Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polska zyskała dzięki UE prawie 2 bln zł. Mocna odpowiedź na raport Jakiego

74
Podziel się:

Zysk gospodarczy Polski z obecności w UE jest nie do podważenia. Przez 17 lat do Polski wpłynęło 11 bilionów 399 mld zł, nasze koszty to 9 bilionów 451,1 mld zł - wynika z wyliczeń b. członka RPP prof. Jana Czekaja. To oznacza bilans bliski 2 bln zł "na czysto". - Nigdy w historii nie doświadczaliśmy tak dynamicznego rozwoju - zaznaczył europoseł Jarosław Kalinowski.

Polska zyskała dzięki UE prawie 2 bln zł. Mocna odpowiedź na raport Jakiego
Polska zyskała dzięki UE prawie 2 bln zł. Mocna odpowiedź na raport Jakiego (PAP, Rafał Guz)

- Gdyby nie UE, nie byłoby polskiego budżetu stać na 500 plus, 300 plus, trzynastki i inne programy społeczne - mówił europoseł Jarosław Kalinowski, podczas konferencji prezentującej raport b. członka RPP prof. Jana Czekaja dotyczący bilansu obecności Polski w UE.

Jak dodał, nigdy w historii nie doświadczaliśmy tak dynamicznego rozwoju, jak w ostatnie 17 lat członkostwa w UE. - Gdyby nie inwestycje, które się u nas dokonały, gdyby nie kapitał, który do nas dotarł, gdyby nie dostęp do jednolitego 500-milionowego rynku europejskiego i wpływy z budżetu UE, nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy - zaznaczył.

Wyliczenia prof. Czekaja są odpowiedzią na pojawiające się publikacje i wystąpienia stawiające pod wątpliwość opłacalność obecności Polski w Unii.

Takim głosem, była kontrowersyjna konferencja europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego, na której prezentował wyliczenia, według których Polska de facto traci finansowo na obecności w Unii 535 mld zł.

Zobacz także: Kontrowersyjny raport Jakiego. Komentarz z PiS

- Od pewnego czasu opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju sensacyjnymi informacjami, jakoby Polska do Unii Europejskiej dokładała grube pieniądze i to Unia Europejska z Polski, a nie Polska dzięki UE się rozwija. To wszystko jest na użytek antyunijnego elektoratu, o który ściga się PiS z Solidarną Polską i Konfederacją - podkreślił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Zysk 2 bln zł

Jak dowodzi prof. Jan Czekaj, obecność Polski w UE przyniosła nam prawie 2 bln zł netto. Z jego raportu wynika, że na saldo obecności Polski w UE składają się cztery elementy: saldo rozliczeń z budżetem UE, saldo rozliczeń z krajami UE z tytułu handlu zagranicznego, saldo handlu usługami z krajami UE i saldo rachunków obrotów pierwotnych bilansu płatniczego.

W pierwszych trzech sferach saldo naszych rozliczeń z UE jest dodatnie, w tym np. mamy nadwyżkę z handlu zagranicznego z krajami UE w okresie 2004-20 (1 bln 705 mld zł), mimo często pojawiającej się tezy, że "Polska oddała rynek wewnętrzny krajom UE i jest eksploatowana". - Te dane pokazują, że to nie jest prawda - powiedział prof. Czekaj.

Ujemne jest jedynie saldo dochodów pierwotnych, które określają wynagrodzenia na rzecz kapitału zagranicznego, który jest zainwestowany w Polsce - tu dołożyliśmy 812 mld zł.

Jednak suma wszystkich czterech elementów bilansu naszej obecności wskazuje, że z UE w latach 2004-20 otrzymaliśmy 11 bilionów 399 mld zł, wydaliśmy 9 bilionów 451,1 mld zł. Zysk Polski wynosi więc 1 bln 947,9 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
Adam N 1973
2 lata temu
2 bln złotych zysku? Przesada w drugą stronę. Na pewno nie jest prawidłowe wyliczenie europosła Jakiego że na członkostwie w UE straciliśmy 0,5 bln zł, ale że 2 bln zyskaliśmy?? Myślę że na plusie jesteśmy jakieś kilkaset miliardów, na pewno mniej niż bilion. I trzeba pamiętać o gigantycznej defraudacji i złodziejstwie jaką była prywatyzacja. Na prywatyzacji i destrukcji, zamykaniu fabryk, hut, czyli niszczeniu i wyprzedaży za 10% wartości majątku narodowego Polska straciła CO NAJMNIEJ 1,5 bln zł. Z tym że nie można o to obwiniać w całości Unię, bo 90% tych strat przypadło na lata przed akcesją. To jednak jakoś się wiąże, więc te 1,5 bln trzeba odjąć od owych 2 bln "korzyści". A co do wyliczenia tej sumy 2 bln to chciałbym sam sprawdzić
jajakinek
2 lata temu
GOSCIU DLACZEGO JESZCZE DOISZ TĄ UNIĘ? ZŁÓŻ MANDAT I WYPADŁ Z TAMTĄD.
mirek
2 lata temu
jak tam narzekaja na Unie to po co tam siedza jako europoslowie i garna kase. Kasa im nie smierdzi
3xp
2 lata temu
Nie jestem ekonomistą ale wiem jedno bogaci nic nie robią bez interesowanie. Gdyby stara unia się nie rozszerzyła o nowe europejskie kraje w europie zachodniej byłaby stagnacja. Balcerowicz zniszczył cała polską gospodarkę - więc stara UE miała bardzo duży rynek zbytu.
Dario
2 lata temu
Jak PO rządziło to i tak na nic nie było Kaliniak
...
Następna strona