Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Polacy na małym metrażu. Przez Polski Ład jeszcze bardziej będziemy się gnieździć

99
Podziel się:

Własność ważniejsza niż przestrzeń. Z takiego założenia wyszedł rząd, projektując mieszkaniowe zapisy Polskiego Ładu. Zdaniem ekspertki to strategiczny błąd, bo promuje się coraz mniejsze metraże.

Polacy na małym metrażu. Przez Polski Ład jeszcze bardziej będziemy się gnieździć
Polacy gnieżdżą się na coraz mniejszych metrażach (money.pl, Rafał Parczewski)

Polski Ład to obszerny projekt reform kluczowych dziedzin życia obywateli. Dotyczy także sytuacji mieszkaniowej, stanowiącej problem, z jakim od dekad borykają się kolejne rządy.

Co przewiduje Polski Ład dla mieszkalnictwa?

Po pierwsze, mieszkania bez wkładu własnego. Premier Morawiecki obiecał na wrzesień ustawę regulującą tę kwestię. Miałaby polegać na udzielaniu gwarancji kredytowych rodzinom do 40. roku życia na zakup mieszkania. To oczywiście zwiększy popyt, co przełoży się na ceny mieszkań, do tego opatrzone jest obostrzeniami. By spełnić warunki, biorąc pod uwagę zarobki społeczeństwa, będą to raczej mniejsze metraże.

Zobacz także: Dom bez pozwolenia do 70 mkw. Minister: Nowe prawo jeszcze w tym roku

Kolejny wątek mieszkaniowy Polskiego Ładu dotyczy domków jednorodzinnych. Sprawę wielokrotnie opisywaliśmy na money.pl. Mowa o uproszczonych przepisach dotyczących budowy domu jednorodzinnego do 70 m. kw. bez pozwolenia.

Promocja małych metraży

Nieprzychylną ocenę tych pomysłów przytacza "Dziennik Gazeta Prawna". Rozmówczyni gazety, dr Alina Muzioł-Węcławowicz, ekspertka w zakresie polityki i gospodarki mieszkaniowej, krytykuje pomysły rządu. Jej zdaniem założenie, że uproszczone przepisy budowlane przełożą się na boom budowlany, jest mylne.

- Rozwiązanie nie stanie się panaceum na problemy mieszkaniowe Polaków. Dziwnie wyglądać będzie domek 70 mkw. na działce o powierzchni 1000 mkw - mówiła na łamach DGP. Jej zdaniem to "zapowiedź dalszej, szalonej suburbanizacji".

Odnosząc się do gwarancji kredytowych, ocenia ją jako kontynuację nietrafionych programów "Rodzina na swoim" i "Mieszkania dla młodych". - W ich efekcie minimalnie zwiększyła się dostępność mieszkań dla osób potrzebujących kredytu hipotecznego, natomiast ceny nieodwracalnie wzrosły. W przypadku gwarancji będzie podobnie - mówiła gazecie. Zauważyła, że inicjatywa ta będzie promować małe metraże, które w związku z obecnym boomem mieszkaniowym, i tak zauważalnie się zmniejszyły w ostatnich latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
bojawiem
3 lata temu
W niewielkim mieszkaniu też można się wygodnie urządzić. Oczywiście nie mam na myśli 20-metrowych ,,apartamentów”. Wystarczy zainwestować w szafy wnękowe w zabudowie od podłogi do sufitu, rozkładany narożnik i sprzęty ułatwiające codzienne życie jak roomba i zmywarka. Wtedy łatwiej jest pogodzić pracę zdalną z domowymi obowiązkami.
lolo
3 lata temu
ludzie nie chca ciasnoty to gora chce bo rozwiazal by sie z lekka problem
wacek
3 lata temu
Małe metraże? Wśród znajomych znam 2 osoby z psem, które mieszkają w domu 150 m2. Faktycznie ciasno.
ASAD
3 lata temu
Czemu ciagle sa wprowadzane ograniczenia wiekowe ? Gdzie ta sprawiedliwosc ? Lad dla Kowalskiego do 26 roku zycia Lad dla Mariana do 40 Lad dla Iwony do hu wie ilu lat Nosz urwa ten rzad to jacys zacofani neandertalczycy
Pisipelojedno...
3 lata temu
Podatek kastralny o funkcji kwadratu od ilości posiadanych mieszkań i koniec problemu z mieszkaniami na rynku. Ale to nie chodzi aby ten problem rozwiązać a i to aby więcej kasy jecialo do koryta. Bo obecna sytuacja dla stąd świń na wiejskiej jest wymarzoną. Budowlanka ciągnie cały ten pociąg z ich bogiembPKB
...
Następna strona