Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Prawo jazdy 2019. "Jazda na suwak" i "korytarz życia" od dzisiaj obowiązkowe

1
Podziel się:

Już dzisiaj, 6 grudnia, wchodzą w życie przepisy nakazujące stosowanie tzw. jazdy na suwak oraz regulujące sposób przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych – „korytarz życia”.

Prawo jazdy 2019. "Jazda na suwak" i "korytarz życia" od dzisiaj obowiązkowe
Prawo jazdy 2019. "Jazda na suwak" i "korytarz życia" od dzisiaj obowiązkowe (WP.PL, Tomasz Budzik)
bEEAuYid

Prawo jazdy 2019. "Jazda na suwak" i "korytarz życia" od dzisiaj obowiązkowe

Te przepisy już „na twardo” zmieniają zasady pierwszeństwa podczas jazdy w korku, gdy jeden z pasów ruchu na drodze się kończy. Do nowych przepisów będą stosować się wszyscy pod rygorem uznania winnym spowodowania kolizji i utraty zniżek na OC. Inaczej mówiąc: kto nie zna przepisów o jeździe na suwak, ten ponosi koszty kolizji.

Zobacz także: Oglądaj: Edyta Górniak o nauce jazdy: "Nigdy nie zastanawiałam się, czy będę umiała zmienić oponę"
bEEAuYif

Oto nowe zasady:

  • Jazda na suwak od dziś nie jest przejawem grzeczności kierowców – wymuszają ją przepisy
  • Jazda na suwak jest wymagana „w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku”. Oznacza to, że obowiązek wpuszczania kierowców z pasa, który się kończy lub jest zablokowany pojawia się dopiero wtedy, gdy na drodze tworzy się zator
  • Konieczność stosowania „suwaka” pojawia się w sytuacji wystąpienia przeszkody na jednym z pasów ruchu (np. blokuje go zepsuty samochód) lub wtedy, gdy jeden pas ruchu zanika – czyli gdy się kończy
  • W sytuacji zablokowania się lub zanikania jednego pasa ruchu w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni, kierujący pojazdem poruszającym się po sąsiednim pasie ruchu ma obowiązek BEZPOŚREDNIO PRZED miejscem wystąpienia przeszkody umożliwić JEDNEMU pojazdowi lub zespołowi pojazdów zmianę pasa ruchu na ten, którym można kontynuować jazdę
  • Gdy na drodze jest więcej niż dwa pasy ruchu w jednym kierunku i zablokowane są (albo kończą się) dwa skrajne pasy, a pomiędzy nimi jest pas ruchu, którym można kontynuować jazdę, poruszający się nim pojazd przepuszcza najpierw JEDEN pojazd Z PRAWEJ STRONY, a następnie JEDEN pojazd Z LEWEJ STRONY i dopiero sam kontynuuje jazdę.
  • Przepisy obowiązują na każdej drodze, a zatem także na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ważne: obowiązują tylko w warunkach znacznie spowolnionej prędkości jazdy!

Prawo jazdy 2019. "Jazda na suwak" i "korytarz życia" od dzisiaj obowiązkowe

Jednocześnie z przepisami o jeździe na suwak wchodzą w życie przepisy o sposobie przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych.

  • Przepis obowiązuje w warunkach „zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego”
  • Na drodze z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku jadący lewym pasem mają obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, a jadący prawym pasem – jak najbliżej prawej krawędzi jezdni
  • Na drodze z więcej niż dwoma pasami ruchu w jednym kierunku jadący lewym pasem ruchu mają obowiązek przesunąć się jak najbliżej lewej krawędzi ruchu; jadący pozostałymi pasami ruchu mają obowiązek przemieścić się jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
bEEAuYil
bEEAuYiG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Akademia BNiT...
2 lata temu
Zanim się coś napisze to warto zapytać kogoś, kto się zna, zamiast wypisywać głupoty!!! Za kolizję zapłaci zmieniający pas bo te zasady nie uległy zmianie.