Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Praca na czarno i ubezpieczenie? To możliwe

8
Podziel się:

Prawo umożliwia wsteczne ubieganie się o podleganie ubezpieczeniu. Dotyczy to nawet osób, które pracują na czarno. Jak wygląda w takim wypadku droga do uzyskania pełnego ubezpieczenia?

Praca na czarno i ubezpieczenie? To możliwe
Prawo do ubezpieczenia pzrysługuje też pracującym na czarno (Adobe Stock)
bEKXMQPp

Prawo nie ogranicza możliwości ubiegania się o ubezpieczenie pracowników pracujących na czarno. Regulowany jest jedynie czas, za jaki Zakład Ubezpieczeń może zażądać składek od płatnika, informuje portal biznes.interia.pl. Tu, jak zauważają dziennikarze, pojawia się pewien problem, ponieważ nie jest uregulowany okres przedawnienia w tym wypadku. Istnieją jedynie ogólne ustalenia dotyczące przedawnienia tego typu należności i wynosi ono pięć lat.

W tej chwili, w przypadku zgłoszenie, że pracowaliśmy na czarno, lub część dochodów otrzymaliśmy np. pod stołem, to nasz nieuczciwy pracodawca może zażądać od nas części środków, które powinny być potrącone z naszego wynagrodzenia.

Jedną z propozycji Polskiego Ładu zakłada, że firmy płacące pod stołem będą musiały doliczyć nieopodatkowane wynagrodzenie do swojego przychodu.

bEKXMQPr
Zobacz także: Polski Ład. Wzrosną podatki, wzrosną ceny. Ekonomista broni tego pomysłu

Dodatkowo przyłapany na tym procederze pracodawca będzie musiał z własnej koszeni zapłacić cały zaległy podatek i składki za pracownika. Ale jak zwracają uwagę dziennikarze portalu – tym samym skutkować będzie mogło przekwalifikowanie przez ZUS m.in. umowy o dzieło na umowę o pracę, które będzie wynikiem kontroli.

Ma to zachęcić pracowników do zgłaszania nieuczciwych praktyk pracodawców. Obecne regulacje obciążaj kosztami zaległych podatków i składek pracownika. Dlatego też pracownicy nie zgłaszają takich sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXMQPS
praca
ubezpieczenia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Pijawki
2 miesiące temu
Wszystko po to żebyście byli pod TOTALNĄ KONTROLĄ A ONI MIELI MAKSYMALE ZYSKI Z WASZEJ PRACY
Anonim
2 miesiące temu
Jak dbasz tak masz - trzeba było pracować a gdy się robiło na czarno to odkładać sobie na przyszłość. Nie będziemy z naszych składek utrzymywać obiboków spod budki z piwem co przepracowali łącznie 10 lat
Dojna
2 miesiące temu
Wszystko by zniszczyć polska przedsiębiorczość i skłócić ludzi, a także by samemu na kraść na podatkach.. Przecież pracownik dostanie grosze z tego co zabiorą pracodawcy. Chyba nawet elektorat pisu nie jest tak głupi.. Choć 6 lat propagandy... Moze....
bEKXMQPT
kwadrat
2 miesiące temu
W latach 90 i wczesnych 2000 w tym kraju normalny etat dla szarego robociarza, nawet doświadczonego ( ówcześni młodzi mieli pod tym względem jeszcze gorzej ) był niczym wygrana na loterii.
Stan umysłu
2 miesiące temu
Stopa bezrobocia młodych gugl takie są koszty utrzymywania przywilejów emerytalno-podatkowych...