Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożyczki gotówkowe po okiem Rzczenika Finansowego. Provident wezwany do zmian w umowach

Rzecznik Finansowy wezwał Provident do usunięcia z umów zapisu wyłączającego obowiązek proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki w razie przedterminowej jej spłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Provident (Fot: Fot. Adam Tuchlinski, REPORTER)

Rzecznik Finansowy oczekuje również umieszczenia stosownej informacji na stronie internetowej tak, aby wszyscy klienci ją odwiedzający mogli dowiedzieć się o zmianie i jej skutkach.

Zdaniem Rzecznika Finansowego zapisy wyłączające obowiązek proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki w razie przedterminowej jej spłaty są niezgodne z ustawą o kredycie konsumenckim.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Spłata kredytu przed terminem. Firmy pożyczkowe muszą zwrócić część opłat

Ich stosowanie jest więc jego zdaniem naruszeniem prawa. Prawo klientów do uzyskania proporcjonalnego zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki (w szczególności prowizji i opłat przygotowawczych) w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki, potwierdził w ostatnim czasie Trybunał Sprawiedliwości UE - argumentuje Rzecznik.

Na tej podstawie klienci, którzy zaciągnęli taki kredyt po 18 grudnia 2011 r., domagają się właściwego rozliczenia swoich kredytów, jeśli udało im się je spłacić przed terminem. Korzystają przy tym ze wsparcia Rzecznika Finansowego.

Pożyczka płynnościowa. Na co można ją wykorzystać?

- W ostatnim czasie otrzymaliśmy wystąpienia klientów, którzy wskazywali na nieprawidłowości w działaniach Provident Polska S.A. w zakresie rozliczania całkowitego kosztu pożyczki w razie jej wcześniejszej spłaty. Wystąpiliśmy do spółki o przekazanie stosowanych przez nią wzorców umów pożyczek. Z ich treści jasno wynika, że spółka zawarła w nich klauzule umowne wyłączające obowiązek zwrotu przez nią prowizji lub opłat przygotowawczych w przypadku przedterminowej spłaty zadłużenia– mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Alior Bank pokazał fatalne wyniki.
Alior Bank z rekordową stratą. Przez koronawirusa jest ponad pół miliarda złotych na minusie

Spółka ma czas do końca września na poinformowanie Rzecznika o usunięciu kwestionowanych postanowień umownych. W tym czasie ma się też pojawić na stronie głównej pożyczkodawcy komunikat w tej sprawie. Spółka ma informować w nim klientów o zmianach w umowach. Ma też oświadczyć, że usunięte postanowienia uważa za niebyłe i nie zamierza w przyszłości wywodzić z nich żadnych skutków prawnych. Taka informacja ma się wyświetlać każdemu klientowi wchodzącemu na stronę przez najbliższy rok.

- W przypadku braku reakcji będziemy podejmowali dalsze odpowiednie kroki prawne – zapowiada Mariusz Golecki.

Provident Polska S.A. jest kolejnym podmiotem rynku finansowego, wobec którego Rzecznik Finansowy stwierdził nieprawidłowości w zakresie braku rozliczania kosztów pożyczek i kredytów w razie ich przedterminowej spłaty.

Na początku sierpnia 2020 r. Rzecznik skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa powództwa przeciwko Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. oraz przeciwko Santander Bank Polska S.A. o zaniechanie stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej, polegającej na odmowie obniżenia całkowitego kosztu kredytu w razie jego całkowitej spłaty przed terminem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

TuberiusNajwyższy czas, by państwo wymierzyło sprawiedliwość i zajęło się tymi wszystkimi lichwiarzami, szumowinami pośredników w obrocie nieruchomościami, … Czytaj całość

16-09-2020

PolakJa czekam aż zrobią porządek bo w Holandii jedna osoba morze być na 10 M2 a w warszawie mieszkanie 60 M2 a mieszka 12-20 osób. Później singiel … Czytaj całość

16-09-2020

POLITIKAZA KOMUNY LICHWA BYŁA PRZESTĘPSTWEM!!TERAZ TO SPOSÓB NA ŻYCIE!!SPRAWDŹCIE SOBIE TE WSZYSTKIE FIRMY DO KOGO NALEŻĄ!!!

Rozwiń komentarze (9)