Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

90 tys. nowych żłobków. Rząd chce zlikwidować białe plamy na mapie

35
Podziel się:

227 miliardów złotych przeznaczyliśmy od 2016 roku na programy wsparcia rodziców w wychowywaniu dzieci - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na konferencji dotyczącej wyników naboru do nowej edycji programu Maluch plus. Rząd szykuje 90 tysięcy nowych żłobków w całym kraju.

90 tys. nowych żłobków. Rząd chce zlikwidować białe plamy na mapie
Marlena Maląg (East News, Wojciech Olkusnik)

W czasie czwartkowego briefingu prasowego dotyczącego ogłoszenia wyników naboru do nowej edycji programu Maluch plus minister rodziny i polityki społecznej przypomniała, że kiedy rząd PiS przejmował władzę, na terenie całego kraju było ok. 83 tys. miejsc żłobkowych. - Z końca 2022 r. tych miejsc jest 230 tys. - przekazała minister Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Urlopy tacierzyńskie. Ojcowie dostaną 9 tygodni wolnego?

Nowa edycja programu Maluch plus. Przybędzie 90 tys. żłobków

Jak zaznaczyła, "ogłaszamy powstanie 90 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej". Zwróciła uwagę, że "na terenie 441 gmina w kraju nie było żłobków". - Teraz zostają one tam utworzone - powiedziała szefowa MRiPS.

Jak zaznaczyła, "do tej pory 52 proc. samorządów miało żłobki na swoim terenie, a po dzisiejszym rozstrzygnięciu będzie to ok. 73. proc. samorządów".

Przyznała, że są jeszcze "białe plamy", ale jak podkreśliła, "mamy pomysł i podejmiemy dalsze działania". - Niewykorzystana alokacja w ramach tego programu pozwoli uruchomić nabór ciągły, aby docelowo cała mapa Polski była pokryta instytucjami opieki nad dziećmi do lat trzech - powiedział minister Maląg.

Resort od 2016 r. na programy wsparcia rodziców w wychowywaniu dzieci przeznaczył 227 mld zł.

Przypomnijmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii - informował prezes GUS Dominik Rozkrut. Jak dodał, w 2022 r. w kraju odnotowano najmniej urodzeń w okresie powojennym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
dsf
5 miesięcy temu
Po 90 roku jakikolwiek socjal realizuje i wdraża z różnym skutkiem w zależności od różnych sytuacji i problemów tylko pis, pozostałych to w ogóle nie interesowało, tylko "kapitalizm" z 19 wieku, takich form i metod jakie stosowali pozostali po/psl w Europie po II wojnie światowej nie stosował już nikt, w Stach Zjednoczonych był już wdrażany New Deal natomiast w Niemczech zachodnich ordoliberalizm zgodnie z założeniami Ludwiga Erhardta głównego ekonomisty w RFN a jego założenia zaskutkowały wirtshaftswunder czyli cudem gospodarczym, nie pisząc już o Szwecji gdzie od wojny sprawuje rządy lewica tylko, że z prawdziwego zdarzenia, gdyż tam nie znali komunistów i nie wiedzą kto to w ogóle jest, tak to wygląda bez względu na sympatie czy antypatie polityczne
Hahaha
5 miesięcy temu
Żłobki zbudujemy nawet w domach starców.
Edek z fabryk...
5 miesięcy temu
Czemu nie milion żłobków?
B-B fan
5 miesięcy temu
Zapraszamy do gminy Jasienica - 0 państwowych żłobków, kilka prywatnych i tyle. W okolicy w B-B jeden miejski, który nie przyjmuje z innej gminy.... Dużo prywatnych, ale niestety nie na kieszeń przeciętnego Polaka... I jak mam wrócić do pracy jak nie mam z kim zostawić dzieci?
Tvppis
5 miesięcy temu
Co jeszcze, moze teraz drugie nasa na helu ? Ogladacze tvp to łykną.
...
Następna strona