Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Polski Ład uderzy po kieszeniach. Chyba, że zarabiasz mniej niż 12,5 tys. zł brutto

46
Podziel się:

Rzecznik rządu Piotr Müller uspokaja, że skutki wprowadzenie założeń Polskiego Ładu dotknąć mogą tych Polaków, którzy zarabiają więcej niż 12,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jak podkreśla, 90 proc. podatników skorzysta na zmianach lub będą one dla nich neutralne.

Polski Ład uderzy po kieszeniach. Chyba, że zarabiasz mniej niż 12,5 tys. zł brutto
Piotr Muller, rzecznik rządu uspokaja w sprawie negatywnych skutków realizacji założeń Polskiego Ładu. (KPRM, Adam Guz)

Polski Ład to nowy program Zjednoczonej Prawicy. Ma ponownie "rozbujać" gospodarkę po pandemii. W obszarach społecznych to głównie 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków i emerytura bez podatku do 2500 zł.

Jednak w właśnie w obszarze podatkowym, zmiany nie będą korzystne dla lepiej zarabiających. Zniknie bowiem możliwość odliczania składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. podstawy od podatku.

Rzecznik rządu był pytany w Radiu Plus, na czym będzie polegać ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie. "Osoby, które zarabiają nawet ponad 10 tys. z brutto, bo ten mechanizm będzie działał nawet do 12,5 tys. zł brutto, na tej reformie nie stracą. Mechanizm, który powoduje, że dla osób do 12,5 tys. zł ta reforma będzie neutralna. Czyli te osoby nie stracą na tym mechanizmie" - zaznaczył Müller.

Zobacz także: Odejście Wojciecha Maksymowicza. Poseł Porozumienia uderza w ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Dodał, że mechanizm ten będzie analogiczny do kosztów uzyskania przychodu. "Krótko mówiąc, 90 proc. Polaków na tych zmianach zyskuje lub jest dla nich ta reforma neutralna" - podkreślił rzecznik rządu

"Mechanizm, który spowoduje w praktyce, że osoby, które miałyby w związku ze składką zdrowotną stracić, to do kwoty 12,5 tys. brutto nie stracą nic. Dla przykładu: osoba zarabiająca 13 tys. brutto na umowie o pracę będzie musiała dopłacić miesięcznie 13 zł" - wyjaśniał Muller.

Jak przedstawiał to rząd, Polski Ład będzie najbardziej korzystny dla osób zatrudnionych na etatach. Z danych dołączonych do prezentacji programu wynika, że najwięcej zyskają osoby zarabiające 3000-3500 zł brutto.

Według autorów programu osoby, które pracują na etacie i zarabiają między 6000 zł a 11 tys. zł, mają na zmianach podatkowych nie stracić. Ma to zagwarantować tzw. ulga dla klasy średniej. Jej szczegóły nie są znane.

Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że będzie to algorytm zapisany w ustawie o PIT. Do tego dochodzi jeszcze podwyżka progu podatkowego z 85,5 tys. zł obecnie do 120 tys. zł, co sprawi, że ok. połowa z 1,2 mln podatników opłacających obecnie PIT wg stawki 32 proc. będzie w przyszłości płacić stawkę 17 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
aza
10 miesięcy temu
Jeżeli zarabiający pomiedzy 6 a 11 tys brutto mają na tych zmianach nic nie stracić, to co oznacza dla nich w tym przypadku "Ulga"? Czy "ulga" w słowiniku PiS to "niestracenie"? Ja inaczej pojmuję ulgę...
Radwanowiec
10 miesięcy temu
Nie znoszę RZĄDU PiS. Wręcz jestem wrogiem nr 1, ale podatek dla KREZUSÓW MUSI BYĆ ZDECYDOWANIE WYŻSZY.
m-53
rok temu
Tytuł właściwie sugeruje, że mało kto zarabia poniżej 12 tys. miesięcznie :)))
Buahahaha
rok temu
Polski Lad uderzy i najbiedniejszych, nie tylko samozatrudnionych i przedsiebiorcow. Nie ruszy tylko poslow i ich pociotkow oraz kolesi zasiadajacych w zarzadach spolek - bo oni nie placa nic jesli chodzi o skladke zdrowotna
polin
rok temu
szkoda kraju. od przyszlego roku faktury beda fruwac nad niebem polin.
...
Następna strona