Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Alior Bank z rekordową stratą. Przez koronawirusa jest ponad pół miliarda złotych na minusie

94
Podziel się:

Alior Bank od kwietnia do czerwca nie wypracował ani złotówki zysku. Zamiast tego wykazał ponad pół miliarda złotych strat. Tak fatalnych wyników jeszcze nie notował. To efekt m.in. potężnych odpisów na kredytach w związku z epidemią koronawirusa.

Alior Bank pokazał fatalne wyniki.
Alior Bank pokazał fatalne wyniki. (Wikimedia Commons)
bEDxftJx

Trwa sezon publikacji raportów finansowych banków. Już po wynikach PKO BP czy Pekao widać było, że koronawirus mocno dotknął branżę finansową. Jednak w przypadku największych instytucji mieliśmy do czynienia jedynie z dużym spadkiem zysków. Na plusie nie zdołał się utrzymać Alior Bank.

Okazało się, że tylko w drugim kwartale tego roku Alior miał aż 585,5 mln zł straty netto. O skali zapaści świadczy fakt, że w ostatniej dekadzie tylko dwa razy bank był pod kreską (mowa o raportach kwartalnych), ale wtedy straty były na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu milionów.

W analogicznym okresie ubiegłego roku Alior mógł się pochwalić ponad 9 mln zł zysku.

bEDxftJz
Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Po statystykach widać, że spadły wyniki z tytułu odsetek oraz prowizji i opłat. W sumie o blisko 110 mln zł w skali roku. W głównej mierze wynikało to z drastycznych obniżek stóp procentowych w Polsce, które spadły do rekordowo niskiego poziomu. A od nich m.in. zależy oprocentowanie kredytów - główne źródło dochodów banków.

Głównym problemem były jednak gigantyczne odpisy na kredytach w związku z COVID-19. Wyniosły 418 mln zł. Do tego doszedł m.in. spadek przychodów związany z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) dotyczącym zwrotu części prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich (192 mln zł brutto).

bEDxftJF

Zarząd banku podkreśla jednocześnie, że kapitały banku są na bezpiecznym poziomie. Przekraczają minimalne wymogi, co oznacza, że klienci Aliora mogą spać spokojnie. Również płynność jest niezagrożona.

Mimo tego dość duża niepewność towarzyszy od kilku miesięcy inwestorom giełdowym. Posiadacze akcji Alior Banku nie maja powodów do zadowolenia. Od początku roku notowania spadły o połowę, a tylko w ciągu ostatnich dwóch godzin środowej sesji spadły o blisko 2 proc.

bEDxftJG

Reakcja na kiepskie wyniki mogłaby być większa (mocniejsze spadki notowań), gdyby nie wcześniejsze zapowiedzi dużych odpisów w Alior Banku. Nieco ponad tydzień temu zarząd podał konkretne kwoty. Tym samym nie było teraz wielkiego zaskoczenia. Inwestorzy mieli czas, żeby przetrawić te informacje.

Bank na koniec czerwca posiadał aktywa w wysokości 77,67 mld zł. Klientów obsługiwał w 750 placówkach (191 oddziałów tradycyjnych, 7 oddziałów Private Banking, 7 Regionalnych Centrów Biznesowych oraz 545 placówek partnerskich).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDxftKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
ja
rok temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
pozyczkobiorc...
rok temu
W Banku pieniadze sie nie koca jak to uwazaja polacy. Tylko pozyczone pieniadze daja dochod. Pieniadze ktore zdeponowali inni w Banku nie sa pozyczone a GODZIWY PROCENT trzeba zaplacic. Pracownicy w Bankach tez nie chca pracowac za darmo i zadaja GODZIWYCH ZAROBKOW. No ale polakowi tego nikt nie powie jak jest bo on wiele lepiej ! Bank go okrada bo nie chce mu placic tyle ile on chce za jego zdeponowane pieniadze.
asa
rok temu
wiecej reklam w tv---- sa za darmo
bEDxftKb
Peryskop
rok temu
Wycofałem się od nich w styczniu. Przez kilka lat dwukrotnie podnieśli m opłatę za konto i wprowadzili opłatę za korzystanie z bankomatów. Jak składałem rezygnacje oferowali nagle wszystkie bankomaty za darmo i darmowe konto .... za późno. Byliśmy partnerami a jeden okazał się oszustem.
antylichwiarz
rok temu
Ciekawe ile zarobili prezesi, bo w czasach "wyższej kultury bankowośc" jeden z prezesów zbił niezłą kasę.
...
Następna strona