Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce znów w dół. Wynik najlepszy od 32 lat

Podziel się:

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc. wobec 5,1 proc. w maju - przekazał w poniedziałek 25 lipca Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wynik najlepszy od ponad trzech dekad. Ostatni raz bezrobocie poniżej 5 proc. Polska odnotowała w 1990 r.

Bezrobocie w Polsce znów w dół. Wynik najlepszy od 32 lat
Stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu wyniosła 4,9 proc. - wynika z danych GUS-u (money.pl, Rafał Parczewski)

Stopa bezrobocia w Polsce idzie w dół kolejny miesiąc z rzędu. W czerwcu 2022 r. wyniosła ona 4,9 proc. - to oznacza spadek o 0,2 pp. w porównaniu do wyniku za maj. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 818,0 tys. wobec 850,2 tys. osób w maju.

Bezrobocie w Polsce spada od wielu miesięcy

To oznacza, że utrzymany został trend spadkowy, który obserwujemy od lutego 2021 r. Wtedy to stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc. Odczyt za czerwiec 2022 r. jest jednak rekordowo niski.

Ostatni raz wynik z "czwórką" z przodu oglądaliśmy jeszcze w 1990 r. Wtedy w sierpniu wskaźnik wyniósł 4,5 proc., a we wrześniu - 5 proc. To oznacza, że obecny wynik jest najlepszy od niemal 32 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Były wicepremier o rządzie PiS: "Ktoś nie myśli, ktoś nie liczy, ktoś nie analizuje"

Pokrywa się on też z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Resort również podawał, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc.

Wkrótce odwrócenie trendu?

Analitycy mBanku nie są zaskoczeni takim wynikiem, gdyż już na początku lipca szacowali, że tyle wyniesie stopa bezrobocia. Wtedy jednak przestrzegali, by ewentualnego wyniku "nie ekstrapolować na 2023 r.". W ocenie ekonomistów polski rynek pracy jeszcze nie tyle broni się przed spowolnieniem gospodarczym, ile nie odczuł jego skutków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl