Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
09.05.2019 07:37

Praca tymczasowa. Coraz trudniej o chętnych, Ukraińcy nie wystarczają

W 2018 roku liczba pracowników tymczasowych spadła o jedną dziesiątą, najmocniej od kryzysu sprzed dekady. Sytuację częściowo ratują pracownicy z Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay)
Chętnych do pacy tymczasowej coraz bardziej brakuje.

Z cytowanego przez "Rzeczpospolitą" raportu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2018 roku agencje zatrudnienia skierowały do pracy tymczasowej 776,1 tys. osób.

MRPiPS wskazuje, ze to prawie o 88 tys. mniej niż w rekordowym pod tym względem 2017 r. Ostatni tak duży spadek liczby pracowników tymczasowych wystąpił w kryzysowym roku 2009.

Wtedy przyczyny były zupełnie inne. Firmy, tnąc koszty, ograniczyły zatrudnienie. Dzisiaj pracodawcy nie ograniczają zatrudnienia, ale brakuje chętnych do pracy.

Obejrzyj: Walczymy o demografię, a przegrywamy na rynku pracy

Niedobór rąk do pracy na rynku skłania firmy nie tylko do podwyższania stawek, ale także do przedstawiania oferty stałego zatrudnienia.

Z danych GUS wynika, że w ostatnich latach stałe zatrudnienie systematycznie rośnie. Pod koniec 2018 roku umowy o pracę miało już 12,3 mln pracujących Polaków.

79 proc. pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy - wynika z najnowszego badania Randstad Polska. To rekord w ośmioletniej historii "Monitora Rynku Pracy".

Kto najczęściej decyduje się na zmianę pracy? - Osoby zatrudnione na umowy o pracę na czas określony i świadczący pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, mimo deklarowanego wysokiego poziomu satysfakcji z pracy, częściej niż osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony, poszukują nowej pracy - mówi Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Ciekawostką z raportu jest także czas poszukiwania pracy. Ten w ostatnim czasie nieco się wydłużył - dokładnie o tydzień. Znalezienie nowej pracy w I kw. 2019 roku zajmowało średnio 2,3 miesiąca.

Najgorzej wypadła Turcja. Tam ponad 48 godzin tygodniowo pracuje aż 57 proc. zatrudnionych.
Czas pracy. Tylko 15 proc. obywateli UE pracuje co najmniej 48 godzin tygodniowo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, praca tymczasowa, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2019

ObywatelWy wszyscy w ząbek szarpani po tych przemianach własny naród wygnaliście na emigrację i tułaczkę za chlebem a teraz szukacie ludzi do pracy wy … Czytaj całość

09-05-2019

zibibrać się za te 6% bezrobotnych i będą ręce. uzależnić branie 500+ od podjęcia pracy, a nie rozdawać za darmo.

09-05-2019

KulkaCo takiego się zadziało przez ostatnie 3 lata że przy wzroście pracowników z Ukrainy zwiększyły się braki pracowników

Rozwiń komentarze (347)