Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Poniedziałek Wielkanocny a zakaz handlu. Czy sklepy będą jutro otwarte?

4
Podziel się:

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świąt Zmartwychwstania. Ze względu na ograniczenie handlu w Polsce zakupów nie zrobimy w kilkanaście dni w roku oraz większość niedziel. Sprawdź, czy jutro sklepy będą otwarte.

Poniedziałek Wielkanocny a zakaz handlu. Czy sklepy będą jutro otwarte?
Poniedziałek Wielkanocny a zakaz handlu. Czy sklepy będą jutro otwarte? (East News)

Poniedziałek Wielkanocny a zakaz handlu. Czy jutro zrobimy zakupy?

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta ze sprzedaży wyłączonych jest kilkanaście dni w roku oraz znacząca ilość niedziel.

W Poniedziałek Wielkanocny nie zrobimy więc zakupów w większości sklepów, galerii handlowych oraz supermarketów. Zgodnie z ustawą we wskazane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. dystrybucja, magazynowanie, logistyka i przeładunki.

Zakaz ten nie obejmuje natomiast m.in. aptek oraz stacji benzynowych.

Zakaz handlu w niedziele - zmiany od 2020 r.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszy i ostatni weekend miesiąca. Od nowego roku zakaz został zaostrzony i niedziele handlowe przypadają jeszcze rzadzej - zazwyczaj w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem są te, w których wypadają ważne święta (m.in. Wielkanoc i Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Od 2020 r. wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. Jak wynika jednak z badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną, tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele.

W połowie marca br. w Sejmie przedstawiciele handlu oraz parlamentarzyści podsumowali pierwszy rok z częściowym zakazem handlu. Jak zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedzielę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
P.P.P.P.
5 lata temu
"Jak zaznaczył wiceminister Stanisław Szwed - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedzielę." A w większości rodzin nie toczą się dyskusje nad poparciem PiS w zbliżających się wyborach. Jeśli rząd ma w d. obywateli to obywatele mają w d. rząd...
Artem
5 lata temu
Jestem turysta, chciałbym w poniedziałek kupić magnezik na pamięć o Poznaniu. I nie mam czasu na dojazd do rynku. A dzisiaj był taki nasycony dzień, że całkiem zapomniałem o tym. Myśliałem kupić go na dworzcu ale już wiem co wszystko będzię zamkinętę. Żenada...
Lesia
5 lata temu
Zapraszam do Żabki
Torn
5 lata temu
PiS sobie nawarzył piwa. Na Węgrzech też wprowadziono zakaz handlu w niedzielę - i potem Orban musiał się z niego wycofać. Wycofał szybciutko, tuż przed referendum, o którym było wiadomo, że władze sromotnie go przegrają. No to teraz my - nie jesteśmy chyba gorsi od Węgrów? Pokażmy siłę.