Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie 5G coraz bliżej. Dwa ważne dokumenty

9
Podziel się:

Pod obrady rządu trafiła zaktualizowana strategia ministerstwa cyfryzacji, dotycząca 5G. Z kolei Unia Europejska publikuje podsumowanie analiz bezpieczeństwa.

Plan dla 5G w Polsce coraz bliżej uchwalenia.
Plan dla 5G w Polsce coraz bliżej uchwalenia. (iStock.com)

Narodowy Plan Szerokopasmowy i załącznik - tzw plan dla 5G w Polsce - trafiły właśnie pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na to, aby rząd zajął się tymi dokumentami będzie trzeba jednak poczekać do czasu powołania nowej rady ministrów po niedzielnych wyborach.

Treść załącznika nie została póki co opublikowana. Tzw. plan dla 5G w Polsce może zawierać m.in. sposób wykorzystania kolejnego pasma dla sieci 5G, czyli 700 MHz.

Zobacz także: Oglądaj też: Hordyński z Huawei: Dobrze byłoby przyspieszyć wdrażanie 5G w Polsce

W programie wyborczym PiS pojawił się pomysł stworzenia sieci 5G kontrolowanej przez państwo.

Równolegle z przekazaniem rządowi polskich dokumentów, Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa UE (ENISA) i Komisja Europejska publikują raport podsumowujący analizy bezpieczeństwa sieci 5G przygotowane przez kraje członkowskie.

W raporcie można przeczytać m.in. o szczególnej roli, jaką powinni pełnić dostawcy usług opartych na technologii 5G. Wspomniane są też zagrożenia niezwiązane z technologią.

Chodzi m.in. o strukturę własności, zależność od rządów państw spoza UE i prawo obowiązujące w kraju dostawcy usług.

Jedną z propozycji, jakie można wyczytać w raporcie, jest budowa unijnego zaplecza produkcyjnego dla sieci 5G.

- To pierwszy krok w kierunku koordynacji działań na poziomie UE w kwestii bezpieczeństwa 5G. Ale krok, który niczego na razie nie przesądza - tłumaczy Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Dużo większe znaczenie będą miały kolejne dokumenty - dodaje.

Do końca tego roku państwa członkowskie UE mają opracować strategie ochronne sieci 5G.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
tyle co o tym...
4 lata temu
Polska ale i cała Europa( Unia Europejska) powinna postawić się technokratycznym i cyfrowo-komunistycznym zapędom USA i Chin. Przeprowadzić na terytorium UE następujące reformy: 1. Desmartfonizacja - delegalizacja, zakaz, wycofanie z produkcji, zniszczenie smartfonów - nakaz produkcji i użytkowania tylko zwykłych komórek na terytorium UE bez żadnych dodatków tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y. 2. Deinformatyzacja - przywracać tam gdzie można papierowe dokumenty tym samym dając wolność obywatelom od bzdurnych systemów informatycznych, gdzie trzeba zakładać konta, pamiętać loginy i hasła. 3. Zakaz, delegalizacja, sukcesywne ograniczanie i eliminowanie w-fi z przestrzeni publicznej, miejsce internetu zostaje tam, gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach. 4. Zakaz biometrii( jedyny wyjątek skan odcisku palca w marginalnych sytuacjach ale za zgodą obywatela ale brak zgody na skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu). 5. Odstąpienie od realizacji nieprzebadanej pod względem zdrowotnym sieci 5g i internetu rzeczy - te kwestie mogą godzić i na pewno godziłyby w dwa fundamentalne dla ludzi prawa - prawo do prywatności i prawo do ochrony zdrowia. 6. Facebook, Instagram i inne współpracujące dla tego serwisu media społecznościowe powinny zostać z Europy wydalone, należy powiadomić o tym fakcie uprzednio użytkowników tychże serwisów by nie byli tym zaskoczeni i mogli w stosownym czasie pozabierać swoje dane, potem nastąpi proces czyszczenia danych i w ciągu 6 miesięcy wszelkie dane o użytkownikach europejskich powinny bezpowrotnie i bez śladu zniknąć, a domeny tych serwisów byłyby wówczas niedostępne na terytorium UE. 7. Gotówka powinna być honorowana ponad płatności bezgotówkowe, nigdy zaś odwrotnie. 8. Należy przywrócić funkcjonowanie budek telefonicznych( najlepiej w miejsce stacji roweru miejskiego, i tak większość ludzi korzysta z własnych rowerów, co do tego nie ma wątpliwości) - to zapewni obywatelom wolność, gdy zapomną ze sobą wziąć komórki mogą udać się do automatu, wpłacić drobne i porozmawiać albo wyrobić kartę abonamentową by przez okres miesiąca lub kilku miesięcy rozmawiać bez limitu a potem kartę doładować. 9.Człowiek ma robić, człowiek ma myśleć - nie ma zgody na pozbawianie większości miejsc pracy ludzi i wypierania całych zawodów na rzecz zastąpienia myślenia ludzkiego algorytmami a pracy własnej jedynie maszynami/robotyzacją. Europa wreszcie pokazałaby, że nie pozwoli dyktować sobie ani swoim obywatelom polityki zmierzającej do technokratyzmu i cyfrowego komunizmu - zarówno Chiny jak i USA byłby w szoku. Wkurzony byłby także Izrael i to jeszcze jak.
i dobrze
4 lata temu
Mam nadzieję, że faktycznie w przyszłym roku przynajmniej w jednym mieście w Polsce 5G będzie dostępne.
Tet
4 lata temu
No w końcu. Coś się może ruszy w tym ważnym temacie.
buffy
4 lata temu
Sieć 5G zmieni oblicze nowoczesnych rozwiązań. W końcu zaczniemy rozwijać technologię w naszym kraju.
Ona
4 lata temu
5g zmienia DNA komórek,nowotwór murowany..ludobójstwo na masową skalę