Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polski eksport rolno-spożywczy bije rekordy mimo pandemii

4
Podziel się

Eksperci z zaskoczeniem przyznają, że polski eksport nad wyraz dobrze poradził sobie w czasie pandemii i trudnościach w utrzymaniu łańcuchów dostaw.

Polski eksport rolno-spożywczy bije rekordy mimo pandemii
Kolejne miesiące przyniosą lekki spadek cen zbóż (Flickr, Tomasz Lewicki, (CC BY-SA 2.0))
bEicvncR

W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. sprzedaż polskich produktów za granicę wyniosła 16,4 mld eruo, osiągając tym samym najwyższy poziom w historii - piszą analitycy Credit Agricole. To wzrost o 7,2 proc. rok do roku.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wartość polskiego eksportu artykułu rolno-spożywczych w II kw. 2020 r zwiększyła się . o 3,7 proc. rok do roku wobec wzrostu o 10,6 proc. w pierwszym.

bEicvncT

"Bardzo dobre wyniki polskich eksporterów artykułów rolno-spożywczych stanowią pewne zaskoczenie w świetle pozrywanych międzynarodowych łańcuchów dostaw na rynku żywności ze względu na pandemię COVID-19" - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Producenci żywności odporni wirusa. "Daliśmy sobie radę"

Jednocześnie zaznaczają, że sytuacja polskich eksporterów artykułów rolno-spożywczych jest bardzo zróżnicowana w zależności od branży.

bEicvncZ

Jak podkreślają eksperci, sytuacja na polskim rynku jednak powoli się normuje. Kolejne miesiące przyniosą lekki spadek cen zbóż, ale jednocześnie łagodny wzrost cen rzepaku.

W kolejnych miesiącach ma poprawić się również sytuacja na rynku trzody chlewnej, ale ceny drobiu nadal będą utrzymywać się wyraźnie poniżej poziomów sprzed pandemii.

bEicvnda

Jak oceniają analitycy Credit Agricole, warzywa i owoce będą tanieć i spodziewać możemy się również stopniowej poprawy sytuacji na światowym rynku mleka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEicvndu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Jak to jest
9 miesięcy temu
Polskie jabłko cena w Chorwacji za kg 3,99PLN w Polsce 5,99PLN
pis-owska pro...
9 miesięcy temu
a Polakom w kraju żyje się dostatnio...taaaa
bhu
9 miesięcy temu
Rolnik otrzymuje 10-20%.
bEicvndv
rolnik
10 miesięcy temu
jestem rolnik , ale chyba dlugo nie wytrzymam finansowo swinki po 4zl kg , byki 6zl zyto 460 zl tona pszenica 650 . Jak myslicie kto na tym zarabia ?Czesto politycy majacy firmy exportowe .