Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Pracownik tymczasowy. Sprawdziliśmy, czy może liczyć na kredyt

3
Podziel się:

Wiele osób zastanawia się, czy będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę tymczasową, może liczyć na otrzymanie kredytu. Sprawdziliśmy. Okazuje się, że w przypadku kredytu gotówkowego nie powinno być problemu. Gorzej będzie, jeśli taka osoba zgłosi się po kredyt hipoteczny.

Pracownik tymczasowy. Sprawdziliśmy, czy może liczyć na kredyt
Czy pracownik tymczasowy może liczyć na kredyt w banku? (Adobe Stock)

Zanim bank udzieli finansowania, niezależnie od tego, czy chcemy się ubiegać o kredyty gotówkowe na dowolny cel, karty kredytowe, czy kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, jest zobowiązany do sprawdzenia, czy mamy wystarczającą zdolność kredytową do spłaty kredytu wraz z odsetkami.

Analizując zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę m.in. na jakiej podstawie jesteśmy zatrudnieni (umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło) czy ile wynoszą nasze zarobki. Kwestią, która jest istotna dla wielu osób ubiegających się o finansowanie na dowolny cel, jest, ile trzeba pracować, żeby dostać kredyt gotówkowy. W przypadku umowy na czas nieokreślony wystarczy zazwyczaj minimalny staż wynoszący trzy miesiące, a przy umowie zlecenie i umowie o dzieło 6 lub 12 miesięcy.

Oprócz umowy o pracę, umowy o dzieło czy umowy zlecenia, jest jeszcze jeden rodzaj umowy: umowa o pracę tymczasową. Co trzeba o niej wiedzieć? Czy pracownik tymczasowy może otrzymać kredyt w banku?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 06.06 Program Money.pl | Bezpieczny Kredyt 2% - na co trzeba uważać?

Umowa o pracę tymczasową a kredyt

Zanim odpowiemy na pytanie, czy pracownik tymczasowy może liczyć na kredyt w banku, wyjaśnimy, czym jest praca tymczasowa. Z informacji dostępnych na stronie biznes.gov.pl wynika, że "praca tymczasowa polega wykonywaniu na rzecz danego przedsiębiorcy pracy:

  • o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym,
  • której terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe,
  • której wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Pracowników do pracodawców użytkowników kierują agencje pracy tymczasowej.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Zatrudnienie na umowę o pracę tymczasową można porównać do umowy na czas określony. Pracownik może być zatrudniony u jednego pracodawcy użytkownika maksymalnie przez półtora roku. Oznacza to, że jeżeli będzie chciał ubiegać się o udzielenie kredytu gotówkowego, nie powinien mieć problemów z uzyskaniem finansowania. O ile oczywiście będzie miał zdolność kredytową do spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami.

W taki właśnie sposób jako zatrudnionych na umowę na czas określony banki traktują pracowników tymczasowych.

Alior Bank poinformował, że akceptuje dochody z tytułu umowy o pracę także na czas określony, w tym zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej. Okres kredytowania określany jest indywidualnie, przy uwzględnieniu daty końca uzyskiwania dochodu. Dodał też, że klient ma możliwość wyboru dowolnej oferty w zależności od jego potrzeb oraz zdolności kredytowej.

W Banku BPS pracownik tymczasowy może otrzymać kredyt gotówkowy, o ile są spełnione wymagania dotyczące oceny zdolności kredytowej, w tym zatrudnienie u pracodawcy na okres nie krótszy niż trzy miesiące i na podstawie akceptowalnych form zatrudnienia.

W Banku Millennium pracownik tymczasowy może otrzymać kredyt gotówkowy, przy czym spełnione muszą zostać dodatkowe warunki wymagane przez bank (m.in. minimum trzy miesiące stażu, minimalny okres finansowania to sześć miesięcy). Warunki finansowania zależą od zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Bank Pekao S.A. akceptuje szeroki zakres źródeł uzyskiwania dochodów, w tym również z umowy o pracę na czas określony czy też z umowy cywilnoprawnej, które są charakterystyczne dla pracowników tymczasowych.

Pracownik tymczasowy może także uzyskać kredyt gotówkowy w BNP Paribas, BOŚ Banku, mBanku (ten ostatni dodał, że nie ma specjalnych warunków dla takich klientów ani z punktu widzenia oceny zdolności kredytowej, ani z punktu widzenia oferty cenowej).

Umowy podpisane z agencją pracy tymczasowej akceptuje też ING Bank Śląski. W jego przypadku warunki finansowania są standardowe jak w przypadku wszystkich innych klientów.

PKO BP napisało, że pracownik tymczasowy może otrzymać kredyt gotówkowy. Bank dodał też, że ważne jest, żeby rodzaj zatrudnienia takiego klienta był akceptowany przez bank (np. umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, powołanie, mianowanie itd.). Dla wszystkich klientów (zarówno tych zatrudnionych na stałe, jak i tymczasowo) indywidualnie ustalane są warunki cenowe: oprocentowanie i prowizja. Każdy wniosek kredytowy w procesie aplikacyjnym jest oceniany indywidualnie pod kątem oceny zdolności kredytowej w ujęciu ilościowym (zdolność kredytowa) i jakościowym (wiarygodność kredytowa).

W Santander Consumer Banku pracownik, który ma umowę o pracę na czas określony lub umowę zlecenie, może otrzymać kredyt gotówkowy. Warunki kredytu (prowizja, oprocentowanie, kwota) są zależne od oceny i zdolności kredytowej klienta.

Także w VeloBanku klient zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, umowę zlecenie/dzieło, może skorzystać z oferty kredytu gotówkowego po spełnieniu warunków dotyczących zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony a kredyt hipoteczny

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu hipotecznego. Osoba zatrudniona na czas określony, czyli tak jak pracownik tymczasowy, ma mniejsze szanse na otrzymanie takiego finansowania. Wynika to z tego, że kredyt taki jest zobowiązaniem długoterminowym, spłacanym nawet przez 35 lat.

Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(3)
julek
9 miesięcy temu
Nie musi liczyc, pojedzie sobie popracowac za granice i odlozy ;) ja tak zrobilem po paru wyjazdach z otto do Holandii. Kazdemu z takim wkladem dadzą kredyt potem
Riki
10 miesięcy temu
Jest jeszcze jeden gatunek,co prawda już prawie na wymarciu,mianowicie jednoosobowa działalność gospodarcza.Oni to nawet nie mogą pomarzyć o kredycie hipotecznym.
Obser-Wator
10 miesięcy temu
Wyobraźmy sobie realna, a nie chipotetyczna sytuacja w której Najduje się bardzo wiele ludzi. Np kierowca zarabiający 7 tys na rękę, ale mający umowę o najniższą krajowa otrzymuje 2,7 tys na konto. Z tak niskimi zarobkami musi wybić sobie z głowy kredyt hipoteczny ponieważ żaden bank golasów nie da kredytu. Po kilku latach ciulaniagromadzi kapitał i kupuje mieszkanie. Tu wkracza Urząd Skarbowy z pytaniem o źródło dochodu i jest problem . Kiedy i gdzie "nakradł" lub co za ciemny interes prowadzi. Poza problemami karno skarbowymi pracownicy tacy skazani są na głodowe emerytury i w przypadku choroby na . Niskie tzw chorobowe. Kiedy w końcu Rząd weźmie się za nieuczciwych pracodawców okradających pracowników z ich emerytur a Rząd z należnych podatków i składek ZUS ???