Posłanka i badanie na NFZ bez kolejki. Oświadczenie Małgorzaty Pępek
Posłanka KO Małgorzata Pępek miała załatwić sobie przyspieszony termin specjalistycznego badania na NFZ w szpitalu w Żywcu. Serwis zero.pl dowodzi, że szpital nie rozliczył świadczenia i upomniał parlamentarzystkę za "wepchanie się w kolejkę". Spoglądamy w oświadczenie majątkowe posłanki, która zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2011 r.
Portal Zero nagłośnił sprawę posłanki KO, która w lutym ubiegłego roku miała skorzystać z badania specjalistycznego w szpitalu w Żywcu na NFZ, zaledwie trzy tygodnie po zapisie. Średni czas oczekiwania przekraczał natomiast 23 miesiące. Serwis dodał, że nic nie wskazywało na konieczność wcześniejszego wykonania badania. Pracownicy lecznicy mieli ustalić, że posłanka wepchnęła się w kolejkę.
Posłanka i szybka ścieżka do lekarza na NFZ. Została upomniana
Szpital uruchomił wewnętrzne procedury. Serwis podał, że placówka nie wysłała rozliczenia badania do NFZ, a do posłanki skierowała pismo z upomnieniem. Podkreślono, że obowiązuje zasada równego traktowania, a sytuacja posłanki nie wymagała przyspieszenia terminu badania lub zabiegu przez lekarza.
W rozmowie z portalem Zero Małgorzata Pępek przyznała, że na badanie została zapisana - przez osobę pracującą na oddziale położnictwa, będącą w strukturach Koalicji Obywatelskiej. - Zrobiła mi przysługę, bo z powodu obowiązków zawodowych nie miałam czasu przyjść sama zarejestrować się w szpitalu - powiedziała serwisowi. Była zdziwiona, że położna musiała tłumaczyć się przed dyrekcją.
"Bezpieczeństwo, szybkość i wygoda". 96% Polaków korzysta z płatności online
Posłanka często poruszała sprawy szpitala w Żywcu, jednak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się wyraźnie zakres pytań. O ile jeszcze w 2024 r. pytała o dodatkowe środki dla placówki i pozytywnie oceniała kierownictwo lecznicy, to widać, że po upomnieniu pisała do ministra zdrowia w kontekście reakcji na problemy ze złym zarządzaniem placówką. Dołożyła swoją "cegiełkę" do sporu szpitala z NFZ o rozliczenie nadwykonań.
Zawieszenia działalności izby przyjęć bez wymaganej zgody, braku ciągłości zabezpieczenia opieki lekarskiej, utrudniania dostępu pacjentów do świadczeń oraz naruszeń przepisów ustawy o prawach pacjenta. Wszystkie te problemy wynikały ze złego zarządzania placówką przez dyrekcję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - pisała posłanka w 2025 r., pytając o kary nałożone na szpital w Żywcu.
W maju 2026 r. posłanka w innej interpelacji wskazała, że żywiecka lecznica niesłusznie krytykuje NFZ, bo przecież ma możliwość dorabiania na prywatnych świadczeniach. Przejrzystość rozliczeń finansowych, zwłaszcza w kontekście równoległego wykonywania świadczeń komercyjnych.
Czwarta kadencja posłanki
Posłanka Pępek zaczęła swoją drogę polityczną w samorządzie. W latach 1990–2002 była radną i członkinią zarządu gminy Ślemień, a od 2002 r. do wejścia do Sejmu w 2011 r. pełniła funkcję wójta tej gminy. Od 2011 r. nieprzerwanie jest posłanką kolejnych kadencji.
Z najnowszego oświadczenia majątkowego posłanki wynika, że ma ponad 263 tys. zł oszczędności, 150-metrowy dom we współwłasności z mężem i gospodarstwo rolne w spadku po rodzinie męża. Z uposażenia i diety poselskiej uzyskała przed rokiem ponad 230 tys. zł, a do tego doszło ponad 96 tys. zł emerytury. Ma sporo zobowiązań - trzy odrębne pożyczki na cele mieszkaniowe na łączną kwotę ponad 275 tys. zł, a do tego pożyczkę ze świadczeń socjalnych na 46 750 zł.