Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie dalej spada. Jesteśmy o krok od rekordu

28
Podziel się:

Na koniec maja bezrobocie w Polsce wyniosło 5,1 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W urzędach pracy zarejestrowanych było około 850 tys. osób szukających zatrudnienia. To najlepsze dane od 2019 roku i jest szansa, że w wakacje padnie rekord.

Bezrobocie dalej spada. Jesteśmy o krok od rekordu
GUS opublikował dane o bezrobociu za maj 2022 (Getty Images, Piotr Malecki / Bloomberg)

Stopa bezrobocia w Polsce w maju wyniosła 5,1 proc. - informuje GUS w piątkowym raporcie. To oznacza, że wskaźnik po raz kolejny zanotował spadek, potwierdzając, że rynek pracy jest mocny i ciągle nie daje się zbliżającemu spowolnieniu w gospodarce.

To już trzeci kolejny miesiąc ze spadkiem procentowego bezrobocia, po tym, jak na przełomie 2021 i 2022 roku nastąpiła stabilizacja w okolicach 5,4-5,5 proc. Pomijając ten krótki okres, ze stopniową poprawą sytuacji na rynku pracy mamy do czynienia od początku 2021 roku. Wtedy wskaźnik osiągnął swój pandemiczny szczyt na poziomie 6,5 proc.

Aktualnie bezrobocie jest na najniższym poziomie od listopada 2019 roku. Wróciło więc do stanu sprzed pandemii koronawirusa. W tamtym czasie wskaźnik najniżej spadł do 5 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

Bezrobocie o krok od rekordu

Najnowsze dane GUS nie zaskakują. Ekonomiści spodziewali się spadku bezrobocia do 5,1 proc. Taki wynik zapowiadało też na początku czerwca Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

"To absolutnie rewelacyjny wynik, po 1990 roku tylko w październiku 2019 roku stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa i wyniosła 5 proc. Mamy powody do zadowolenia" - wskazywała wtedy w komunikacie resortu minister rodziny Marlena Maląg.

MRiPS przekazało wcześniej, że w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 852 tys. bezrobotnych. Skorygował to GUS, który wskazał ostatecznie na 850,2 tys. bezrobotnych. To o 27,7 tys. mniej osób (o 3,2 proc.) niż w kwietniu tego roku. Z kolei w porównaniu z majem 2021 z rejestru ubyło 176,5 tys. (spadek o 17,2 proc.).

Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu opublikowanych 1 czerwca stopa bezrobocia (liczona w nieco inny sposób niż podaje to GUS) była o połowę niższa niż średnia w UE i w krajach posługujących się walutą euro. Lepsze statystyki mają tylko Czechy, a podobnie niskie bezrobocie jest w Niemczech.

Warto jednak podkreślić, że 5,1 proc. to tylko średnie bezrobocie dla całego kraju. W różnych regionach sytuacja na rynku pracy wygląda inaczej. Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,8 proc. w wielkopolskim do 7,9 proc. w warmińsko-mazurskim.

We wszystkich województwach natężenie bezrobocia było mniejsze niż w poprzednim miesiącu oraz w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Największy progres zaliczyło województwo warmińsko-mazurskie - odpowiednio o 0,4 i 1,9 pkt. proc.

Co dalej z bezrobociem?

Średnie bezrobocie w Polsce jest o krok od pobicia rekordu. Brakuje 0,1 pkt. proc. do wyrównania wyniku z końcówki 2019 roku i 0,2. pkt proc. do wyznaczenia nowego minimum. Ekonomiści sugerują, że jest to w zasięgu.

Eksperci mBanku oceniają, że już w wakacje w danych GUS o bezrobociu zobaczymy czwórkę z przodu. Z czasem jednak popyt na pracę będzie spadał wraz z postępującym spowolnieniem w gospodarce.

Damian Słomski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka polska
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Polo
rok temu
To są osoby zarejestrowane a jest też sporo które się nie rejestrują jak PiS zrobi ubezpieczenie dla każdego będzie w Polsce 1% bezrobocia
Magda
rok temu
Kto może i ma możliwości to szybko wyjeżdża do pracy za granicę jest pełnia sezonu czemu się dziwić bo za minimalną krajową nie da się żyć przy obecnej inflacji starcza na waciki
Emeryt
rok temu
A na zachodzie coraz więcej Polaków
Tedi
rok temu
Sezon w pełni kto może to wyjeżdża za granicę do pracy euro w przeliczeniu na złotówki to duża różnica szkoda że jesteśmy w UE a tak daleko nam ich zarobków ktoś powie że tam też jest wysoka inflacja ale jakie są zarobki
Gość
rok temu
Poziom bezrobocia REJESTROWANEGO, to wskaźnik, który nic nie mówi o kondycji rynku pracy. Miarodajny byłby poziom zatrudnienia.
...
Następna strona