Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

"Polski Dubaj" pod Mielnem. Czy ma jeszcze szanse na budowę?

58
Podziel się:

Od 8 lat koncepcja budowy "polskiego Dubaju" czeka na realizację. I nie wiadomo, czy się jej doczeka – bo na drodze stoją plany zagospodarowania oraz przepisy ekologiczne. A budowę wieżowców i hoteli na unikatowej Mierzei Jamneńskiej trudno uznać za nieingerującą w środowisko.

"Polski Dubaj" pod Mielnem. Czy ma jeszcze szanse na budowę?
Na mierzei między Bałtykiem a jeziorem Jamno miał powstać "polski Dubaj"

Plan był spektakularny – polegał na budowie nie hotelu czy dwóch, ale całego turystycznego miasteczka na kilkanaście tysięcy turystów. I to w wyjątkowym miejscu: pośrodku Mierzei Jamneńskiej. To okolice Mielna, gdzie jedynie wąski pas lądu oddziela Bałtyk od jeziora Jamno.

Cała inwestycja miała się nazywać Beach City, ostatecznie stanęło na Dune City. A spora część ludzi i tak mówi o "polskim Dubaju". Bo inwestor chciał zbudował całe to miasto na wydmie, ale i odważnie wkroczyć z mariną w głąb jeziora.

Odważna koncepcja spodobała się na świecie - projekt kilka lat temu wygrał główną nagrodę w prestiżowym konkursie Architectural Review Future Project Awards. Polscy architekci pokonali 250 konkurentów z całego świata.

Zobacz także: Wielkie testowanie Polaków. Ekspert o drożyźnie nad morzem

Ale koncepcja nadal jest tylko projektem. Jak pisze Gazeta Wyborcza, przedstawiciele inwestora, norweskiej spółki Firmus Group nie chcieli odpowiedzieć na pytania o przyszłość projektu Dune City. Jak informują na stronie internetowej, projekt jest nadal w fazie planowania przestrzennego (master planu).

Projekt zakłada budowę hoteli (w tym wieżowców), apartamentowców, lokali usługowych, obiektów rekreacyjnych i sportowych, portu oraz mariny. Całość miałaby zająć 36 hektarów.

Firmus Group jest właścicielem ponad 200 ha terenów w rejonie Mielna. I buduje w tym mieście hotele, apartamentowce i inne obiekty. Ale Dune City pozostaje w sferze planów. Dlaczego?

Na przeszkodzie projektowi stoją przepisy. Na budowę przede wszystkim nie chce się zgodzić Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Prace nad projektem zaczęły się jeszcze w 2004 roku, ale od początku nie miał on błogosławieństwa władz. RDOŚ przypomina, że teren leży w obszarze chronionym – Koszalińskim Pasie Nadmorskim.

Pełno tam stanowisk przyrodniczych i gatunków podlegających ochronie. A brak pozwolenia nie jest dotyczy jednego projektu, ale całego obszaru Mierzei Jamneńskiej, czyli prawie 180 hektarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
WYRÓŻNIONE
Polak
3 lata temu
Nie niszczcie pięknego polskiego wybrzeża tandetami typu hotel dla kilkunastu tysięcy turystów. My Polacy, nie chcemy waszego kiczu. Chcemy naszego pięknego niezabudowanego wybrzeża. Czystego od waszych cuchnących pomysłów.
marmar
3 lata temu
Nigdy nie pozwólcie tam budować coś takiego!!!!
xxx
3 lata temu
Trzeba być inwestorem kretynem aby wpieprzać swoją inwestycje w taki teren. Ale większość polskich inwestorów to kretyni którzy myślą, że im wszystko wolno.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (58)
bibino
3 lata temu
Inwestor z Norwegii nie rozumie co w Polsce znaczy odpowiedznie dojście . Przykład Wolinski Park Narodowy i mega hotel ( największy na naszym wybrzeżu ) na potrzeby którego wycięto setki hektarów sosny wydmowej , zaś znaczna część objęła tereny ściśle chronione .
za pincet
3 lata temu
A myszy, sokoły, nietoperze i Janusze z dzesikami to dzie majom mienskac?
Dr0
3 lata temu
Zobaczcie jak zeszpecili Ustronie Morskie. Zabudowali całą promenadę by nieliczni mogli delektować się widokami. Deweloper i urzędnicy patrzą na swój zasrany zysk. Zrobią i sztuczną wyspę na Morskim Oku....
Bollo
3 lata temu
Resort, panie Konradzie Bagiński? Nie każde słowo przeniesione 1:1 z języka angielskiego zachowuje oryginalne znaczenie.
asdasd
3 lata temu
czemu te projekty zawsze powstaja na terenie chronionym ? nie ma innych terenow w mielnie ?
...
Następna strona