnia unijnych wydatków na ochronę zdrowia to blisko 10 proc. PKB wynika z danych Eurostatu opisywanych przez portal TVN24. Polska z wydatkami na poziomie 6,5 proc. wypada w zestawieniu słabo. Znów jesteśmy w ogonie Europy.

Z ponad 27 mld euro plasujemy się dopiero na 13. miejscu wydatków liczonych kwotowo. W stosunku do PKB jest jeszcze gorzej, tu zepchnięci zostaliśmy do 24. pozycji w Wspólnocie. Mniej na ochronę zdrowia wydają tylko cztery kraje Unii.

Obejrzyj: Brak lekarzy w Polsce to efekt decyzji sprzed 10 lat. Balicki wskazuje na problem:

Gorszy wynik stosunku wydatków do PKB odnotowała Rumunia, Luksemburg, Łotwa i Estonia. Przy czym, jak podkreśla cytowany przez TVN24 Eurostat, przypadku Luksemburgu taki wynik jest skutkiem wysokiego PKB.

Jak pisaliśmy w money.pl, również pod względem liczby lekarzy przypadających na pacjenta Polska jest na szarym końcu Europy, co potwierdzają dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zgodnie z międzynarodowymi danymi Polska znajduje się na końcu listy pod względem liczby lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców. Nad Wisłą nie jest to nawet 3 na 1000.

Między Polską a krajami rozwiniętymi jest ogromna przepaść w służbie zdrowia zarówno pod względem liczby lekarzy, jak nakładów finansowych przypadających na pacjenta. Jak wskazuje raport "Health at a Glance 2018", przygotowany przez OECD i Komisję Europejską, w kraju brakuje około 30 tys. medyków, a tych, którzy mają w planie wyjazd z kraju, można liczyć w setkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
hahah
3 lata temu
Za to za PełO to kasy nie brakowało, był dobrobyt aż miło. Przypominam, że oni okradli wszystkich ze składek ofe, kolejki były takie same jak teraz. Banda hipokrytów.
sprawiedliwy
3 lata temu
To jest ta uczciwa nasza demokracja która nie dba o naród ,nasz rząd mydli oczy wszystkim ,tylko ze nikt ni jest ślepy ,sobie stworzyli azyl, a narodowi piekło ,i nazywają się uczciwymi politykami ,gdzie żyją na koszt narodu ,majtki budują kosztem własnego ludu ,a narodowi rzuca ochłapy ,przed wyborami wszystko by oddali, aby nie stracić bogatej posadki w rządzi ,bo im nie chodzi o naród o kraj tylko o bogata prace bez zobowiązań ,ich utrzymanie przynosi miliardowe straty krajowi nie ma z tych ludzi żadnej pociechy ,sam wstyd przed innymi krajami i zachłanność na pieniądze to nie są politycy to są zakłamani hipokryci ,to co mają to tylko dzięki narodowi ,bo nie zapracowali na to ciężką praca ,dobrze się zdobywa majtkiem kosztem biednych ludzi żenada
RealnePrawdzi...
3 lata temu
PiSowi mam to właśnie za złe:małe wydatki na NFZ, za brak finansowania skutecznych terapii, za niski poziom leczenia,zbyt wielkie obciążenia pielęgniarek, małą liczbę lekarzy w szpitalach,za podłe jedzenie dla chorych,za niepotrzebną liczbę amputacji i niepotrzebne okaleczanie ludzi, za nieleczenie ran.Lekarze winni swoją drogą.
Promil
3 lata temu
Eeeee tam zdrowie,najwazniejsze ze puwniadze wyslemy za ocean kupując zlom.
Adam
3 lata temu
grunt, że jest socjal, 2 % PKB na zbrojenia. Po co na służbę zdrowia?
...
Następna strona