Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Spłata kredytu przed terminem. Firmy pożyczkowe muszą zwrócić część opłat

18
Podziel się:

Prezes UOKiK wydał decyzje wobec 18 firm pożyczkowych w związku z rozliczeniami w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego.

Spłata kredytu przed terminem. Firmy pożyczkowe muszą zwrócić część opłat
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (UOKiK, UOKiK)

Pożyczkodawca musi zwrócić proporcjonalną część pobranych opłat i prowizji, z zastosowaniem metody liniowej wszystkim tym klientom, którzy spłacili kredyt wcześniej.

Taką decyzję UOKiK podjął jeszcze w lipcu w sprawie klientów 14 banków, teraz dotyczy ona również instytucji pozabankowych.

– W sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub pożyczki banki i firmy pożyczkowe muszą się uczciwie rozliczyć z wszystkich pobranych opłat i prowizji – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zobacz także: Skargi na banki. RF: poważny problem, banki ignorują dwie kwestie

- Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których wskazywałem, że przy obliczaniu kwoty zwrotu z kosztów pozaodsetkowych właściwa do zastosowania jest metoda liniowa. Jest ona weryfikowalna dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Osoby, które wcześniej spłaciły kredyt lub pożyczkę, zachęcam do składania reklamacji i żądania proporcjonalnego zwrotu opłat i prowizji zgodnie z metodą liniową - zaznaczył.

Zgodnie z szacunkami UOKiK, konsumenci mogą odzyskać z banków i firm pożyczkowych około 1,5 miliarda złotych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub pożyczki.

Decyzja prezesa UOKiK dotyczy kolejnych 18 instytucji. Chodzi o: Aasa Polska, Eurocent, Euroexpert, Euro Providus, Everest Finanse, Honesta Finanse, iCredit, Kredyty Partnerskie, Mikrokasa, Optima, Profi Credit Polska, Takto Finanse, Unilink Cash, Vivus Finance, Zaplo oraz Złotówka Duo, Złotówka Bis, Złotówka Three.

Jak zaznacza UOKiK, część z nich już wcześniej zaniechała nieprawidłowych rozliczeń, część została do tego zobligowana wskutek decyzji Prezesa Urzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
wap
2 lata temu
ha ha ha ha dobrze im straty materialne maja ha,ha ,ha
ulabula77
2 lata temu
GetinBank też mi nie zwrócił prowizji to złodziejstwo
tt33
2 lata temu
Pożyczasz 1000 zł w parabanku, odsetki 200 zł i "prowizja" 700 zł.
dlaczego Pola...
2 lata temu
dają się okradać?
J.P nie Morga...
2 lata temu
Z bankami to cuda.Bank,w którym trzymam kupę pieniędzy przysyła mi ofertę,że może pożyczyć mi moje pieniądze na 11.33%.