Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Pozwolenie na budowę. Absurdalne przepisy. Zła wiadomość dla budujących domy

159
Podziel się:

Planujesz budowę domu i czekasz na pozwolenie na budowę? Jeśli urząd nie uwinie się do końca roku, prawdopodobnie całą procedurę będziesz musiał zacząć od nowa. Nowe prawo uderzy również w deweloperów.

Pozwolenie na budowę. Absurdalne przepisy. Zła wiadomość dla budujących domy
Pozwolenie na budowę. Nie dostaniesz w tym roku, będziesz musiał się starać od nowa (pixabay.com)

O sprawie pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o zmianę rozporządzenia, dotyczącego charakterystyki energetycznej budynków. Od 2021 roku rozpocznie się bowiem trzeci etap wdrażania unijnej dyrektywy.

Mówiąc w dużym skrócie - nieruchomości powstające od 2021 roku będą musiały być znacznie bardziej efektywne energetycznie. Poziom EP, czyli tzw. energii nieodnawialnej, nie będzie mógł w nich przekroczyć 65 kWh na metr kwadratowy na rok. Do tej pory dopuszczalny wskaźnik wynosił 85 kWh/m2/rok.

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że inwestorzy, którzy nie otrzymają pozwolenia na budowę w tym roku, będą musieli przerobić projekt tak, żeby dostosować się do nowych przepisów. Czyli na przykład lepiej ocieplić dom albo zastosować inne okna lub zmienić sposób ogrzewania.

Zobacz także: Zmiany w prawie budowlanym. Ma być szybciej i łatwiej

Prawnicy i deweloperzy alarmują, że w obecnym stanie prawnym nie ma znaczenia, że wniosek został złożony gdy obowiązywały stare przepisy. A wiele wniosków o pozwolenie na budowę wciąż czeka w urzędach. Nierzadko od początku tego albo nawet końca zeszłego roku.

- W wielu urzędach ciągle leżą nierozpatrzone wnioski złożone pod koniec ubiegłego i na początku tego roku. Inwestorzy, którzy nawet wiedzieli, że 31 grudnia 2020 r. zmieni się wskaźniki EP, nie mogli zakładać, nawet przy zachowaniu należytej staranności, że będą musieli dostosowywać złożone projekty do nowych wymagań EP - twierdzi na łamach "Rz" Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przepytani przez "Rzeczpospolitą" prawnicy twierdzą, że dla wniosków składanych przed końcem 2020 roku powinno zastosować się przepisy przejściowe. Choćby dlatego, że wiele urzędów przez pandemię działa mniej wydajnie, a to oznacza opóźnienia w wydawaniu pozwoleń na budowę.

W efekcie mogą się więc zdarzyć takie sytuacje, że ktoś złożył wniosek o pozwolenie na budowę pod koniec 2019 roku, a w styczniu 2021 roku okaże się, że musi przeprojektować cały dom i rozpoczynać procedurę w urzędzie od nowa. A gdyby nie pandemia, mógłby już przecież przez ten rok zakończyć budowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
polak
2 lata temu
koronawirus to wspaniały srodek dla obiboków w urzędach.Klientów sie nie wpószcza ,mkażą online składać a potem miesiącami nic nie robią nie daja odpowiedzi ani nic się nie dzieje .I co możesz szaraczku zrobić nic. Bo nawet nie wpószczą cię do kogos kto nadzoruje tych nierobów.W zgn złożyłem pismo ponad pół roku temu o wymianę drzwi w lokalu który wynajmuje i co ano nawet odpowiedzi nie dostałem.Do kierownika nie ma wejścia , do burmistrza też.Nawet nikt nie chce podać numeru telefonu.Pytam więc za co ja płace grube pieniądze
zax
2 lata temu
przepisy jak to przepisy, jakieś zawsze są... absurdem jest przetrzymywanie dokumentów i opóźnianie wydawania decyzji pozwolenia na budowę całymi miesiącami...
Czytal PB
2 lata temu
Panie Ceglarz, autorku tego prymitywnego artykułu, który wprowadza w błąd ludzi, którzy nie mają pojęcia o Prawie Budowlanym. Kto Panu każe pisać te głupoty?? Przepisy obowiązują na dzień złożenia wniosku o Pozwolenie na Budowę. Jak wnioski o pozwolenie na budowę mogą zalegać w urzędzie od zeszłego roku skoro zgodnie z przepisami urząd ma maksymalnie 61 dni na wydanie pozwolenia na budowę. Bzdura, bzdurą pogania. Prymitywne.
kupujący
2 lata temu
Inspektor odpowiedz mi, po ilu latach zwróci się kwota o którą wzrośnie koszt mieszkania w nowym standardzie, zakładając, że koszt nośników energii do ogrzewania nie wzrośnie???????
Energetyk
2 lata temu
Ja mam dom bez ogrzewania więc nic nie muszę zmieniać tylko kupić kożuch
...
Następna strona