Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawie 2 proc. paliw w Polsce nie spełnia norm, podaje UOKiK

Jakość paliw na polskich stacjach jest coraz lepsza, wynika z kontroli UOKiK-u. Ciągle jednak 1,9 proc. benzyn i olejów napędowych w kraju nie spełnia norm. Jeszcze w 2003 r. było to jednak aż 30 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jakość paliwa poprawia się w Polsce z roku na rok (Fot: Adam Warżawa)

- Z roku na rok poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce. W 2018 r. norm nie spełniało tylko 1,90 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na losowo wybranych stacjach benzynowych. To mniej niż w roku 2017 – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Rok temu standardów nie spełniało 2,34 proc. paliw.

Urząd regularnie kontroluje wszystkie dostępne dla konsumentów paliwa ciekłe, takie jak olej napędowy, benzynę, gaz LPG oraz biopaliwa. Podczas pierwszej kontroli w 2003 r. wyszło, że około 30 proc. paliw na polskich stacjach nie spełnia norm. Jednak stopniowo ten odsetek się zmniejszał Od 2015 r. utrzymuje się na poziomie poniżej 3 proc.

Trefne paliwo z Rosji. Polscy kierowcy mają powody do obaw? Obejrzyj wideo:

Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny ( wykryto je w 0,75 proc. takich paliw) niż oleju napędowego (były w 3,4 proc.). Próba losowa była nieznacznie większa niż w poprzednim roku: łącznie inspektorzy zbadali próbki z 947 stacji.

Największe nieprawidłowości wystąpiły w województwach: kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim. Natomiast w województwach małopolskim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim nie zakwestionowano żadnej z losowo wybranych próbek - podał UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: paliwo, uokik, kontrola uokik, energetyka, paliwa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz