Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Praca w Polsce dla Ukraińców. Oto ilu uchodźców znalazło już zatrudnienie

Podziel się:

358 tys. Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, znalazło nad Wisłą pracę - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najwięcej miejsc pracy dla uchodźców znalazło się na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w województwie Łódzkim. Najmniej - na wschodzie kraju.

Praca w Polsce dla Ukraińców. Oto ilu uchodźców znalazło już zatrudnienie
Kierowane przez Marlenę Maląg ministerstwo rodziny podało nowe dane o zatrudnionych w Polsce Ukraińcach (KPRM, Adam GUz)

Zdecydowanie najwięcej Ukraińców znalazło zatrudnienie w województwie mazowieckim. Jak wynika z danych MRiPS, do 27 lipca pracę podjęło tam 79 tys. uchodźców. Na drugim miejscu jest Dolny Śląsk (37,9 tys.), a na trzecim województwo łódzkie (35,2 tys.). Z kolei w województwie Wielkopolskim pracuje już 33,3 tys. ukraińskich uchodźców.

Najmniej pracujących na wschodzie

Najmniej uchodźców pracuje na wschodzie Polski. W województwie świętokrzyskim jest to 3,1 tys. osób, w podkarpackim 4,1 tys., a na Podlasiu 6,5 tys. Na kolejnych miejscach są województwo lubuskie (10,5 tys.), lubelskie (10,6 tys.) i warmińsko-mazurskie (10,9 tys.).

Podkreślmy, że dane dotyczą ukraińskich uchodźców, czyli tych osób, które trafiły do Polski po wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego i które znalazły pracę na mocy przygotowanej z myślą o uchodźcach specustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kryzys byłby ogromny". Szantaż Rosji może mieć katastrofalne skutki

Obywatele Ukrainy mogą szukać pracy poprzez portal pracawpolsce.gov.pl. Serwis jest dostępny w trzech wersjach językowych: ukraińskiej, polskiej i angielskiej. Ukraińcy mogą też szukać zatrudnienia przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia – https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19-524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl.

Jak wynika z danych Straży granicznej, od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło już nieco ponad pięć milionów Ukraińców. Ruch odbywa się także w drugą stronę i z Polski do Ukrainy przez ten czas odprawionych zostało niemal 3,15 mln osób.

Polski rynek pracy w świetnej kondycji

Warto też zaznaczyć, że w Polsce mamy wyjątkowo dobrą sytuację na rynku pracy. Według danych GUS bezrobocie w Polsce w czerwcu wynosiło zaledwie 4,9 proc. To wynik najniższy od 32 lat. Pod koniec czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 818 tys. bezrobotnych. To oznacza spadek o 32,2 tys. osób w porównaniu z majem br.

- Po raz pierwszy od 1990 roku bezrobocie w Polsce znalazło się na tak niskim poziomie. To dobra wiadomość. Od wielu miesięcy podejmujemy zdecydowane kroki w celu ochrony miejsc pracy. Skuteczność naszych działań udowodniliśmy zarówno w czasie pandemii koronawirusa, jak i po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę – przekonuje Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej, cytowana w komunikacie resortu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl