Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spłata kredytu przed terminem. UOKiK wydaje decyzje ws. kolejnych instytucji finansowych

Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy - pożyczkom tych instytucji finansowych przyjrzał się UOKiK. Urząd narzucił spółkom obowiązek zwrotu części pobranych opłat, jeżeli kredytobiorca przedterminowo spłacił kredyt. Vivus i Zaplo odwołały się od decyzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Bank Pocztowy nie odwołał się od decyzji UOKiK. (Fot: Henryk Borawski)

Jak podaje Urząd w komunikacie, Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy zatrzymywały całą prowizję nawet w przypadku, kiedy klient spłacił kredyt przed końcem umowy.

Dlatego też prezes UOKiK Tomasz Chróstny nakazał firmom Vivus Finance i Zaplo zaprzestania stosowania tej praktyki. Nieco inaczej ma się sytuacja z Bankiem Pocztowym - ta instytucja zobowiązała się sama do zwrotu części prowizji konsumentom.

"Kwotę do zwrotu instytucje finansowe mają obliczać metodą liniową. Polega ona na określeniu, jaka część kosztów kredytu przypada na jeden dzień, o ile dni został skrócony okres kredytowania i pomnożenia tych dwóch liczb" - pisze w komunikacie UOKiK.

Zobacz też: UOKiK poszukuje sygnalistów. I zapewnia anonimowość

- Metoda liniowa jest zgodna z brzmieniem przepisów i w pełni transparentna dla konsumentów. To właśnie liniowy mechanizm obliczania zwrotu opłat klientom jest najkorzystniejszy i uczciwie wypełnia wyrok TSUE - ocenia prezes UOKiK Tomasz Chrósny.

- Oczekuję tym samym, że wszystkie instytucje finansowe będą ją stosować przy rozliczeniach przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Takie stanowisko przedstawiliśmy również w październiku 2019 roku na spotkaniu ze Związkiem Banków Polskich - zaznacza Chróstny.

Banki będą zwracać koszty spłaconego wcześniej kredytu?
Wyrok TSUE dot. wcześniejszej spłaty kredytu. Banki mogą stracić nawet miliard złotych

Co zatem muszą uczynić trzy wymienione spółki? Przede wszystkim mają obwiązek poinformowania swoich klientów (którzy spłacili kredyt przed terminem) o możliwości złożenia reklamacji. Na jej rozpatrzenie mają 30 dni - po tym terminie pożyczkodawcy muszą zwrócić nadpłaconą część prowizji.

W przypadku Vivus Finance i Zaplo mowa tutaj o osobach, które kredyt wzięły co najmniej od 16 maja 2016 roku do momentu uprawomocnienia decyzji UOKiK. Natomiast w przypadku Banku Pocztowego - decyzja Urzędu dotyczy tych klientów, którzy zawarli umowę "Pożyczka na Poczcie" między 1 marca 2015 roku a 30 czerwca 2016 roku i spłaciły ją przed terminem.

Jednak w przypadku Vivus Finance i Zaplo decyzja jest nieprawomocna. Obie spółki odwołały się do sądu. Inaczej natomiast ma się sytuacja z Bankiem Pocztowym - tam decyzja jest prawomocna.

Prezes UOKiK Marek Niechciał (na zdjęciu) ocenił, że Urząd sprawdzi poczynania innych kredytodawców.
UOKiK uznał, że trzech kredytodawców niewłaściwie rozliczało wcześniejsze spłaty. Są kary

To kolejne tego typu decyzje Urzędu. Wcześniej takie same UOKiK wydał ws. Aasa, iCredit, Optima oraz Eurocent w upadłości. W komunikacie Urząd zapowiada, że to nie jest koniec postępowań w tym temacie.

Nowe 500 plus ma obowiązywać już od września 2019. Sprawdź, kogo będzie dotyczyć świadczenie PiS
Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego. Pamiętaj o swoich prawach

Decyzja jest możliwa dzięki Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. We wrześniu 2019 roku TSUE orzekł, że wcześniejsza spłata pożyczki oznacza, że konsument powinien mieć obniżone proporcjonalnie wszystkie koszty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: decyzja uokik, uokik, wcześniejsza spłata kredytu, spłata kredytu, kredyty, kredyt, vivus, Zaplo, bank pocztowy, tsue, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

XzPowinno zaostrzyć się kary dla banków. Są zbyt niskie. Zwłaszcza w przypadku Getin.

17-02-2020

PolitykaKIEDY banki zaczną DZIAŁAĆ uczciwie? KARY ZA KRZYWDĘ PRAWO powinno BYĆ BARDZO surowe dla nieuczciwych banków!

17-02-2020

BanksterA to nie czytali umowę jak podpisywali? Jak frankowicze???

Rozwiń komentarze (20)