Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Polski Ład korzystny dla nauczycieli? Ministerstwo finansów pokazuje wyliczenia

44
Podziel się:

Polski Ład sprawi, że nauczyciele zarabiający do 5,7 tys. zł brutto miesięcznie zyskają - informuje Ministerstwo Finansów. Z kolei pedagodzy z pensją brutto między 5 tys. 701 zł a 11 tys. 141 zł miesięcznie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Od stycznia weszła w życie wielka rewolucja podatkowa PiS.

Polski Ład korzystny dla nauczycieli? Ministerstwo finansów pokazuje wyliczenia
Polski Ład korzystny dla nauczycieli? Ministerstwo finansów pokazuje wyliczenia (Adobe Stock, lev dolgachov)

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, w Polsce jest blisko 611,5 tys. etatów nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Największą grupę (przeszło 60 proc.) stanowią nauczyciele dyplomowani. Nauczycieli mianowanych jest niemal 19 proc., a kontraktowych 17 proc. Stażyści stanowią 3 proc.

Nauczyciele skorzystają na Polskim Ładzie?

"Obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3 538 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel zyska na Polskim Ładzie aż 144 zł miesięcznie 'na rękę', czyli aż 1 728 zł rocznie" – wylicza MF.

Także nauczyciele kontraktowi powinni skorzystać na Polskim Ładzie. "Obecnie przeciętne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi 3 927 zł brutto miesięcznie. Taki nauczyciel skorzysta na Polskim Ładzie aż 118 zł miesięcznie 'na rękę', czyli aż 1 416 zł w skali roku" – podano w informacji resortu finansów.

Zobacz także: Presja płacowa. "Inflacja to ukryty podatek"

Resort oszacował także skutki Polskiego Ładu dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych.

"Nauczyciel mianowany ma obecnie 5 094 zł wynagrodzenia przeciętnego brutto miesięcznie. Dzięki reformie Polskiego Ładu będzie miał co miesiąc w portfelu 40 zł więcej, a rocznie zyska aż 480 zł 'na rękę'. Nauczyciel dyplomowany ma obecnie wynagrodzenie brutto w kwocie 6 510 zł brutto miesięcznie. Dla takiego nauczyciela reforma będzie neutralna – dzięki preferencji dla klasy średniej" – wyliczyło MF.

Ministerstwo przypomniało, że wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. wyższe wynagrodzenie netto otrzymają nauczyciele stażyści, kontraktowi oraz mianowani. W przypadku nauczycieli dyplomowanych zmiany w sposobie naliczania wynagrodzenia netto będą neutralne.

Pierwsze efekty? Obniżki pensji

"Szacowany wzrost wynagrodzenia netto otrzymywanego przez ww. nauczycieli, w skali roku to kwota ok. 240 mln zł" – podano w informacji MF.

Tymczasem nauczyciele otrzymujący wypłaty "z góry" skarżą się na obniżki pensji. Styczniowe przelewy były mniejsze nawet o 400 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
zdenerwowany
2 lata temu
Celem udowodnienia niższej pensji podaję wyciągi. Jednocześnie informuję, że przyjmując się do pracy składałem PIT-2, oraz nie zrezygnowałem z ulgi dla klasy średniej z Polskiego Ładu Grudzień Kwota transakcji: 3955,26 PLN Styczeń Kwota transakcji: 3786,64 PLN Jak to możliwe, że "Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji (zaniżanie pensji)", skoro moja jest niższa. Albo nie mają pełnych informacji, czyli nienależycie wypełniają swoją pracę, albo perfidnie kłamią. W związku z tym ((parafrazując MEN) to ja apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej.
Hehe
2 lata temu
No przecież to jest kompletna dezinformacja jestem nauczycielem kontraktowym i nie wiem w jaki sposób oni wyliczyli kwotę zarobków nauczyciela kontraktowego gdzie wynagrodzenie wynosi 3034zl a nie słyszałem o żadnym dyrektorze placówki oświatowej który od tak dorzucił by różnice. Ja z dodatkiem wiejskim i dodatkiem za godziny nocne (nauczyciel wychowawca w internacie opieka 24h na dobę wszystkie świata oprócz Bożego Narodzenia i Wielkanocny ) na rękę biorę 2360zl. Dobre nie? Ale idę do Merkury market znajomy mnie wcisnął praca 4dni w tygodniu, niedziela dla rodziny i 4tys na rękę. No ale to chyba o to chodzi żeby sprywatyzować szkolnictwo do produkcji coraz większych baranów.
Twój nick
2 lata temu
Katecheci robią wyliczenia, a sami nie wiedzą ile aniołów zmieści się na łebku od szpilki 🤣🤣🤣🤣🤣
WielBłąd
2 lata temu
To jest jeden wielki chaos. - Według naszych wyliczeń zyskał pan na Polskim Ładzie. - Ale ja mam niższą wypłatę. - Z naszymi obliczeniami się pan chcesz kłócić?
Tomek
2 lata temu
To jest wielki bałagan .Winę ponosi ten tłum Prezydent że podpisał kulawą ustawę precz z takim nieukiem i jego doradcami.
...
Następna strona