Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Chwilówki pod lupą UOKiK. "Próba ominięcia przepisów"

1
Podziel się:

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie platformy pożyczkowej Szybka Gotówka. Konsumenci skarżyli się na automatyczne refinansowanie i zbyt wysokie opłaty.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. (UOKiK)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie po skargach od konsumentów, którzy skarżyli się na rolowanie chwilówek, w przypadku braku spłaty w terminie.

"Przykładowo jeden z konsumentów wskazał, że w 2018 r. pożyczył 1500 zł, a gdy nie spłacił tej kwoty, spółka automatycznie kilkakrotnie rolowała jego dług, nie dając mu możliwości zapoznania się z warunkami umowy. W efekcie – jak twierdzi - miał do spłacenia ponad 11 tys. zł" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Urzędnicy uważają, że rolowanie może być próbą ominięcia przepisów ustawy o kredycie konsumenckim w zakresie kosztów pożyczek.

Zobacz także: Oglądaj też: Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów

"Firmy pożyczkowe muszą przestrzegać limitów wysokości pobieranych opłat i innych zasad ustalonych w ustawie o kredycie konsumenckim. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające w sprawie platformy Szybka Gotówka. Chcę zbadać działalność tego portalu i ustalić, czy zasady oferowania pożyczek, ich refinansowanie i windykacja należności nie prowadzą do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów" - poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Urząd wskazuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna wysokość odsetek to 8 proc. Regulowane prawnie są też pozaodsetkowe koszty pożyczek.

"Ostatnio w ramach tarczy antykryzysowej ich maksymalna wysokość została jeszcze zmniejszona i zależy od okresu pożyczki. Przykładowo dla produktów krótszych niż 30 dni limit wynosi 5 proc., a dla kredytu konsumenckiego na rok - 21 proc." - przypomniał Urząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
internauta
4 lata temu
Jasne 8% czy 5% to dlaczego rrso we wszystkich tych firmach to 70% albo znacznie więcej. O co tu chodzi? To jest lichwa a to podobno u nas zakazane. Nic już nie rozumiem