Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak wygląda? Kto może to zrobić?

11
Podziel się:

Osoby posiadające prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą zgłosić wniosek o przeliczenie wysokości przyznanego już świadczenia. Oto kto i w jaki sposób może złożyć taki wniosek.

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak wygląda? Kto może to zrobić?
Banknote Counter Machine Calculates Amount Of Money. Banknote Counter Machine With Stack Of One Hundred Zloty Of Polish Currency. welcomia calculate, counter, credit, foreign, exchange, bill, polish, zloty, hundred, one, amount, count, cash, machine, banknote (Getty Images, welcomia)

Istnieje możliwość ponownego przeliczenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji, gdy emeryt lub rencista:

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które można uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  • obecnie może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia;

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 3,5 tys. zł? Polacy załamani. Mówią, ile wynoszą ich emerytury

W przypadku emerytur przyznanych na nowych zasadach przeliczyć można również przypadku, gdy emeryt:

  • Uzyskał nowe dowody, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, bo dotyczą okresów składkowych i nieskładkowych lub wynagrodzenia za okres, który przypada przed przyznaniem emerytury.

Korzystne dla kobiet

Portal biznes.interia.pl zwraca uwagę na to, że ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego może okazać się korzystne również dla kobiet, które przed 1999 rokiem wychowywały dzieci. W ich przypadku, do kapitału początkowego może być doliczonych maksymalnie 6 lat opieki nad dziećmi.

Co więcej, na co zwraca uwagę portal, kolejną grupą, która może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury, są kobiety, które płaciły składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku.

Muszą one mieć ukończone 65 lat, ale nie mogą jeszcze osiągnąć podwyższonego wieku emerytalnego ustalonego dla mężczyzn. W takim przypadku mają one dwie opcje: mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub poczekać do ukończenia 67. roku życia. Wtedy to ZUS automatycznie przeliczy ich emeryturę.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Świadczeniobiorca w celu ponownego przeliczenia emerytury musi złożyć wniosek ERP0, który może znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Należy dołączyć do niego dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia i wynagrodzenie. Można go złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub listownie. ZUS ma 30 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji na podjęcie decyzji dotyczącej ponownego przeliczenia świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Maria
3 dni temu
O znowu pani poszkodowana, nic do pani nie dociera, szkoda tłumaczyć tej pani, że ona bardziej skorzystała. Na OFE tylko strata, nie ma rekompensaty to przeliczenie. Nędzne grosze. Wychodzi się na minus.
MAGDALENKA
3 tyg. temu
W PRL pod rygorem więzienia wcielano do wojska, a kapitał początkowy za ten okres, okres przymuszonej służby wojskowej |(od 2 do 3lat) wynosi zero
alicja
4 tyg. temu
d ciag mam naliczone 180 %wskażnika do obliczenia emerytury ,a wypłacano mi 102% ,Tak oszukuje się ludzi za pracę .
alicja
4 tyg. temu
mam udokumentowane angaże pracy pobrane z archiwum ,podpisane przez Pana Prezydenta Miasta i główna księgową ,które zgodnie z ustawą opublikowaną w Monitorze Polskim z 1992 rkumógł podnieśc Pan Prezydent Miasta do 50%/sprawdz Monitor Polski 1992 r,Zus odmówił mi bez uzasadnienia ponowne obliczenie emerytury za 3 lata/Jestem stratna 40% w obliczeniu emerytury, którą zaniżono przez 29 lat.Zus dla swojego widzimisie uważa, że aby mieć podkladkę oddać sprawę do sądu,a na rozprawę można czekać 10 lat. Nauczyciele nie wiedza o tym zarządzeniu Ministra Edukacji z 1992 r Kto odpowiada za opierzchałośc ZUSU i postepowanie wbrew przepisom w przeliczeniu emerytury.Taka to praworządnośc,może zajmie sie tą sprawą sejm
czerwcowy
4 tyg. temu
A kiedy ponowne przeliczenie czerwcowych emerytur ???? Z urzędu !!!!