Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pracodawcy zweryfikują szczepienia? Witek po spotkaniu z opozycją: są punkty wspólne

23
Podziel się:

Rządząca koalicja gorączkowo poszukuje większości, która pozwoli przegłosować ustawę umożliwiającą weryfikację szczepień u pracowników. Przeciwko projektowi opowiedział się Kukiz'15, a także część posłów zasiadających w ławach klubu parlamentarnego PiS. Dlatego też marszałek Elżbieta Witek zorganizowała spotkanie z przedstawicielami opozycji. - Widzę szansę na wspólne stanowisko, które nas nie podzieli, a podejdziemy do tego ponad podziałami politycznymi - stwierdziła.

Pracodawcy zweryfikują szczepienia? Witek po spotkaniu z opozycją: są punkty wspólne
Dla ustawy o weryfikacji szczepień pracowników PiS wciąż nie może znaleźć większości (PAP, PAP/Marcin Obara)

W Sejmie w środę z marszałek Elżbietą Witek spotkali się przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych. Tematem rozmowy było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie projektu ustawy umożliwiającego weryfikacji szczepień pracowników. Oprócz posłów i senatorów w spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i przedstawiciele Rady Medycznej przy premierze.

Ustawa o weryfikacji szczepień w porozumieniu z opozycją?

Na konferencji prasowej zorganizowanej tuż po spotkaniu Elżbieta Witek przekonywała, że "są punkty wspólne, które można przyjąć". Padła również propozycja spotkania roboczego przedstawicieli resortu zdrowia z politykami poszczególnych klubów i kół parlamentarnych.

- Myślę, że w piątek już będzie informacja od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, gdzie i w jakim trybie będzie się można spotkać - podkreśliła marszałek Sejmu. - Liczę na to, że jednak to spotkanie już takie bardzo merytoryczne i techniczne, dotyczące szczegółów po stronie rząd - przedstawiciele poszczególnych ugrupowań kół i klubów, przyniesie pozytywny skutek - dodała Witek.
Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna. "Projekt, którego nie ma"

Nie ma projektu poselskiego

W jej ocenie to spotkanie było pierwszym krokiem do wypracowania wspólnego stanowiska większości partii i ugrupowań politycznych w sprawie ustawy o weryfikacji szczepień przez pracowników. Elżbieta Witek wyraziła przekonanie, że wszystkie ugrupowania wraz z rządem będą mogły wspólnie wypracować projekt ustawy, który ostatecznie zostanie poddany pod głosowanie na sali plenarnej Sejmu.

A co w takim razie z poselskim projektem ustawy, który zapowiedział w ubiegłą środę poseł Czesław Hoc (PiS)? W money.pl pisaliśmy, że jest to "ustawa widmo", która dzieli polityków zasiadających w ławach Prawa i Sprawiedliwości. Jak ujawnił poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, na spotkaniu marszałek Sejmu przyznała, że taki projekt do niej nie trafił, a zatem na ten moment nie ma o czym rozmawiać. Posłowie ugrupowania Polska 2050 dodawali, że Elżbieta Witek chciałaby, by to opozycja przedstawiła taki projekt.

Polacy popierają pomysł weryfikacji szczepień

A co o samym pomyśle weryfikacji szczepień pracowników myślą Polacy? Sprawdził to CBOS i okazuje się, że większość z nas (dokładnie 52 proc.) uważa, że pracodawcy powinni mieć dostęp do informacji o szczepieniach zatrudnionych.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 42 proc. zapytanych. Badanie przeprowadzono na grupie 1100 osób.

PiS nie ma większości dla własnego pomysłu

Propozycji resortu zdrowia sprzeciwia się Parlamentarny Zespół ds. Sanitaryzmu, w którym zasiadają m.in. Anna Maria Siarkowska (PiS) i Janusz Kowalski (Solidarna Polska). Również Kukiz'15 jest przeciwko weryfikacji szczepień wśród pracowników. W rozmowie z money.pl poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze pomysłu weryfikacji szczepień.

- Nie będzie tego poparcia. Rozumiem obawy pracodawców. Możemy sobie wyobrazić firmę, która nie pracuje przez trzy czy cztery miesiące, bo wszyscy chorują. Jednak COVID to nie jest odra czy czarna ospa. Ludzie chorują na COVID i część z nich umiera, co jest oczywiście wielką tragedią, ale nasza intymność i nasze dane wrażliwe związane z naszym stanem zdrowia są znacznie ważniejsze - wyjaśnia Jarosław Sachajko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
cir1lla
3 lata temu
Polacy nawet w kryzysie, w którym codziennie umierają ludzie - ojcowie, matki, dzieci itd. itp. nie mogą dojść do porozumienia.Jeśli ktoś czuje obawy przed szczepieniami to bardzo rekomenduję udać się na www zaszczepsiewiedza pl. Dobry sposób na walkę z dezinformacją...
...
3 lata temu
Zapytali o zdanie 1100 ludzi (pewnie wybranych jakichś) i mówią o "wszystkich Polakach" jakby to była większość ludzi w Polsce...
koborlovag
3 lata temu
"Myślę, że w piątek już będzie informacja od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, gdzie i w jakim trybie będzie się można spotkać" Wspaniała wiadomość! Do piątku przecież umrze tylko tysiąc ludzi. Jak już będzie ta informacja, na przykład, że spotkacie się w przyszłą środę, to do środy umrą tylko kolejne dwa tysiące. Swoją droga to wspaniałe jak szybko działacie! Spotkaliście się w środę tylko po to, by następne dwa dni się zastanawiać, kiedy następne spotkanie, by porozmawiać. Więc do środy umrą tylko trzy tysiące ludzi a tu już będzie następne spotkanie! Suuuper! A co na tym spotkaniu uradzicie? Wybierzecie miejsce kolejnego spotkania? Za 6 kolejnych dni i 6 kolejnych tysięcy zgonów?
Nomad
3 lata temu
Tworzy się właśnie faszystowska koalicja ponad podziałami
:))))))
3 lata temu
Są punkty wspólne: reasumpcja aż do skutku na naszą rzecz!!!!!!
...
Następna strona