Notowania

polityka
04.09.2019 15:34

Polski kandydat do KE. Wojciechowski może stracić szansę, bo PiS się pospieszył

Rządząca partia wyskoczyła przed szereg informując, że Janusz Wojciechowski jest polskim kandydatem na objęcie teki ds. rolnych w Komisji Europejskiej. Wyłamując się z nieformalnych ustaleń, PiS robi pod górkę swojemu kandydatowi. O tę samą tekę starają się też Włosi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PiS zrobiło pod górkę swojemu kandydatowi do KE. Za szybko wyskoczyli przed szereg (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Polska wyłamała się z nieformalnych ustaleń z przewodniczącą-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, informując, że polskim kandydatem na objęcie teki ds. rolnych jest były europoseł Janusz Wojciechowski - informuje Polsat News, powołując się na portal euractiv.com. O to samo stanowisko starają się też Włosi, a tamtejszy sektor rolno-spożywczy wskazał nawet potencjalnego kandydata.

Drogi do Komisji Europejskiej Januszowi Wojciechowskiemu nie ułatwia fakt, że polski rząd ujawnił szczegóły dotyczące zakulisowych rozmów na temat obsadzenia unijnych stanowisk. Rozmowy są objęte tajemnicą, a ustalenia z Ursulą von der Leyen były takie, że kraje członkowskie miały nie zdradzać, o jakie teki w nowej KE się starają. Mimo to, gdy Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na unijnego komisarza, rzecznik rządu PiS Piotr Müller poinformował, że teka ds. rolnictwa to jedna z najważniejszych tek i - w związku z tą propozycją - to właśnie Janusz Wojciechowski został kandydatem do KE.

Większość państw wytypowała już swoich kandydatów, jednak bez wskazania konkretnych specjalizacji. Włochy oficjalnie nie zgłosiły dotąd żadnej kandydatury, wszystko przez kryzys polityczny i próby utworzenia nowego rządu. Zapewne po utworzeniu gabinetu padnie konkretne nazwisko. Choć sekretarz generalny związku zawodowego przetwórców żywności i rolników Uila-Uil Stefano Mantegazza podkreślił, że obszar rolny w UE jest dla Włoch kluczowy. - To okazja, której nie możemy przegapić - powiedział.

Tymczasem KE ucina spekulacje. - Nie będziemy komentować żadnych pogłosek. Nadal brakuje nazwisk i nadal trwają oficjalne rozmowy kwalifikacyjne - powiedział rzecznik Komisji Daniel Rosario.

Obejrzyj: Gowin o Kidawie-Błońskiej. "Sympatyczna, kulturalna i wykształcona"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polityka, ke, janusz wojciechowski, rząd pis, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

mmmprzeciez oni rano budza i co by tu jeszcze spiepszyc co by tu jeszcze spiepszcyc

04-09-2019

Dreptakbędzie 27 do 1.

04-09-2019

AlaIdzie Grześ przez wieś, worek fałszu niesie. Z każdym krokiem łgarstwo sypie się za Grzesiem. Idzie Grześ przez miasto, ma z zakalcem ciasto. Kogo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (113)