Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KOS
|

Pompa ciepła – czy da się zainstalować w twoim domu?

15
Podziel się

Pompy ciepła co roku znajdują w Polsce ok. 50 tysięcy nabywców. Są coraz częściej montowane nie tylko w nowych domach, ale też w miejsce kotłów węglowych w domach jednorodzinnych i szeregowcach, a nawet w mieszkaniach. Co musimy wiedzieć, zanim pomyślimy o zamontowaniu pompy ciepła?

Pompa ciepła – czy da się zainstalować w twoim domu?
Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła? Układ idealny. (Adobe Stock)
bEifBqDF

Uchwały antysmogowe obejmują już 14 spośród 16 województw. Zgodnie z planami rządu do 2030 roku w miastach, a do 2040 roku na wsiach pożegnamy się z ogrzewaniem węglowym.

Gaz ziemny na razie zyskuje na popularności, ale jego spalanie też powoduje emisje CO2, więc prędzej czy później również znajdzie się na cenzurowanym. W Wielkiej Brytanii od 2025 roku nie można będzie instalować żadnych nowych kotłów na gaz ani inne paliwa kopalne. Zostaje ciepło z sieci (jeśli mamy możliwość przyłączenia), biomasa (w Krakowie również nielegalna) i prąd.

Grzejnik elektryczny, tylko 3 razy lepszy

bEifBqDH

Pompa ciepła działa jak lodówka – produkuje chłód w miejscu gdzie jest zimno (czyli np. na zewnątrz) i oddaje ciepło z przeciwnej strony. Stąd jej nazwa – pompa pompuje ciepło z otoczenia do domu.

Zobacz także: Premia za szczepienie? Firmy już płacą pracownikom

Dzięki temu z jednej kilowatogodziny prądu uzyskuje 3-4 kilowatogodziny ciepła, podczas gdy grzejnik elektryczny zawsze jedną. Ciepło z otoczenia to odnawialna energia, w dodatku dostępna zupełnie za darmo. Tą energię możemy czerpać z powietrza (w przypadku najpopularniejszych powietrznych pomp ciepła), lub też z gruntu.

bEifBqDN

Ceny pomp ciepła powietrze-powietrze zaczynają się od 4 tys. zł razem z montażem. Za tę cenę dostaniemy klimatyzator z funkcją grzania o mocy 3 kW do jednego pokoju. Jeśli jednak na poważnie myślimy o ogrzewaniu domu, potrzebne będzie urządzenie powietrze-woda o wydajności 7-9 kW.

Koszt razem z montażem wynosi 25-35 tys. zł, ale w zamian mamy w jednym urządzeniu podgrzewanie wody do kaloryferów, ciepłej wody użytkowej i rezerwową grzałkę elektryczną. Lepsze modele charakteryzują się niższym zużycie prądu. Jest to możliwe m.in. dlatego, że nawet przy dużym mrozie wysysają energię z otoczenia zamiast polegać na grzałce.

Bernard Swoczyna

Czy pompa ciepła jest lepsza od kotła na gaz? Czy pompę ciepła można zamontować w istniejącym domu? Czy pompę można zainstalować w mieszkaniu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEifBqEi
KOMENTARZE
(15)
zmarzluch
miesiąc temu
najlepsza sąsiadka z dużymi cycami to jest modne ogrzewanie na teraza potem energia atomowa a tę zapewni Biden i Putin i to pewność na 100 procrnt
młody sasiad
miesiąc temu
Ja tam podpinam się pod staruszkę sasiadkę i jest taniej.
zmarznięty
miesiąc temu
dziennikarzyna przytacza przyklad Wielkiej Brytanii gdzie okna z pojedynczą szybą a w domu cieplej niż w Polsce z potrójną . Radzę niech dziennikarzyna porówna nas do Kenii.
bEifBqEj
elektryk na 1...
miesiąc temu
nigdy solary,siostra założyła, podwyższa napięcie 230 do 260 a przy tym napięciu licznik chodzi jak zwariowany,teraz dopłaca do interesu ,faktycznie zużyjesz 100 KWh a zapłacisz za 140KWh
drogo
miesiąc temu
Taka instalacja powinna kosztować połowę tej ceny, bo jej koszty materiałowe to w hurcie jakieś 4-5k. Reszta to zysk montującego. Znaczy te 7 k, to dodatkowy zysk tych co montują, bo robota jest prosta i dlatego firmy ja moje biurko oraz śrubokręt powstają teraz jak grzyby po deszczu. My z podatków do takich firm dokładamy, bo rząd chciał zanęcić ludzi, którzy zmian nie chcą, aby było trochę normalnie, aby nie było syfu w koło. Tak naprawdę, rząd przerzuca inwestycje ze spółek energetycznych na obywateli i płaci im ich podatkami. Fortel jest sprytny, bo raz że koncerny węgla nie spalają, dwa że nic nie muszą robić i tylko dodają swoją marże 20% na tym doskonale zarabiając, a obywatel robi czarną robotę za nich. Wiele osób o tym nie wie, bo to jest skrzętnie ukrywane, a może raczej skrzętnie nie nagłaśniane. Trudno oceniać czy to jest złe czy dobre. W kwestii finansowej to lecenie w trąbę po bandzie, gdzie prywata jak zwykle buja się na podatkach Polaków i z tego dostatnio żyje. W kwestii globalnej już tak jednoznacznie nie jest, bo trzeba było jakoś ruszyć ten pat. Koncerny energetyczne miało inwestycje w d...ie i mocne lobby, unia narzuca podatek od CO2 bo Holandia i w koło kraje mają z CO2 problem i chcą dołować gospodarki wschodzące oparte na węglu, a górnicy ciągle wołają mało, mało. Czas pokaże czy to było dobre, a na pewno czy finansowo korzystne, czy opłacało się pompować podatki "biegaczy po dachach", a nie nakazać ludziom zakładania takich instalacji, które wymagają kilku dniówek dekarza oraz elektryka, gdzie same panele w hurcie kosztują ułamek tego na ile kasowany jest człowiek.