Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Praca w Polsce. Ile zarabiają pracownicy branży motoryzacyjnej?

75
Podziel się

W tej branży nawet przeciętny pracownik fizyczny może zarobić sporo powyżej płacy minimalnej. Im wyżej w hierarchii, tym robi się lepiej. Wiele osób może pozazdrościć takich zarobków.

Ile zarabiają pracownicy branży motoryzacyjnej?
Ile zarabiają pracownicy branży motoryzacyjnej? (Pixabay)
bDzMiCFx

Artykuł powstał na podstawie Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2020 - wiosna. W tegorocznym badaniu wzięło udział 58 zakładów z branży motoryzacyjnej.

Raport prezentuje bogaty zestaw analiz ogólnych oraz dane szczegółowe o stawkach płac w firmach różnej wielkości, o różnym profilu działalności, z różnych branż i województw. Dodatkowo można w nim znaleźć informacje o oferowanych benefitach oraz planowanych i zrealizowanych podwyżkach wynagrodzeń.

W niniejszym artykule zaprezentowano średniomiesięczne wynagrodzenia całkowite brutto.

bDzMiCFz

Wynagrodzenia na poszczególnych szczeblach organizacji

Mediana wynagrodzenia brutto dyrektora pionu w branży motoryzacyjnej to 26 367 PLN brutto. Ponad dwukrotnie niższe wynagrodzenie otrzymują kierownicy – 12 601 PLN. 25 proc. specjalistów zarabia więcej niż 8 744 PLN. Dane o zarobkach pracowników motoryzacji zatrudnionych na poszczególnych szczeblach zaprezentowano w tabeli 1.

Zobacz także: Obejrzyj też: Rynek pracy w Polsce. "Wrócili obywatele Ukrainy"
bDzMiCFF

Wynagrodzenia pracowników fizycznych w branży motoryzacyjnej

Pracownicy fizyczni zostali podzieleni na cztery poziomy: pracownik fizyczny początkujący, doświadczony, starszy oraz lider.

Najwyższe wynagrodzenie otrzymują liderzy. Połowa z nich zarabia w przedziale 4 521 PLN – 5 940 PLN. Najniższe wynagrodzenie otrzymują pracownicy początkujący - 3 700 PLN.

bDzMiCFG

Płaca zmienna jako procent wynagrodzenia zasadniczego wynosi 12% dla liderów, 11% dla starszych i doświadczonych pracowników fizycznych oraz 9% dla początkujących.

Zrealizowane podwyżki

Według Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2020 – wiosna najwyższe podwyżki wynagrodzeń w branży motoryzacyjnej w okresie od stycznia 2019 do kwietnia 2020 otrzymali pracownicy fizyczni – 4,9 proc.

bDzMiCFH

Wynagrodzenia monterów w branży motoryzacyjnej

W raporcie każde stanowisko techniczne podzielone jest na poziom związane z posiadanym doświadczeniem zawodowym. W przypadku stanowiska monter w branży motoryzacyjnej wyróżniamy poziomy: lider, starszy, doświadczony i młodszy monter. Mediana wynagrodzenia całkowitego lidera wynosi 5 024 PLN.

bDzMiCFI

Benefity oferowane pracownikom fizycznym

Benefitami, które są najczęściej oferowane przez firmy doświadczonym pracownikom fizycznym w branży motoryzacyjnej są szkolenia zawodowe (oferuje je 98 proc. firm), zajęcia sportowo-rekreacyjne (98 proc.) i dodatkowa opieka medyczna (96 proc.). Świadczenia dodatkowe proponowane najrzadziej w 2020 roku to dofinansowanie kosztów paliwa (3 proc.), dodatkowy płatny urlop (8 proc.) i akcje pracownicze (12 proc.).

Autor: Karolina Jurczak
Sedlak & Sedlak

bDzMiCGa
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(75)
xdx
4 miesiące temu
W Niemczech za taką samą pracę dostają 4 razy więcej.
111
4 miesiące temu
Wygraliśmy II wojnę światową a teraz pracujemy w Niemieckich fabrykach za pół darmo
Anonim
4 miesiące temu
Artykuł kompletnie nie ma pokrycia z płacami jakie są rzeczywiście w automotivie.Po 16 latach pracy 3500zł
bDzMiCGb
seth
4 miesiące temu
bo widzicie to jest tak ...niestety nie mogę podać nazwy firmy ze zrozumiałych względów ale jest to firma motoryzacyjna ....w skrócie....20 lat temu przyjechali przedstawiciele firmy do polski i zaproponowali że wybudują firmę i zatrudnią pracowników....i dobrze im zapłacą...dla zwykłego robotnika 1000 euro na początek brutto !!! w okolicy podjął się wielki krzyk przedsiębiorców i małych i dużych że to tak nie może być !!! że to skandal !!! i będzie odpływ pracowników....po wielu naciskach firma X zgodziła się obniżyć zarobki do średniej w rejonie + 30 % ...na co wszyscy przystali......po kilku latach kiedy firma rozkręciła się i menagerów zagranicznych zastąpiono polskimi....to dopiero się zaczęło !!!! praca wręcz mordercza....to co robiło kiedyś 3 teraz robi 1 człowiek ....a podwyżki co roku , a jakże....tylko niewiele więcej jak oficjalna inflacja !!!!! powiem krótko ...nie ma większego bydlaka niż polak , który dochrapie się stanowiska kierowniczego !!!! wszystkich innych traktuje wtedy jak niewolników-wyrobników !!! taka jest prawda o zarobkach i o tym kim jesteśmy dla niektórych.....albo czym.......
Leon
4 miesiące temu
Najlepiej zarabia sedlak & Sedlak wymyslając głupoty
...
Następna strona