Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Polski Ład zmieni zasady. Zaszkodzi wynajmującym mieszkania

428
Podziel się:

Sztandarowy projekt gospodarczy PiS ma przynieść szereg zmian podatkowych. Wśród nich znajdą się takie, które uderzą w czerpiących zyski z wynajmu mieszań. Rząd chce, aby była tylko jedna możliwość rozliczania przychodów.

Polski Ład zmieni zasady. Zaszkodzi wynajmującym mieszkania
budowa nieruchomości mieszkanie (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDIFDFh

To nie będą korzystne zmiany dla wynajmujących mieszkania - oceniają eksperci, z którymi rozmawiała "Gazeta Wyborcza". I nie chodzi o firmy, ale o tysiące Polaków czerpiących zyski z najmu prywatnego.

Rząd chce, ograniczyć możliwość rozliczania przychodów do jednej opcji. Jak wyjaśnia gazeta, dziś osoby uzyskujące przychody z najmu prywatnego mogą stosować ogólne zasady według skali podatkowej 17 albo 32 proc., albo opłacać ryczałt (8,5 proc. od przychodów poniżej 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł).

Firmy prowadzi tylko 140 tys. osób. Na zasadach ogólnych z wynajmu prywatnego rozlicza się natomiast ok. 200 tys. osób. I to właśnie w tę grupę najbardziej uderzą zmiany ogłoszone przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Ustawowo bowiem ma pozostać tylko ryczałt.

bEDIFDFj

Co to oznacza? Jak wyjaśnia na łamach dziennika Grzegorz Szysz partner, doradca podatkowy z Grant Thornton, przymus opodatkowania dochodów z najmu prywatnego ryczałtem, bez prawa do stosowania skali podatkowej wiąże się z brakiem prawa odliczeń podatkowych w postaci kosztów w tym i amortyzacji lokali mieszkalnych.

Chodzi o wydatki na remonty, zakup nowych mebli czy sprzętu, na ogrzewanie czy wywóz śmieci oraz koszt zużywania się mieszkania (amortyzacja). Tym czasem ryczałtowiec płaci podatek od przychodu i nie odlicza od niego kosztów.

- Proponowane przez rząd w Polskim Ładzie pozbawienie podatników możliwości wyboru sposobu i formy opodatkowania najmu prywatnego w przypadku wynajmu mieszkań oraz zakaz zaliczania amortyzacji nieruchomości do kosztów stanowi istotne pogorszenie sytuacji podatkowej tych dwóch grup – stwierdza w rozmowie z "Wyborczą" doradca podatkowy Przemysław J. Hinc.

bEDIFDFp
Zobacz także: "Galopada cen" na rynku nieruchomości. Rząd zamierza temu przeciwdziałać

Jego zdaniem, to zmiana zasad w trakcie gry, podważająca zaufanie do państwa i stabilności prawa. Osoby, które z kupiły mieszkania pod wynajem, podjęły się już zobowiązań. - To pogwałcenie zasady ochrony interesów w toku oraz zasady ochrony praw nabytych – podsumowuje Hinc.

Czym tłumaczy zmianę rząd? Jak podkreślał wiceminister Sarnowski, rząd chce odebrać właścicielom mieszkań pod wynajem możliwość amortyzowania ich, gdyż, jak się wyraził, "wartość mieszkań wraz z upływem czasu rośnie, a nie maleje". Dodał również, że na zasadach ogólnych rozliczają się ci, którzy wiedzą, jak korzystać z furtek w przepisach.

bEDIFDFq

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy natomiast: "celem tych zmian jest stworzenie w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, w którym podatki płacone są przez obywateli według zasad fair play, w wysokości adekwatnej do ich możliwości, w duchu sprawiedliwości społecznej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIFDFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(428)
podatnik
4 dni temu
Po co ta cala gadka.....chodzi o bolszewizm i bolszewickie metody rzadzenia....Ci co ciezko pracuja,dochodza do majatku ciezka praca traktowani sa przez PiS jak kułacy i dostarczyciele kasy do rozdawalnictwa pieniedzy dla tych co nie chca pracowac.....i na dotacje dla gornikow,sedziow,prokuratorow,policji,wojaska i rolnikow ( ich emerytury oplacane sa z naszych podatkow)i dla panow poslow ........Komunizm niszczyl srednia klase,sile kazdego narodu, a teraz to samo czyni Morwiecki z PiS-em....Brawo Wy !
Kolm
4 dni temu
Wynajmuję mieszkanie od 12 lat i płacę podatek ryczałtowy 8,5%. Uważam że to jest dobre rozwiązanie i powiem tylko że Wyborcz to ma zawsze na celu krytykę rządu a nie dobro obywateli.
Abcde
4 dni temu
Wynajmuje prywatnie to zrozumiałe Jak che odliczyć koszty niech założy działalność i odliczy
bEDIFDFL
Bodo
miesiąc temu
Super nareszcie prosty podatek. Doradcy podatkowi stracą część klientów
Bodo
miesiąc temu
I bardzo dobrze: wszyscy muszą płacić podatki! A jak się nie opłaca wynajem, to sprzedajcie nieruchomość i idźcie do pracy na 3 zmiany.....
...
Następna strona