Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Kamil Starczyk
|

Praca na czarno i wypłaty pod stołem. To już przeszłość? Rząd proponuje zmiany

63
Podziel się:

Pracujesz "na czarno"? Pracodawca wypłaca ci pensję lub jej część "pod stołem"? W ramach Polskiego Ładu rząd proponuje zmiany, które mogą ukrócić praktyki dotyczące wielu pracujących Polaków.

Praca na czarno i wypłaty pod stołem. To już przeszłość? Rząd proponuje zmiany
Praca na czarno, wypłata pod stołem. Polski Ład. Nowe przepisy (East News, Łukasz Szczepański)
bEIREegl

Praca na czarno lub wypłacanie pensji "pod stołem" to nadal problem wielu pracujących Polaków. Pieniądze do ręki otrzymuje aż 1,4 mln pracowników. Wielu z nich nigdzie tego nie zgłasza, bo w takiej sytuacji to pracownik musiałby oddać skarbówce zaległy podatek. Jednak od nowego roku ma zrobić to nieuczciwa firma.

Zmiany w przepisach proponuje w ramach Polskiego Ładu rząd. Zdaniem ekspertów najdotkliwiej odczują to mali przedsiębiorcy, gdzie instytucja płacenia "do ręki" jest stosunkowo najbardziej popularna - pisze portal Business Insider.

Praca na czarno, pensja pod stołem. Polski Ład

Ministerstwo Finansów w swoim projekcie zapisało likwidację przepisów, które nakazują pracownikowi konieczność zapłaty nieodprowadzonego od swojej pensji podatku wraz z odsetkami karnymi w sytuacji, kiedy poinformuje on inspekcję pracy czy urząd skarbowy o otrzymywaniu części, czy całości wynagrodzenia "pod stołem".

bEIREegn

Zniknąć mają też przepisy, na mocy których takiemu pracownikowi grozi obecnie odpowiedzialność karna za niezadeklarowanie podatku za rok, w którym uzyskał on dochód.

Zobacz także: Polski Ład w podatkach zrobi więcej złego niż dobrego? Szef PFR: Trzeba wykonać ten trudny krok

Jak przeanalizował portal Business Insider, rząd chce w ten sposób zachęcić, by pracownicy donosili na szefów, którzy decydują się na zatrudnianie ich "na czarno" lub wypłatę części wynagrodzenia nieoficjalnie - "pod stołem".

bEIREegt

600 mld zł wynoszą łączne dochody pracowników i pracownic zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w 2018 r. PIE w raporcie oszacował, że pod stołem z tego wypłacane jest aż 34 mld zł, czyli w sumie 6 proc. wynagrodzeń w gospodarce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIREegO
praca
firma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Polskie reali...
2 miesiące temu
Przeszłość jaka przeszłość??? To walka z wiatrakami. Większość Polskich małych firm zatrudniających do 25osób zatrudnienia swoich pracowników na najniższą krajową a pensję płaci pod stołem. Przedsiębiorcy nie chcą płacić normalnie podatków bo szukają oszczędności kosztem pracowników, twierdząc że płacą zbyt wysokie opłaty i podatki. Karanie pracowników za narzucane podatki przez państwo i walka z systemem??? czy może własna chciwość i chęć oszustwa polskiego przedsiębiorcy utrwalona latami takich praktyk??? Tak czy inaczej Państwo nie wygra z tego typu praktykami i żadne kontrolę skarbowe tego nie zmienią no chyba że pracownicy kontroli skarbowej i PIP zaczną podawać się za osoby szukające pracy i podczas fikcyjnej chęci zatrudnienia przez będą łapać i karać za wykroczenia i próby oszustwa skarbu państwa. Pytanie tylko czy to będzie zgodne a prawem które i tak jest łamane przez drugą stronę.
trea
2 miesiące temu
Wiecie dlaczego rząd ściga wszelkiej maści przestępców? Bo nie lubi konkurencji.
widzimisię
2 miesiące temu
Patalogia z umowami o pracę lub całkowity brak umowy trwa latami. I żaden rząd z tym nic nie robi. Komu to się opłaci? Kto za tym lobbuje ?
bEIREegP
ccccbbb
2 miesiące temu
Zlikwidować gotówkę i po problemie.
marcin g
2 miesiące temu
nie rozumiem co to zmieni.... wole dostać 100 zł pod stołem niż 80 na konto, to zawsze jest umowa pracodawca-prcownik, a przeważnie pracownikowi nie chodzi o podatek tylko np. komornika alimenty itd. Sam podatek to pikuś przy tym.
...
Następna strona