Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Spłata kredytu przed terminem. UOKiK wydaje decyzje ws. kolejnych instytucji finansowych

20
Podziel się:

Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy - pożyczkom tych instytucji finansowych przyjrzał się UOKiK. Urząd narzucił spółkom obowiązek zwrotu części pobranych opłat, jeżeli kredytobiorca przedterminowo spłacił kredyt. Vivus i Zaplo odwołały się od decyzji.

Bank Pocztowy nie odwołał się od decyzji UOKiK.
Bank Pocztowy nie odwołał się od decyzji UOKiK. (Wikimedia Commons CC BY-SA, Henryk Borawski)
bEEqYNVN

Jak podaje Urząd w komunikacie, Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy zatrzymywały całą prowizję nawet w przypadku, kiedy klient spłacił kredyt przed końcem umowy.

Dlatego też prezes UOKiK Tomasz Chróstny nakazał firmom Vivus Finance i Zaplo zaprzestania stosowania tej praktyki. Nieco inaczej ma się sytuacja z Bankiem Pocztowym - ta instytucja zobowiązała się sama do zwrotu części prowizji konsumentom.

"Kwotę do zwrotu instytucje finansowe mają obliczać metodą liniową. Polega ona na określeniu, jaka część kosztów kredytu przypada na jeden dzień, o ile dni został skrócony okres kredytowania i pomnożenia tych dwóch liczb" - pisze w komunikacie UOKiK.

bEEqYNVP
Zobacz także: Zobacz też: UOKiK poszukuje sygnalistów. I zapewnia anonimowość

- Metoda liniowa jest zgodna z brzmieniem przepisów i w pełni transparentna dla konsumentów. To właśnie liniowy mechanizm obliczania zwrotu opłat klientom jest najkorzystniejszy i uczciwie wypełnia wyrok TSUE - ocenia prezes UOKiK Tomasz Chrósny.

- Oczekuję tym samym, że wszystkie instytucje finansowe będą ją stosować przy rozliczeniach przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Takie stanowisko przedstawiliśmy również w październiku 2019 roku na spotkaniu ze Związkiem Banków Polskich - zaznacza Chróstny.

bEEqYNVV

Co zatem muszą uczynić trzy wymienione spółki? Przede wszystkim mają obwiązek poinformowania swoich klientów (którzy spłacili kredyt przed terminem) o możliwości złożenia reklamacji. Na jej rozpatrzenie mają 30 dni - po tym terminie pożyczkodawcy muszą zwrócić nadpłaconą część prowizji.

W przypadku Vivus Finance i Zaplo mowa tutaj o osobach, które kredyt wzięły co najmniej od 16 maja 2016 roku do momentu uprawomocnienia decyzji UOKiK. Natomiast w przypadku Banku Pocztowego - decyzja Urzędu dotyczy tych klientów, którzy zawarli umowę "Pożyczka na Poczcie" między 1 marca 2015 roku a 30 czerwca 2016 roku i spłaciły ją przed terminem.

Jednak w przypadku Vivus Finance i Zaplo decyzja jest nieprawomocna. Obie spółki odwołały się do sądu. Inaczej natomiast ma się sytuacja z Bankiem Pocztowym - tam decyzja jest prawomocna.

bEEqYNVW

To kolejne tego typu decyzje Urzędu. Wcześniej takie same UOKiK wydał ws. Aasa, iCredit, Optima oraz Eurocent w upadłości. W komunikacie Urząd zapowiada, że to nie jest koniec postępowań w tym temacie.

Decyzja jest możliwa dzięki Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. We wrześniu 2019 roku TSUE orzekł, że wcześniejsza spłata pożyczki oznacza, że konsument powinien mieć obniżone proporcjonalnie wszystkie koszty.

bEEqYNVX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEqYNWq
KOMENTARZE
(20)
basiabalu
2 lata temu
Bank Pocztowy odmówił mi proporcjonalnego zwrotu prowizji po złożonej reklamacji. Rzecznik praw konsumenta wystosował pismo do Banku Pocztowego ale niestety Bank podtrzymuje swoją pierwotną negatywną decyzję. Artykuł zawiera nieprawdziwe informacje. Bank nie realizuje ustawy i decyzji UOKIK nakazującej proporcjonalny zwrot prowizji.
ddd
2 lata temu
Ja zlozylam reklamacje w BNP Paribas w dniu 15.11.2019r. i czekam do dzisiaj.Chyba wystapie o odsetki ustawowe.
MILIONER
2 lata temu
Nie patrz na innych, zostań milionerem ➡️ zostanmilionerem. pl
bEEqYNWr
Szeryf
2 lata temu
Całe życie tak było że spłacając wcześniej to odpadały koszty i odsetki .co to za wolna amerykanka? Czas najwyższy pogonić te złodziejskie banki tak jak zrobiła to Islandia .
Zadłużona
2 lata temu
Dlaczego BNP PARIBAS nie chce oddać prowizji od kredytów zaciągnietych w roku 2013 i 2015 i oczywiscie spłaconych przed terminem. Przeciez ustawa o kredycie konsumenckim weszla w zycie w grudniu 2011r?