Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Prawo jazdy - zmiany 2019. Instruktor, który nie nauczy jeździć, zapłaci za trzeci egzamin?

9
Podziel się:

Jak postulują eksperci, konieczne są zmiany w szkoleniu kierowców oraz przepisach dotyczących prawo jazdy. Cześć zmian została wprowadzona w 2019 r., podpowiadamy, na czym polegają.

Prawo jazdy - zmiany 2019
Prawo jazdy - zmiany 2019 (PAP, Marcin Bielecki)
bELyJQSZ

Jak informowała Rzeczpospolita, eksperci twierdzą, że nieżyciowe przepisy m.in. dotyczące egzaminów na prawo jazdy są winne wypadkom.

- Wyjazd podczas szkolenia na ekspresową drogę czy autostradę jest ważniejszy dla bezpieczeństwa niż znajomość rozmiarów tablicy rejestracyjnej auta – twierdzą eksperci. W Toruniu zaproponowano m.in., by obciążyć instruktora, który nie potrafi nauczyć jeździć, opłatą za trzeci egzamin. Pierwsze dwa pokrywałby zdający - czytamy w "Rz".

Większość przepisów dotyczących prawo jazdy co prawda zostały uchwalone, ale odłożono je na półkę. Na wejście w życie czekają już pięć lat. Część z postulowanych zmian została jednak wprowadzona w 2019 r., m.in. obniżenie ilości egzaminów w ciągu dnia.

bELyJQTb
Zobacz także: Zobacz: Prawo jazdy w smartfonie. Minister: Możliwe, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Prawo jazdy - zmiany w 2019 r.

Nowelizacja przepisów dotyczących egzaminu na prawo jazdy sprawi, że egzaminatorzy będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo nie więcej niż jeden egzamin na godzinę.

Jak zapowiadało ministerstwo infrastruktury, dzięki zmianom egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na "spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców".

bELyJQTh

Kolejna zmiana obejmie wyznaczenie konkretnej godziny przeprowadzenia egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z argumentacją resortu, "zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu".

Zgodnie z zapowiedziami, po zmianach, instruktorzy, egzaminatorzy oraz wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci. Wystarczyć będzie jedynie podpis, czyli imię, nazwisko oraz nr uprawnień.

Nowe przepisy obejmujące egzamin na prawo jazdy obowiązują od 1 lipca 2019 r., jednak ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad wydłużono czas na ich wprowadzenie do stycznia 2020 r.

bELyJQTi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELyJQTC
KOMENTARZE
(9)
Hahshs
2 lata temu
Nauczyciel, który nie przygotuję dziecka do matury zapłaci za jego powtórzenie klasy maturalnej. He.
Anthen
2 lata temu
A może by tak instruktorzy opłacali cały kurs? Jak ktoś ma gdzieś swoją pracę, to nic go nie zmotywuje. Ci co lubią, nigdy w życiu nie wypuszczą kursanta na egzamin, gdy wiedzą, że sobie nie poradzi. Reszta zależy od kursanta i głupiego systemu egzaminu.
Generał
2 lata temu
W wadowicach kursant z instruktorem ma niby godzinę ustaloną na naukę z tego raptem pułgodziny jazdy drugie puł albo więcej tracą bo instruktor idzie na obiad do restauracji wpisuje oczywiście godzinę i tak leci kursanci boją się odezwać tak to wygląda coś musi ich zmobilizować by lepiej się dokładali do uczenia.
bELyJQTD
7hh
2 lata temu
Tylko psychotesty na kat b ratują ten kraj
Dr. Miodek
2 lata temu
Do aurora; ,,wystarczyć będzie jedynie podpis...,, ? Serio? Czy tego uczą teraz dziennikarzy? Ani to po polsku, ani po kaszubsku!